Ռուսաստանի Կրասնոդար քաղաքի «Օլիմպ» մարզադահլիճում մայիսի 17-ին կանցկացվի ըմբշամարտի մրցաշար, որի կազմակերպիչն է հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի եւ Եվրոպայի գործող չեմպիոն, Բաքվում տեղի ունեցած առաջին Եվրոպական խաղերի հաղթող, Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Ստեփան Մարյանյանը։
Մրցաշարին կմասնակցեն տիտղոսկիր ըմբիշներ, այդ թվում՝ օլիմպիական չեմպիոն Դավիդ Չակվետաձեն, 2013թ. աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Դավիթ Սաֆարյանը, Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Միհրան Հարությունյանը, օլիմպիական փոխչեմպիոն Անուար Գեդուեւը։
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Դավիթ Սաֆարյանը պատմել է, թե ինչ ձեւաչափով է անցկացվելու մրցաշարը:
«Մրցաշարը թիմային ձեւաչափով է (ամեն թիմից մեկ ըմբիշ)։ Այս մրցաշարն ամեն տարի կանցկացվի Կրասնոդարի մարզում ըմբշամարտի մասսայականացման համար: Նախատեսվում է ներառել 4 զույգ ազատ ոճում, 9 զույգ` հունահռոմեական ոճում եւ 5 զույգ` գրեփլինգում: Առաջին հերթին կմասնակցեն հայտնի ըմբիշներ, որոնք որեւէ կապ ունեն Կրասնոդարի ըմբշամարտի դպրոցի հետ: Հրավիրվել են նաեւ հայտնի արտասահմանցի ըմբիշներ, որպեսզի հանդիսատեսին հետաքրքիր լինի դիտել գոտեմարտերը: Ակնկալվում է, որ մրցաշարին ներկա կլինեն Ալեքսանդր Կարելինը, Կրասնոդարի երկրամասի նահանգապետ Վենիամին Կոնդրատեւը, Ռուսաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Միխայիլ Մամիաշվիլին եւ այլ հայտնի մարդիկ»,- նշեց Դավիթ Սաֆարյանը:

Давид Сафарян: Турнир в Краснодаре будет способствовать популяризации спортивной борьбы
17-го мая в спортзале «Олимп» российского города Краснодар состоится турнир по борьбе, организатором которого является действующий чемпион мира и Европы по греко-римской борьбе, победитель первых Европейских игр в Баку, представитель России Степан Марянян.
В турнире примут участие титулованные борцы, в том числе: олимпийский чемпион Давид Чакветадзе, чемпион мира и Европы 2013-го года Давид Сафарян, вице-чемпион Олимпийских игр Рио-2016  Мигран Арутюнян, олимпийский вице-чемпион Аниуар Гедуев.
В беседе с пресс-службой НОК Армении Давид Сафарян рассказал о формате проводимого турнира.
«Турнир пройдет в командном формате (по одному борцу из каждой команды). Этот турнир будет проводиться в Краснодарском крае каждый год для популяризации спортивной борьбы. Планируются 4 пары в свободном стиле, 9 пар в греко-римском стиле и 5 пар по грепплингу. В первую очередь примут участие известные борцы, имеющие какое-либо отношение к Краснодарской школе борьбы. Приглашены также известные иностранные борцы, чтобы зрителям было интересно наблюдать за поединками. Ожидается, что на турнире будут присутствовать Александр Карелин, губернатор Краснодарского края Вениамин Кондратьев, президент федерации спортивной борьбы России Михаил Мамиашвили и многие другие», - отметил Давид Сафарян.