Մինսկ-2019․ Կայացավ խաղերի բացման արարողությունը
Մինսկի «Դինամո» մարզադաշտում հունիսի 21-ին տեղի ունեցավ 2-րդ Եվրոպական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Բացման արարողության գլխավոր պրոդյուսերը Իգոր Կռուտոյն է, իսկ բեմադրող ռեժիսորը՝ Ալեքսանդր Սեչենովը։
Սկզբում հաղորդավարները պատմեցին Եվրոպական խաղերի կամավորների մասին՝ ներկայացնելով  նրանց մասին հետաքրքիր վիճակագրական տվյալներ։
Ստադիոնից բացման արարողությանը հետևում էին ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ  Ծառուկյանը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների նախագահ Յանես Կոչիայնիչիչը։
Հանդիսավոր կերպով երեխաները և պատանիները ստադիոն բերեցին Բելառուսի դրոշը, իսկ հետո հնչեց Բելառուսի հիմնը։
Այնուհետև շքերթով անցան Եվրոպական խաղերի մասնակից երկրների պատվիրակությունները, Հայաստանի դրոշակակիրը բռնցքամարտի Եվրոպայի չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովն էր։
7 մասից բաղկացած ներկայացման ժամանակ ցուցադրվեցին Բելառուսի պատմությունը, սովորույթները, լեգենդները, առասպելները և նվաճումները՝ մինչև մեր օրեր։
Այնուհետև տեսաուղերձով  հանդես եկավ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը՝ մաղթելով  հաջող մեկնարկ։
Ստադիոն բերվեց և բարձրացվեց  Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների դրոշը։ Դրոշը  հանդիսավոր կերպով ստադիոն բերեցին օլիմպիական  չեմպիոններ Ելենա Բելովան, Իգոր Մակարովը, Ալեքսանդր Ռոմանկովը, Ալա Ծուպերը, Յանին Կարոլչյուկը և մարզիչ Նիկոլայ Կոզենկոն։
Մարզիկների անունից  հանդիսավոր կերպով երդվեց Վասիլսիա Մարզալյուկը,  մրցավարների անունից՝ Արթուր Ֆանդոն, իսկ մարզիչների անունից՝ Օլգա Վլասովան։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների նախագահ Յանիս Կոչայնիչիչը՝ Բելառուսին շնորհակալություն  հայտնելով Եվրոպական խաղերը հյուրընկալու համար: Նա նշեց, որ Բելառուսն ամուր սպորտային ավանդույթներ ունեցող երկիր է:
«Հարգելի մարզիկներ, իմ հավատարմությունն եմ հայտնում այն մայրցամաքին, որտեղ սկիզբ առան Օլիմպիական խաղերը։ Ցույց տվեք ձեր լավագույն որակները»,- խոսքը եզրափակեց Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների նախագահը։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն իր խոսքում ողջունեց խաղերի բոլոր մասնակիցներին․
«Մենք ուրախ ենք, որ կարող ենք ձեզ ներկայացնել իսկական Բելառուսը, դուք կհամոզվեք, որ այստեղ ապրում են ամենաբարի մարդիկ։ Առաջիկա 10 օրերին մենք կհետևենք լավագույն մարզիկների պայքարին, կտեսնենք համաշխարհային սպորտի ծագող աստղերին։ Ցանկացած մարզիկի համար մեծ պատիվ է ներկայացնել իր երկիրն այս խաղերում»,- ասաց Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
Կրակը ստադիոն բերեցին օլիմպիական չեմպիոններ Դարյա Դոմրաչևան, Ալեքսեյ Գրիշինը, Մաքսիմ Միրնին, Յուլիա Նիստիրենկոն, Ռոման Պետրուշենկոն, Նադեժդա Սկարդինոն, որոնք վառեցին Եվրոպական խաղերի ջահը։

21-го июня на стадионе «Динамо» в Минске состоялась торжественная церемония открытия вторых Европейских игр.
Главный продюсер церемонии открытия - Игорь Крутой, а режиссер-постановщик - Александр Сеченов.
Сначала ведущие рассказали о волонтерах Европейских игр, представив о них интересную статистическую информацию.
На церемонии открытия на стадионе присутствовали: президент НОК Армении Гагик Царукян, президент Беларуси Александр Лукашенко и президент Европейских олимпийских комитетов Янез Кочиянчич.
Дети торжественно внесли на стадион флаг Беларуси, после чего прозвучал ее гимн.
Затем состоялось торжественное шествие делегаций стран-участниц Европейских игр, где знаменосцем Армении был чемпион Европы по боксу Оганес Бачков.
Во время представления, которое состояло из 7-и частей, была показана история Беларуси, ее традиции, легенды, мифы и достижения до наших дней.
Затем было показано видеообращение генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, который пожелал всем успешного старта.
На стадион был внесен и поднят флаг Европейских олимпийских комитетов. Флаг на стадион торжественно внесли олимпийские чемпионы: Елена Белова, Игорь Макаров, Александр Романков, Алла Цупер, Янина Корольчик и тренер Николай Козеко.
От имени спортсменов торжественную клятву произнесла Василиса Марзалюк, от имени судей - Артур Фандо, а от имени тренеров - Ольга Власова.
С приветственной речью выступил президент Европейских олимпийских комитетов Янез Кочиянчич, выразив благодарность Беларуси за проведение Европейских игр. Он отметил, что Беларусь является страной с крепкими спортивными традициями.
«Уважаемые спортсмены, я выражаю свою приверженность континенту, где берут начало Олимпийские игры. Покажите свои лучшие качества», - заключил президент Европейских олимпийских комитетов.
Президент Беларуси Александр Лукашенко в своей речи поприветствовал всех участников Игр:
«Мы рады представить вам настоящую Беларусь, и вы убедитесь, что здесь живут самые добрые люди. В ближайшие 10 дней мы будем следить за борьбой лучших спортсменов и увидим восходящих звезд всемирного спорта. Для любого спортсмена большая честь представлять свою страну на этих Играх», - сказал Александр Лукашенко.
Огонь на стадион внесли олимпийские чемпионы: Дарья Домрачева, Алексей Гришин, Максим Мирный, Юлия Нестеренко, Роман Петрушенко, Надежда Скардино, которые зажгли факел Европейских игр.