Ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Մկրտչյանը նոր պաշտոնում թիմի հետ առաջին ուսումնամարզական հավաքն է անցկացնում Ծաղկաձորում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նա նշեց, որ արդեն հասցրել է ընկերանալ ըմբիշների հետ.
«Տղաներն ինձ շատ լավ ընդունեցին: Մենք շուտ ընկերացանք: Բոլորն էլ լավն են եւ հասկացող: Նրանք ինձ կարող են դիմել յուրաքանչյուր հարցով, չպետք է ամաչենք մեկս մյուսից: Բայց ամեն ինչ պետք է իր չափն ունենա»,- ասաց մարզիչը:
Արմեն Մկրտչյանի խոսքով իրենք այժմ աշխատում են տեխնիկայի, արագաուժային որակների, դիմացկունության վրա.
«Փորձում եմ հավաքն անցկացնել իմ ծրագրով: Տղաները տեսնում են նոր վարժություններ եւ ինձ ասում են դրանց արդյունավետության մասին: Առաջիկայում կմասնակցենք Թուրքիայի մրցաշարին: Դրանից հետո, նախքան Եվրոպայի առաջնությունը հավաք կունենանք Վլադիկավկազում, ապա Երեւանում:
Չեմ ցանկանում առաջ ընկնել ու արդյունքների մասին խոսել: Սակայն, ես առաջին օրը տղաներին ասել եմ ` մեր նպատակը մեկն է` մարզվում ենք չեմպիոն դառնալու համար: Մենք կորցնելու ժամանակ չունենք: Նրանք հասկանում են ինձ եւ իրենք էլ ձգտումներ ունեն: Փորձում են ավելի լավ մարզավիճակ ձեռք բերել»,- նշեց Արմեն Մկրտչյանը:
Խոսելով Դավիթ Սաֆարյանի եւ Լեւան Բերիանիձեի մասին՝ մարզիչը հայտնեց, որ նրանց հետ դեռեւս չի խոսել եւ չգիտի, թե ինչ նպատակներ ունեն.
«Ես հարգում եմ Դավիթին եւ նրա` աշխարհի չեմպիոնի կոչումը: Պատրաստ եմ Դավիթի հետ աշխատել, բայց նա ինձ չի դիմել: Չգիտեմ մարզվում է, թե ոչ: Նույնը կարող եմ ասել Լեւան Բերիանիձեի մասին: Հիմա կենտրոնացած եմ ներկա ըմբիշների հետ աշխատանքի վրա:
Մենք ունենք աշխարհի չեմպիոն Գեորգի Կետոեւ, բայց, եթե այսօր չկարողանա միջազգային ասպարեզում արդյունքի հասնել` կփոխարինենք նրան: Դա դաս կլինի ըմբիշի համար, որ ավելի լավ մարզվի եւ չեմպիոնության ձգտի: Նույնը Սաֆարյանի եւ Բերիանիձեի դեպքում` եթե նրանք ցանկանում են գոտեմարտել` պետք է փորձեն»,- խոսքը եզրափակեց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:

Главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Армен Мкртчян проводит первый учебно-тренировочный сбор в новом статусе в Цахкадзоре. В беседе с пресс-службой НОК РА он отметил, что уже успел подружиться с борцами.
"Ребята приняли меня очень хорошо. Мы быстро подружились. Все очень хорошие и понятливые. Они могут обратиться ко мне по любому вопросу, без всякого стеснения. Но все должно иметь свою меру", - сказал наставник.
По словам Армена Мкртчяна, сейчас идет работа над техникой, скоростно-силовыми качествами и выносливостью.
"Пробую проводить сбор по моей плану. Ребята видят новые упражнения и говорят со мной об их эффективности. В ближайшем будущем выступим на международном турнире в Турции. Затем перед чемпионатом Европы проведем сборы во Владикавказе и Ереване.
Не хочу забегать вперед и говорить о результатах. Однако я уже с первого дня сказал ребятам – у нас одна цель – тренируемся, чтобы стать победителями. Мы не можем терять времени. Они понимают меня и тоже стремятся к успеху. Пытаются набрать хорошую спортивную форму", - отметил Армен Мкртчян.
Говоря о Давиде Сафаряне и Леване Берианидзе, тренер заявил, что пока не разговаривал с ними и не знает об их планах.
"Я уважаю Сафаряна и его титул чемпиона мира. Готов работать с Давидом, но он ко мне пока не обращался. Не знаю, тренируется он, или нет. То же самое могу сказать о Леване Берианидзе. Сейчас я сосредоточен на работе с находящимися здесь борцами.
У нас есть чемпион мира Георгий Кетоев, но если он не сможет достигнуть результата на международной арене, заменим его. Это будет уроком для борца, чтобы хорошо тренировался и стремился к чемпионству. То же относится к Сафаряну и Берианидзе: если они хотят соревноваться, нужно попытаться", - заключил главный тренер сборной.