Ավետիք Վարդանյան. Ըմբիշները լավ մարզավիճակում են Եվրոպայի առաջնությունից առաջ
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Ավետիք Վարդանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում խոսել է առաջիկա Եվրոպայի առաջնությունից սպասելիքների եւ թիմի առաջատար մարզիկների վնասվածքների մասին:
«Այս տարի Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցում ենք 9 ըմբիշով: Նախորդ տարվա Եվրոպայի չեմպիոններ Արսեն Հարությունյանը, Վազգեն Թեւանյանը եւ Հովհաննես Մաղաքյանն այս տարի նույնպես կարող էին հանդես գալ, սակայն չեն մասնակցում վնասվածքների պատճառով, ոչ ոք դրանից ապահովագրված չէ»,- նշեց մարզիչը:
Ավետիք Վարդանյանը պատմեց, թե ինչու Հայաստանը ներկայացուցիչ չի ունենալու 92 կգ քաշային կարգում:
«Կա մրցակցության բացակայություն: Այս քաշային կարգում Հայաստանի չեմպիոն է դարձել պատանեկան հավաքականից Լյովա Գեւորգյանը, որը կմասնակցի պատանիների Եվրոպայի առաջնությանը»:
Երիտասարդական հավաքականի  գլխավոր մարզիչը նշեց, որ Արսեն Հարությունյանը, Վազգեն Թեւանյանը եւ Հովհաննես Մաղաքյանը կհասցնեն վերականգնվել մինչեւ երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը.
«Ըստ իս՝ մինչեւ երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը նրանք կհասցնեն պատրաստ լինեն: Եվրոպայի առաջնությունից հետո ֆեդերացիայով եւ մարզչական խորհրդով կքննարկենք նրանց վերաբերող բոլոր հարցերը: Այս պահին նրանք գտնվում են երիտասարդների տարիքային խմբում: Ինչ վերաբերում է մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը, ապա կարող եմ ասել, որ երիտասարդների աշխարհի առաջնությունից հետո ըմբիշները 35-40 օր կունենան վերականգնվելու համար եւ, իմ կարծիքով, պատրաստ կլինեն մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը»:
Զրույցի վերջում Ավետիք Վարդանյանը նշեց, որ թիմը հաջող է անցել նախապատրաստական փուլը:
«Ըմբիշները լավ մարզավիճակում են: Ուրբաթը վերջին ծանրաբեռնված օրն է, կլինեն ստուգողական գոտեմարտեր: Սպասեք լավ արդյունքների»,- ասաց մարզիչը:
Հիշեցնենք, որ ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի կազմում Իսպանիայի Պոնտեւեդրա քաղաքում անցկացվելիք Եվրոպայի առաջնությանը կմասնակցեն Հարություն Մանուկյանը (57 կգ), Հրաչյա Մարգարյանը (61 կգ), Գեղամ Գալստյանը (65 կգ), Արման Անդրեասյանը (70 կգ), Հրայր Ալիխանյանը (74 կգ), Արման Ավագյանը (79 կգ), Մհեր Մարկոսյանը (86 կգ), Կոլյա Հարությունյանը (97 կգ) եւ Աշոտ Ռուշանյանը (125 կգ) ։ Թիմը մրցավայր կմեկնի հունիսի 5-ին:

Старший тренер молодежной сборной Армении по вольной борьбе Аветик Варданян на брифинге с журналистами рассказал об ожиданиях с предстоящего чемпионата Европы и о травмах ведущих спортсменов команды.
«В этом году в чемпионате Европы от нас примут участие 9 борцов. Чемпионы Европы прошлого года: Арсен Арутюнян, Вазген Теванян и Оганес Магакян могли выступить также и в этом году, но не примут участия из-за травм, от этого никто не застрахован», - отметил тренер.
Аветик Варданян рассказал, почему у Армении не будет представителя в весовой категории 92 кг.
«Имеет место отсуствие конкуренции. В этой весовой категории чемпионом Армении среди юниоров стал Лева Геворгян, который примет участие в юношеском чемпионате Европы».
Старший тренер молодежной сборной отметил, что Арсен Арутюнян, Вазген Теванян и Оганес Магакян успеют восстановиться до молодежного чемпионата мира.
«По-моему, они успеют подготовиться к молодежному чемпионату мира. После чемпионата Европы мы с федерацией и тренерским штабом обсудим все вопросы, связанные с ними. На данный момент они находятся в молодежной возрастной группе.
Что касается чемпионата мира среди взрослых, могу сказать, что после молодежного чемпионата мира у борцов будет 35-40 дней на восстановление, и, на мой взгляд, они будут готовы к чемпионату мира среди взрослых».
В конце беседы Аветик Варданян отметил, что команда успешно прошла подготовительный этап.
«Борцы находятся в хорошей спортивной форме. Пятница - последний загруженный день, будут контрольные поединки. Ждите хороших результатов»,-отметил тренер.
Напомним, что в составе молодежной сборной Армении по вольной борьбе на чемпионат Европы в испанский город Понтеведра отправятся: Арутюн Манукян (57 кг), Грачья Маргарян (61 кг), Гегам Галстян (65 кг), Арман Андреасян (70 кг), Грайр Алиханян (74 кг), Арман Авагян (79 кг), Мгер Маркосян (86 кг), Коля Арутюнян (97 кг) и Ашот Рушанян (125 кг). Команда отправится на турнир 5-го июня.