Այսօր ավարտվեց հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդների առաջնությունը: Երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց, որ առաջնության մասնակիցների քանակը գոհացուցիչ չէր.
«Առաջնությանը մասնակցեցին մոտ 100 ըմբիշներ: Նախորդ տարիներին ավելի շատ ըմբիշներ ենք ունեցել: Հիմա ձեւավորելու ենք հավաքականի կազմը, որը կմասնակցի առաջիկա հավաքներին եւ միջազգային մրցաշարերին: Մի քանի պատանի ըմբիշներ, որոնք նոր են անցել այս տարիքային խումբ, կարողացան հաղթանակներ տանել եւ նույնպես կհրավիրվեն:
Առաջնությունը միջին մակարդակի է: Երիտասարդական հավաքականը, այսպես ասած, միջանկյալ թիմ է: Պատանիների տարիքային խմբից գալիս են, մինչեւ ծանոթանում ենք, սկսում յուրաքանչյուրին իր ոճը տալ, արդեն մեծահասակներին միանալու ժամանակն է գալիս»,-նշեց Արմեն Բաբալարյանը:
Մարզիչը հայտնեց նաեւ, որ ապրիլին ուսումնամարզական հավաք կանցկացնեն Իրանում.
«Այդ հավաքը լինելու է Իրանի երիտասարդական թիմի հետ: Կհրավիրվեն 20-25 ըմբիշներ: Այնուհետեւ, միջազգային մրցաշարերի կմասնակցենք Ղազախստանում եւ Վրաստանում: Հետո եւս մի քանի հավաք կունենանք: Այդ ընթացքում ըմբիշները միջազգային գորգի փորձ ձեռք կբերեն, կտեսնենք` ինչ բացթողումներ ունեն, կփորձենք շտկել խնդիրներն ու առավելագույն չափով պատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը»,-ասաց Արմեն Բաբալարյանը:

Армен Бабаларян: Молодежная сборная своего рода промежуточная команда
Сегодня завершился чемпионат Армении по борьбе среди молодежи. Главный тренер молодежной сборной Армен Бабаларян в беседе с пресс-службой НОК РА сообщил, что количество участников первенства неудовлетворительное.
"В чемпионате приняли участие около 100 борцов. В предыдущие годы у нас было больше участников. Сейчас сформируем сборную, которая примет участие в ближайших сборах и международных соревнованиях.
Несколько юных борцов, которые недавно перешили в эту возрастную категорию, смогли одержать победы и также будут приглашены.
Первенство среднего уровня. Молодежная сборная своего рода промежуточная команда. Приходят к нам из юношеской возрастной категории, пока знакомимся, прививаем каждому свой стиль, уже наступает время переходить во взрослый спорт", - отметил Армен Бабаларян.
Тренер также заявил, что в апреле сборная проведет учебно-тренировочный сбор в Иране.
"Это будет совместный сбор с молодежной сборной Ирана. Будут приглашены 20-25 борцов. Затем выступим на международных соревнованиях в Казахстане и Грузии. Потом проведем еще несколько сборов.
В этот период борцы получат международный опыт, увидим, какие есть недочеты. Попробуем устранить проблемы и наилучшим образом подготовиться к чемпионату Европы", - сказал Армен Бабаларян.