ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանն այսօր ընդունել է մեր երկրում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչիին:
Հրաչյա Ռոստոմյանն ու դեսպանը քննարկել են աշնանը Երեւանում կայանալիք ճապոնական մարտարվեստների «Բուդո» փառատոնի կազմակերպական մի քանի հարցեր:
Էյջի Տագուչին շնորհակալություն է հայտնել ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարին` կազմակերպման աշխատանքներին աջակցելու համար: Նա տեղեկացրել է, որ փառատոնի շրջանակներում ցուցադրական ելույթներով հանդես են գալու Հայաստանի ձյուդոյի, կարատեի և այլ ճապոնական մարտարվեստների մարզաձեւերի ֆեդերացիաների մարզիկները, ինչպես նաև Ճապոնիայից հրավիրված վարպետներ.
«Ինչպես գիտենք, 2020 թվականին Տոկիոյում կայանալիք ամառային օլիմպիական խաղերին առաջին անգամ մասնակցելու են նաև կարատեիստները: Վստահ եմ, որ փառատոնի շրջանակներում այս մարզաձեւի ճապոնացի վարպետների կողմից անցկացվող վարպետության դասերը կօգնեն հայ կարատեիստներին՝ կատարալագործվել եւ հաջող հանդես գալ «Տոկիո-2020»-ում»,- ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը:

Генеральный секретарь НОКА, министр спорта и по делам молодежи сегодня принял чрезвычайного и полномочного посла Японии в нашей стране Эйджи Тагучи.
Грачья Ростомян и посол обсудили ряд организационных вопросов, связанных с проведением осенью в Ереване фестиваля японских боевых искусств "Будо".
Эйджи Тагучи выразил благодарность генеральному секретарю НОКА за поддержку в организационных вопросах. Он сообщил, что в рамках фестиваля с показательными выступлениями выступят спортсмены армянских федераций дзюдо, каратэ и других японских боевых искусств, а также приглашенные из Японии мастера.
"Как известно, на предстоящих Олимпийских играх 2020 года в Токио впервые будут участвовать каратисты. Уверен, что в рамках фестиваля уроки мастерства японских мастеров этого вида спорта помогут армянским каратистам усовершенствоваться и успешно выступить в Токио-2020", - сказал Грачья Ростомян.