Փհենչհան-2018. Ճապոնացի մարզիկի դոպինգ թեստը դրական արդյունք է ցույց տվել
Ճապոնացի Կեի Սաիտոն 23-րդ ձնեռային օլիմպիական խաղերում առաջին մարզիկն է, որի դոպինգ թեստը դրական արդյունք է ունեցել: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն: Լրատվամիջոցը նշում է, որ 21-ամյա մարզիկի օրգանիզմում հայտնաբերվել է արգելված միզամուղ:
Սաիտոն այսօր պետք է մրցեր շորթ-տրեկի տղամարդկանց 5000 մ մրցատարածությունում, սակայն CAS-ը հայտարարել է, որ ճապոնացի մարզիկի մրցելույթները դադարեցվել են մինչեւ վերջնական քննության արդյունքը: Սաիտոն սեփական կամքով լքել է օլիմպիական ավանը, սակայն պնդում է, որ ինքն անմեղ է եւ մաքուր.
«Ես ցնցված եմ, քանի որ երբեք չեմ փորձել օգտագործել արգելված նյութեր, նույնիսկ դրանց կարիքը չեմ ունեցել: Ես պետք է ապացուցեմ իմ անմեղությունը: Չեմ ցանկանում վնասել իմ թիմին, այդ պատճառով ընդունեցի նման որոշում»,- հայտարարել է մարզիկը:

Японский шорт-трекист Кеи Саито стал первым спортсменом на 23-х зимних Олимпийских играх, чей допинг-тест дал положительный результат. Об этом сообщает BBC. СМИ отмечает, что в организме 21-летнего спортсмена обнаружен запрещенный мочегонный препарат.
Саито сегодня должен был соревноваться на мужской дистанции 5000 метров, однако CAS объявил, что выступления японского спортсмена прекращены до окончательного результата расследования. Саито по собственной воле покинул олимпийскую деревню, однако утверждает, что он невиновен и чист.
"Я потрясен, поскольку никогда не пытался использовать запрещенные препараты, даже не нуждался в них. Я должен доказать свою невиновность. Не хочу вредить своей команде, поэтому принял такое решение", - заявил спортсмен.