«Հայաստան մարզական հասարակական կազմակերպության» Նորագավիթի սուսերամարտի մարզադպրոցում մեկնարկեց Հայաստանի առաջնությունը, որին մասնակցում են 140 մարզիկ՝ Վանաձորի, Գյումրիի եւ Երեւանի 7 մարզադպրոցներից։
Մրցումային առաջին օրը Հայաստանի չեմպիոնի կոչման համար տղամարդիկ պայքարեցին խոցասուսեր, իսկ կանայք՝ ճկասուսեր զենքաձեւերում։
Հայաստանի չեմպիոններին եւ մրցանակակիրներին ներկայացնում ենք ստորեւ․
Խոցասուսեր (տղամարդիկ)
1․Էդուարդ Հովիկյան
2․Արամայիս Բաբոյան
3․Հովհաննես Մուրադյան
3․Մանվել Սիմոնյան
Ճկասուսեր (կանայք)
1․Աիդա Ալոյան
2․Անահիտ Ալոյան
3․Իննեսա Հովհաննիսյան
3․Սեդա Գեւորգյան
Առաջնության բացմանը ներկա էին ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Գաբրիել Ղազարյանը, Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Գրիգորյանը։
Մայիսի 16-ին կկայանան ճկասուսեր եւ թրասուսեր զենքաձեւերի տղամարդկանց, ինչպես նաեւ խոցասուսեր զենքաձեւի կանանց եզրափակիչները։

Armenian Fencing Championships kick off
The Armenian Championships kicked off at the Children and Youth Fencing School of “Hayastan” sports organization bringing together 140 athletes from Vanadzor, Gyumri and 7 sports schools of Yerevan.
On the first day of the competition men struggled for champion title in the foil event and women in the épée event.
The champions and medalists of the championship are as follows:
Foil (men)
1․Eduard Hovikyan
2․Aramayis Baboyan
3․Hovhannes Muradyan
3․Manvel Simonyan
Epée (women)
1․Aida Aloyan
2․Anahit Aloyan
3․Innesa Hovhannisyan
3․Seda Gevorgyan
The opening ceremony of the championship was attended by First Deputy Minister of Sport and Youth Affairs Gabriel Ghazaryan and President of the Fencing Federation of Armenia, Armen Grigoryan.