Փետրվարի 24-25-ն Էջմիածնում կկայանա երիտասարդների Հայաստանի առաջնությունը, իսկ մեկ շաբաթ անց նույն վայրում տատամի կմտնեն ուժեղագույն մեծահասակ թաեքվոնդոյիստները: Վաղ ժամկետները պայմանավորված են կարեւոր միջազգային մրցաշարերի ժամանակացույցով:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի թաեքվոնդոյի ֆեդերացիայի փոխնախագահ եւ գործադիր տնօրեն Վարդան Ղահրամանյանն ասաց, որ պետք է հասցնեն ձեւավորել հավաքական թիմերը եւ կազմակերպել մարզական գործընթացը:
«Երիտասարդներին (մինչեւ 17 տարեկաններ) սպասվում է Թունիսում կայանալիք աշխարհի առաջնությունը (ապրիլի 6-8), իսկ դրանից մի քանի օր անց նույն վայրում կմեկնարկի վարկանիշային մրցաշար, որտեղ կխաղարկվեն Բուենոս Այրեսի պատանեկան օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր: Թունիս կմեկնենք ապրիլի 4-ին: Օլիմպիական վարկանիշ նվաճելու համար պետք է անցնել ընտրական մրցաշարի քառորդ եզրափակիչ:
Աշխարհի առաջնությունում տասը քաշային կարգ կլինի, վարկանիշային մրցաշարում՝ հինգ: Յուրաքանչյուր երկիր առավելագույնը 3 օլիմպիական ուղեգրի իրավունք ունի: Անպայման նախատեսում ենք մարզիկներ ներկայացնել 63 եւ 68 կգ քաշային կարգերում, իսկ Հայաստանի առաջնության արդյունքներով կորոշենք երրորդ քաշը: Աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչների վերջնական քանակը կորոշի ազգային ֆեդերացիան: Լավ մարզիկներ ունենք, օրինակ 2017 թվականի Եվրոպայի առաջնության արծաթե եւ բրոնզե մեդալակիրներ Ռոման Հայրապետովը եւ Անդրանիկ Խաչատրյանը: Այնպես որ, հիմնավոր հույսեր ունենք:
Մեծահասակների Եվրոպայի առաջությունը տեղի կունենա Կազանում (ՌԴ) մայիսի 7-13-ը: Մեր մարզաձեւում աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունները հերթով են անցկացվում՝ մեկ տարվա հաջորդականությամբ: Այստեղ եւս կպայքարենք մեդալների համար: Ունենք փորձառու մարզիկներ՝ Սերգեյ Վարդազարյանը, Սերգեյ Ավանեսովը եւ այլք: Հեռանկարային երիտասարդներ եւս ի հայտ են եկել»,- եզրափակեց Վարդան Ղահրամանյանը:

24-25 февраля в Эчмиадзине состоится молодежный чемпионат Армении, а через неделю там же на татами выйдут сильнейшие взрослые тхэквондисты. Ранние сроки объясняются сроками главных международных соревнований.
Как сообщил в беседе с пресс-службой НОКА вице-президент и исполнительный директор Федерации тхэквондо Армении Вардан Каграманян, нужно успеть сформировать сборные команды и организовать их тренировочный процесс.
"Молодежной (до 17 лет) сборной предстоит чемпионат мира в Тунисе (6-8 апреля), а через несколько дней там же начнется рейтинговый турнир для юношеских Олимпийских игр в Буэнос-Айресе. В Тунис мы отправимся 4 апреля. Для завоевания олимпийского рейтинга необходимо попасть в 1/4 финала отборочного турнира.
На чемпионате мира будет 10 весовых категорий, на рейтинговом турнире - 5. Каждая страна имеет право максимум на три олимпийские путевки. Обязательно планируем выставить спортсменов в весовых категориях 63 и 68 кг, а по итогам чемпионата Армении определим третий вес. Окончательное количество участников мирового первенства решит национальная федерация. Есть хорошие ребята, например, серебряный и бронзовый призеры чемпионата Европы 2017 года Роман Айрапетов и Андраник Хачатрян. Так что, имеем обоснованные надежды.
Взрослый чемпионат Европы пройдет с 7 по 13 мая в российской Казани. В нашем виде спорта первенства мира и континента проводятся по очереди, с годичным интервалом. Здесь тоже поборемся за медали - у нас есть опытные Сергей Вардазарян, Сергей Аванесов и другие. Также появилась перспективная молодежь", - заключил Вардан Каграманян.