Մինսկ-2019․ Կայացավ խաղերի բացման արարողությունը
Մինսկի «Դինամո» մարզադաշտում հունիսի 21-ին տեղի ունեցավ 2-րդ Եվրոպական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Բացման արարողության գլխավոր պրոդյուսերը Իգոր Կռուտոյն է, իսկ բեմադրող ռեժիսորը՝ Ալեքսանդր Սեչենովը։
Սկզբում հաղորդավարները պատմեցին Եվրոպական խաղերի կամավորների մասին՝ ներկայացնելով  նրանց մասին հետաքրքիր վիճակագրական տվյալներ։
Ստադիոնից բացման արարողությանը հետևում էին ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ  Ծառուկյանը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների նախագահ Յանես Կոչիայնիչիչը։
Հանդիսավոր կերպով երեխաները և պատանիները ստադիոն բերեցին Բելառուսի դրոշը, իսկ հետո հնչեց Բելառուսի հիմնը։
Այնուհետև շքերթով անցան Եվրոպական խաղերի մասնակից երկրների պատվիրակությունները, Հայաստանի դրոշակակիրը բռնցքամարտի Եվրոպայի չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովն էր։
7 մասից բաղկացած ներկայացման ժամանակ ցուցադրվեցին Բելառուսի պատմությունը, սովորույթները, լեգենդները, առասպելները և նվաճումները՝ մինչև մեր օրեր։
Այնուհետև տեսաուղերձով  հանդես եկավ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը՝ մաղթելով  հաջող մեկնարկ։
Ստադիոն բերվեց և բարձրացվեց  Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների դրոշը։ Դրոշը  հանդիսավոր կերպով ստադիոն բերեցին օլիմպիական  չեմպիոններ Ելենա Բելովան, Իգոր Մակարովը, Ալեքսանդր Ռոմանկովը, Ալա Ծուպերը, Յանին Կարոլչյուկը և մարզիչ Նիկոլայ Կոզենկոն։
Մարզիկների անունից  հանդիսավոր կերպով երդվեց Վասիլսիա Մարզալյուկը,  մրցավարների անունից՝ Արթուր Ֆանդոն, իսկ մարզիչների անունից՝ Օլգա Վլասովան։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների նախագահ Յանիս Կոչայնիչիչը՝ Բելառուսին շնորհակալություն  հայտնելով Եվրոպական խաղերը հյուրընկալու համար: Նա նշեց, որ Բելառուսն ամուր սպորտային ավանդույթներ ունեցող երկիր է:
«Հարգելի մարզիկներ, իմ հավատարմությունն եմ հայտնում այն մայրցամաքին, որտեղ սկիզբ առան Օլիմպիական խաղերը։ Ցույց տվեք ձեր լավագույն որակները»,- խոսքը եզրափակեց Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների նախագահը։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն իր խոսքում ողջունեց խաղերի բոլոր մասնակիցներին․
«Մենք ուրախ ենք, որ կարող ենք ձեզ ներկայացնել իսկական Բելառուսը, դուք կհամոզվեք, որ այստեղ ապրում են ամենաբարի մարդիկ։ Առաջիկա 10 օրերին մենք կհետևենք լավագույն մարզիկների պայքարին, կտեսնենք համաշխարհային սպորտի ծագող աստղերին։ Ցանկացած մարզիկի համար մեծ պատիվ է ներկայացնել իր երկիրն այս խաղերում»,- ասաց Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
Կրակը ստադիոն բերեցին օլիմպիական չեմպիոններ Դարյա Դոմրաչևան, Ալեքսեյ Գրիշինը, Մաքսիմ Միրնին, Յուլիա Նիստիրենկոն, Ռոման Պետրուշենկոն, Նադեժդա Սկարդինոն, որոնք վառեցին Եվրոպական խաղերի ջահը։

02:18 - 22 Jun, 2019
The solemn opening ceremony of the 2nd European Games took place at Dinamo Stadium of Minsk on June 21.
The general producer of the opening ceremony was Igor Krutoy and the director – Aleksandr Sechenov.
At the beginning the announcers told about the volunteers of the European Games presenting interesting statistics about them.
The opening ceremony was attended by ANOC President Gagik Tsarukyan, Belarusian President Alexander Lukashenko and President of the European Olympic Committees Janez Kocijancic.
The Belarusian flag was solemnly brought to the stadium by children and youth and then the national anthem of Belarus was played.
Afterwards the delegations of the participant countries paraded through the stadium. Armenia’s flag bearer was European boxing champion Hovhannes Bachkov.
Belarusian history, traditions, legends, myths and achievements until our days were presented during a performance consisting of seven parts.
Then Secretary General of the United Nations Antonio Guterres wished the European Games a successful start by a video message.
The flag of the European Olympic Committee was brought and raised in the stadium by Olympic champions Yelena Belova, Igor Makarov, Aleksandr Romankov, Alla Tsuper, Janina Korolchyk and coach Nikolay Kozenko.
Vasilisa Marzalyuk swore in on behalf of athletes, Artur Fando swore in on behalf of judges and Olga Vlasova - on behalf of coaches.
President of the European Olympic Committees Janez Kocijancic welcomed the guests and thanked Belarus for hosting the European Games. He said that Belarus is a country with strong sports traditions.
“Dear athletes, I express my commitment to the continent where the Olympic Games were born. Show your best qualities!” ended his speech the president of the European Olympic Committees.
Belarusian President Alexander Lukashenko welcomed all the participants of the games.
“We are glad we can show you the real Belarus, you’ll see that the kindest people live here. During the next 10 days we will follow the struggle of the best athletes, we will see the rising stars of international sports. It is a great honor for any athlete to represent his country in these games,” said Alexander Lukashenko.
The fire was brought to the stadium by Olympic champions Darya Domracheva, Aleksei Grishin, Maxim Mirny, Yulia Nestsiarenka, Roman Petrushenko, Nadezhda Skardino who lighted the European Games Torch.