31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերին մասնակցող հայ մարզիկների առաջին խումբը մեկնեց օլիմպիական մայրաքաղաք:
Հուլիսի 25-ին` կեսգիշերին, հայկական օլիմպիական պատվիրակության առաջին խումբը՝ լողորդները, ծանրորդները և աթլետները, Երևան-Դոհա-Ռիո չվերթով մեկնեցին Օլիմպիական խաղերին: Ծանրորդների թիմը գլխավորում էր հավաքականի գլխավոր մարզիչ` Փաշիկ Ալավերդյանը, իսկ աթլետները խաղերին կմասնակցեն` աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ` Ռոբերտ Էմմիյանի գլխավորությամբ: Ծանրորդների հետ Ռիո չմեկնեց Առաքել Միրզոյանը, ով թիմին կմիանա ավելի ուշ:
Հայկական օլիմպիական թիմին ճանապարհելու էին եկել մարզիկների հարազատները և բարեկամները:
Հայ մարզիկների ևս մեկ խումբ Ռիո կմեկնի արդեն հուլիսի 26-ին` գիշերը: Պատվիրակության ղեկավարը ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն է:

Первая группа армянских спортсменов отправилась в Рио
Первая группа армянских спортсменов, принимающих участие в 31-х летних Олимпийских играх, отправилась в олимпийскую столицу.
25-го июля в полночь первая группа армянской олимпийской делегации (пловцы, тяжелоатлеты и легкоатлеты), отправилась на Олимпийские игры рейсом Ереван-Доха-Рио. Команду тяжелоатлетов возглавлял главный тренер сборной Пашик Алавердян, а легкоатлеты примут участие в Играх под руководством президента федерации легкой атлетики Роберта Эммияна. Тяжелоатлет Аракел Мирзоян присоединится к команде позже.
Армянскую олимпийскую команду провожали родные и близкие спортсменов.
Еще одна группа армянских спортсменов отправится в Рио уже ночью 26-го июля. Делегацию возглавляет генеральный секретарь НОК Армении Грачья Ростомян.