Այսօր մեկնարկեց Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի գավաթի խաղարկությունը։ Շուրջ 75 հրաձիգներ կմրցեն չորս մրցաձեւում՝ օդամղիչ ատրճանակ, օդամղիչ հրացան, վազող թիրախ՝ նորմալ վազք, վազող թիրախ՝ խառը վազք։
Մրցաշարն անցկացվում է վեցերորդ անգամ, ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանի նախաձեռնությամբ։ Արթուր Հովհաննիսյանը հրաձիգներին հորդորեց ավելի լուրջ մոտենալ մարզումներին եւ մրցումներին.
«Ցավով եմ նշում, բայց երեք տարի առաջ մենք ավելի ամուր դիրքերում էինք։ Այժմ անկում ենք ապրում։ Չեմ հասկանում՝ ինչն է պատճառը, մարզիչները, թե մարզիկները։ Իմ դժգոհությունները հայտնել եմ մարզիչներին։ Աշխատանք կատարվում է, բայց ինչ-ինչ պատճառներով արդյունքը չի երեւում։ Հարգելի´ մարզիկներ, մի ընկեք ձեզ ցույց տալու հետեւից։ Արեք այն, ինչ գիտեք, ինչի համար մարզվում եք։ Այդ դեպքում կհասնեք արդյունքի»,- ասաց ֆեդերացիայի նախագաը։
Սա ընթացիկ տարվա վերջին մրցաշարն է, որի արդյունքներով կձեւավորվեն տարիքային հավաքականները։ Հայ հրաձիգները հունվարի վերջին կմասնակցեն Մյունխենի միջազգային մրցաշարին։ Հետո կպատրաստվեն Եվրոպայի առաջնությանը.
«Մի քանի մարզիկներ իրենց կատարած աշխատանքով ապահովել են տեղը հավաքականում։ Մյուսները պետք է պայքարեն, լավ արդյունքներ գրանցեն։ Ես հավատում եմ նրանց»,- ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը։
Ֆեդերացիայի գավաթի խաղարկության հաղթողները կստանան պարգեւներ, լինելու է նաեւ ֆեդերացիայի նախագահի հատուկ մրցանակ։ Իսկ գավաթը կստանա մրցաշարի լավագույն հրաձիգը, որին կընտրի մարզչական խորհուրդը։

Сегодня стартовал розыгрыш Кубка Федерации стрельбы Армении. Около 75 стрелков будут соревноваться в четырех дисциплинах: пневматический пистолет, пневматическая винтовка, бегущая мишень (нормальный бег и смешанный бег).
Соревнование проводится в шестой раз, по инициативе президента федерации Артура Оганесяна. Артур Оганесян побудил стрелков более серьезно подходить к тренировкам и соревнованиям.
"С сожалением отмечу, что три года назад мы были на более крепких позициях. Сейчас переживаем спад. Не понимаю, в чем причина – в тренерах или спортсменах. Я выразил свое недовольство также и тренерам. Работа выполняется, но в силу каких-то причин результата не видно. Уважаемые спортсмены, не стремитесь показать себя. Делайте то, что знаете, для чего тренируетесь. В этом случае достигнете результата", - сказал президент федерации.
Это последний турнир в текущем году, по результатам которого будут сформированы сборные различных возрастов. Армянские стрелки в конце января примут участие в международном турнире в Мюнхене. Дальше будут готовиться к чемпионату Европы.
"Несколько спортсменов своей проделанной работой обеспечили себе место в сборной. Другие должны бороться, показывать хорошие результаты. Я верю в них", - сказал главный тренер сборной Сейран Никогосян.
Победители розыгрыша Кубка федерации получат подарки, будет также специальный приз президента федерации. А кубок получит лучший стрелок турнира, которого выберет тренерский совет.