Ավետիք Վարդանյան. Ըմբիշները լավ մարզավիճակում են Եվրոպայի առաջնությունից առաջ
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Ավետիք Վարդանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում խոսել է առաջիկա Եվրոպայի առաջնությունից սպասելիքների եւ թիմի առաջատար մարզիկների վնասվածքների մասին:
«Այս տարի Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցում ենք 9 ըմբիշով: Նախորդ տարվա Եվրոպայի չեմպիոններ Արսեն Հարությունյանը, Վազգեն Թեւանյանը եւ Հովհաննես Մաղաքյանն այս տարի նույնպես կարող էին հանդես գալ, սակայն չեն մասնակցում վնասվածքների պատճառով, ոչ ոք դրանից ապահովագրված չէ»,- նշեց մարզիչը:
Ավետիք Վարդանյանը պատմեց, թե ինչու Հայաստանը ներկայացուցիչ չի ունենալու 92 կգ քաշային կարգում:
«Կա մրցակցության բացակայություն: Այս քաշային կարգում Հայաստանի չեմպիոն է դարձել պատանեկան հավաքականից Լյովա Գեւորգյանը, որը կմասնակցի պատանիների Եվրոպայի առաջնությանը»:
Երիտասարդական հավաքականի  գլխավոր մարզիչը նշեց, որ Արսեն Հարությունյանը, Վազգեն Թեւանյանը եւ Հովհաննես Մաղաքյանը կհասցնեն վերականգնվել մինչեւ երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը.
«Ըստ իս՝ մինչեւ երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը նրանք կհասցնեն պատրաստ լինեն: Եվրոպայի առաջնությունից հետո ֆեդերացիայով եւ մարզչական խորհրդով կքննարկենք նրանց վերաբերող բոլոր հարցերը: Այս պահին նրանք գտնվում են երիտասարդների տարիքային խմբում: Ինչ վերաբերում է մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը, ապա կարող եմ ասել, որ երիտասարդների աշխարհի առաջնությունից հետո ըմբիշները 35-40 օր կունենան վերականգնվելու համար եւ, իմ կարծիքով, պատրաստ կլինեն մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը»:
Զրույցի վերջում Ավետիք Վարդանյանը նշեց, որ թիմը հաջող է անցել նախապատրաստական փուլը:
«Ըմբիշները լավ մարզավիճակում են: Ուրբաթը վերջին ծանրաբեռնված օրն է, կլինեն ստուգողական գոտեմարտեր: Սպասեք լավ արդյունքների»,- ասաց մարզիչը:
Հիշեցնենք, որ ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի կազմում Իսպանիայի Պոնտեւեդրա քաղաքում անցկացվելիք Եվրոպայի առաջնությանը կմասնակցեն Հարություն Մանուկյանը (57 կգ), Հրաչյա Մարգարյանը (61 կգ), Գեղամ Գալստյանը (65 կգ), Արման Անդրեասյանը (70 կգ), Հրայր Ալիխանյանը (74 կգ), Արման Ավագյանը (79 կգ), Մհեր Մարկոսյանը (86 կգ), Կոլյա Հարությունյանը (97 կգ) եւ Աշոտ Ռուշանյանը (125 կգ) ։ Թիմը մրցավայր կմեկնի հունիսի 5-ին:

Head coach of the Armenia freestyle wrestling youth team has talked about the expectations of the upcoming European Championship and the athletes’ injuries during a press briefing.
“This year we are taking part in the European Championship with 9 wrestlers. Last year’s European champions Arsen Harutyunyan, Vazgen Tevanyan and Hovhannes Maghakyan could also participate this year but will miss the championship because of injuries. No one is insured of it.,” the coach noted.
Avetik Vardanyan told why Armenia won’t have a representative in the 92 kg weight category.
“We lack rivalry here. In this weight category Lyova Gevorgyan from the junior team was named Armenia’s champion and he will take part in the European Championship among cadets.”
The head coach of the Armenia youth team assured that Arsen Harutyunyan, Vazgen Tevanyan and Hovhannes Maghakyan will be recovered till the World Youth Championship.
“I think they will be ready for the World Youth Championship. After the European Championship we will discuss all the issued concerning them with the federation and coaching staff. At this moment they are included in the junior age group. As for the World Championship among adults I can say after the European Championship the wrestlers will have 35-40 days to recover and I think they will be fit for the World Championship among adults.”
At the end of the conversation Avetik Vardanyan told the team had spent the preparatory phase successfully.
“The wrestlers are in a good physical condition. Friday will be the last tough day, we will organize control fights. Let’s expect good results,” the coach said.