«Հայաստան մարզական հասարակական կազմակերպության» Նորագավիթի սուսերամարտի մարզադպրոցում մեկնարկեց Հայաստանի առաջնությունը, որին մասնակցում են 140 մարզիկ՝ Վանաձորի, Գյումրիի եւ Երեւանի 7 մարզադպրոցներից։
Մրցումային առաջին օրը Հայաստանի չեմպիոնի կոչման համար տղամարդիկ պայքարեցին խոցասուսեր, իսկ կանայք՝ ճկասուսեր զենքաձեւերում։
Հայաստանի չեմպիոններին եւ մրցանակակիրներին ներկայացնում ենք ստորեւ․
Խոցասուսեր (տղամարդիկ)
1․Էդուարդ Հովիկյան
2․Արամայիս Բաբոյան
3․Հովհաննես Մուրադյան
3․Մանվել Սիմոնյան
Ճկասուսեր (կանայք)
1․Աիդա Ալոյան
2․Անահիտ Ալոյան
3․Իննեսա Հովհաննիսյան
3․Սեդա Գեւորգյան
Առաջնության բացմանը ներկա էին ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Գաբրիել Ղազարյանը, Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Գրիգորյանը։
Մայիսի 16-ին կկայանան ճկասուսեր եւ թրասուսեր զենքաձեւերի տղամարդկանց, ինչպես նաեւ խոցասուսեր զենքաձեւի կանանց եզրափակիչները։

В Норагавитской спортшколе фехтования спортивной общественной организации «Айастан» стартовал чемпионат Армении, в котором принимают участие 140 спортсменов из 7 спортшкол Ванадзора, Гюмри и Еревана.
В первый день соревнований за звание чемпиона Армении мужчины боролись по фехтованию на шпагах, а женщины - на рапирах.
Ниже представлены чемпионы и призеры Армении:
Шпаги (мужчины)
1. Эдвард Овикян
2. Арамаис Бабоян
3. Оганес Мурадян
3. Манвел Симонян
Рапиры (женщины)
1. Аида Алоян
2. Анаит Алоян
3. Иннеса Оганeсян
3. Седа Геворгян
На открытии чемпионата присутствовали: первый заместитель министра спорта и по делам молодежи РА Габриэль Казарян, президент федерации фехтования Армении Армен Григорян.
16-го мая состоятся финалы по фехтованию на рапирах и саблях среди мужчин, и на шпагах - среди женщин.