Ամերիկյան ակումբի հետ հանդիպումը կարող էր այլ ելք ունենալ. Արայիկ Բաղդադյան
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը ՀԱՕԿ լրատվությանի հետ զրույցում ամփոփեց աշխարհի ակումբային առաջնությունը:
«Վիճակահանության արդյունքում Բուլղարիայի, Ղրղզստանի և Վրաստանի ակումբների հետ հայտնվել էինք «C» խմբում: Հաջորդ փուլ էին դուրս գալիս միայն առաջին տեղ գրաված ակումբները: Առավելության հասանք ղրղզների, բուլղարների և վրացիների նկատմամբ: Վերջիններիս հետ հանդիպումներն ավարտվել էին 4:4 հաշվով, սակայն մենք միավորների բացահայտ առավելություն ունեինք և խմբից դուրս եկանք առաջին տեղով: Կիսաեզրափակչում ամերիկյան ակումբին պարտվեցինք 6:2 հաշվով, բայց ընդհանուր հաշիվը կարող էր այլ լինել: Բանն այն է, որ 57 կգ քաշային Գառնիկ Մնացականյանը հաղթում էր ամերիկացի ըմբիշին 6:2 հաշվով, բայց անակնկալ կերպով պարտվեց: Ցավալի վնասվածք ստացավ 70 կգ քաշային Վալտեր Մարգարյանը, ով երեք գեղեցիկ հաղթանակ տոնելուց հետո` վնասեց ձեռքը, և մենք ստիպված եղանք հանել նրան հետագա պայքարից: Այդ պատճառով էլ պարտություն գրանցվեց 70 կգ քաշում: Բրոնզե մեդալի համար պայքարում պարտվեցինք 1:7 հաշվով «Քեֆայաթի»-ին: Միակ հաղթանակը տարավ Գառնիկ Մնացականյանը: Ինչ վերաբերում է մարզիկների ելույթներին` գոհ եմ Գառնիկ Մնացականյանից (57 կգ), Վալտեր Մարգարյանից (70 կգ) և Վալոդյա Ֆրանգուլյանից (65 կգ): Դժգոհ եմ Երվանդ Թադևոսյանից (61 կգ) և Վարուժան Կաջոյանից (74 կգ): Մյուս ըմբիշների ելույթները նորմալ եմ գնահատում»,- ասաց Բաղդադյանը:
Ազատ ոճի ըմբշամարտի աշխարհի ակումբային առաջնությանը, որը կայացել էր նոյեմբերի 26-27-ը, մասնակցում էին 15 ակումբ` Ադրբեջանից, ԱՄՆ-ից, Բանգլադեշից, Բրազիլիայից, Բուլղարիայից, Հայաստանից, Հունգարիայից , Ղրղզստանից, Մոնղոլիայից, Վրաստանից, Լատինական Ամերիկայից և չորս թիմ Իրանից: Հայաստանը ներկայացնող «Տաշիր» ակումբը բրոնզե մեդալի համար պայքարում պարտվել էր իրանական «Քեֆայաթի»-ին:

Armenia’s freestyle wrestling team’s head coach Arayik Baghdasatyan summed up the World Freestyle Wrestling Clubs Championship in the interview with ANOC.
“By a drawing of lots we appeared in Group C with Bulgaria, Kirgizstan and Georgia. According to the competition rules only first place winners could pass to the nest round. We gained advantage over Kirgizstan’s, Bulgaria’s and Georgia’s teams. We had ended the fights in draw 4:4 and having an obvious advantage of points we took the first place. In the semi-finals we suffered a defeat 6:2 at the hands of the American club though the fight could have had another outcome. The thing is that Garnik Mnacakanyan (57kg) was winning the American wrestler with a score of 6:2, but unexpectedly lost. Also Valter Margaryan after gaining three nice victories got an unfortunate injury and we had to withdraw him from the further bouts. That’s why we lost in the 70kg weight class and then were beaten 1:7 by “Kefayati”. The only victory registered Garnik Mnacakanyan (57kg). As for the performances I am content with Garnik Mnacakanyan (57kg), Valter Margaryan (70kg) and Valodya Frangulyan (65kg) but displeased with Ervand Tadevosyan (61kg) and Varuzhan Kajoyan (74kg). The other athletes came out normally”, Baghdasaryan said.
The World Freestyle Wrestling Clubs Championship held on November 26-27 was attended by 15 clubs from Azerbaijan, USA, Bangladesh, Brazil, Bulgaria, Armenia, Hungary, Kyrgyzstan, Mongolia, Georgia, Latin America and 4 clubs from Iran. In the fight for the bronze medal the Armenian club “Tashir” was defeated by the Iranian ‘’Kefayati’’.