Ռուսաստանի Կրասնոդար քաղաքի «Օլիմպ» մարզադահլիճում մայիսի 17-ին կանցկացվի ըմբշամարտի մրցաշար, որի կազմակերպիչն է հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի եւ Եվրոպայի գործող չեմպիոն, Բաքվում տեղի ունեցած առաջին Եվրոպական խաղերի հաղթող, Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Ստեփան Մարյանյանը։
Մրցաշարին կմասնակցեն տիտղոսկիր ըմբիշներ, այդ թվում՝ օլիմպիական չեմպիոն Դավիդ Չակվետաձեն, 2013թ. աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Դավիթ Սաֆարյանը, Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Միհրան Հարությունյանը, օլիմպիական փոխչեմպիոն Անուար Գեդուեւը։
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Դավիթ Սաֆարյանը պատմել է, թե ինչ ձեւաչափով է անցկացվելու մրցաշարը:
«Մրցաշարը թիմային ձեւաչափով է (ամեն թիմից մեկ ըմբիշ)։ Այս մրցաշարն ամեն տարի կանցկացվի Կրասնոդարի մարզում ըմբշամարտի մասսայականացման համար: Նախատեսվում է ներառել 4 զույգ ազատ ոճում, 9 զույգ` հունահռոմեական ոճում եւ 5 զույգ` գրեփլինգում: Առաջին հերթին կմասնակցեն հայտնի ըմբիշներ, որոնք որեւէ կապ ունեն Կրասնոդարի ըմբշամարտի դպրոցի հետ: Հրավիրվել են նաեւ հայտնի արտասահմանցի ըմբիշներ, որպեսզի հանդիսատեսին հետաքրքիր լինի դիտել գոտեմարտերը: Ակնկալվում է, որ մրցաշարին ներկա կլինեն Ալեքսանդր Կարելինը, Կրասնոդարի երկրամասի նահանգապետ Վենիամին Կոնդրատեւը, Ռուսաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Միխայիլ Մամիաշվիլին եւ այլ հայտնի մարդիկ»,- նշեց Դավիթ Սաֆարյանը:

David Safaryan: Krasnodar tournament to promote popularization of wrestling
A wrestling tournament will be held at the Palace of Sports Olimp on May 17.  The tournament will be organized by world and European Greco-Roman wrestling current champion, Baku European Games winner, Russia’s representative Stepan Maryanyan.
The tournament will bring together titular wrestlers such as Olympic champion Davit Chakvetadze, 2013 world and European champion David Safaryan, Rio 2016 Olympic silver medalist Mihran Harutyunyan and Olympic silver medalist Aniuar Geduev.
David Safaryan told the ANOC press service about the format of the tournament.
“The tournament will be held in team format (one wrestler from each team). This tournament will be held annually to promote the popularization of wrestling in Krasnodar Krai.  It is planned to include 4 pairs of freestyle, 9 pairs of Greco-Roman and 5 pairs of grappling. Famous wrestlers who have any connection with Krasnodar Wrestling School will participate first of all. Also, the organizers have invited wrestlers from abroad to make the fights interesting for spectators. The tournament is expected to be attended by Aleksandr Karelin, Governor of Krasnodar Krai Veniamin Kondratyev, President of the Wrestling Federation of Russia Mikhail Mamiashvili and many others,”noted David Safaryan.