Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) ներկայացրել է հանձնաժողովը, որը կզբաղվի 2026 թվականին Իտալիայի Միլան եւ Կորտինա դ՝Ամպեցո քաղաքներում անցկացվելիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերի համակարգման աշխատանքներով: Հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել նախկին աթլետ, 2 Օլիմպիական խաղերի մասնակից, ՄՕԿ-ի անդամ, ֆինն Սարի Էսայնը: Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվել են նաև Ռիչարդ Կարիոնը (Պուերտո-Ռիկո), Տրիշա Սմիթը (Կանադա), Իրժի Կեյվալը (Չեխիա), Դայնա Գուդզինևիչյուտեն (Լիտվա) և Կին Հին Լին (Հարավային Կորեա):
«Համակարգող հանձնաժողովն ունի բավականաչափ իրավասություն, որպեսզի Կազմկոմիտեին օգնի բացահայտել իտալական հայտի ամբողջ ներուժը: Նրանց միասնական աշխատանքը երկրպագուներին ու մարզիկներին կօգնի ունենալ անմոռանալի հույզեր, իսկ Խաղերը հյուրընկալող երկրին՝ հրաշալի օլիմպիական ժառանգություն»,- ասել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը:
Հիշեցնենք, որ 2026թ. ձմեռային Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն փետրվարի 6-22-ը։ Իտալիան նախորդ անգամ ձմեռային Օլիմպիական խաղեր ընդունել է 2006-ին Թուրինում։

МОК выбрал координационную комиссию зимних Олимпийских игр
Международный олимпийский комитет (МОК) представил координационную комиссию зимних Олимпийских игр, которые пройдут в итальянских городах Милане и Кортина-д'Ампеццо в 2026-м году. Председателем комиссии назначена бывшая легкоатлетка, участница 2-х Олимпийских игр, член МОК, финская спортсменка Сари Эссайя. В состав комиссии также вошли: Ричард Каррион (Пуэрто-Рико), Триша Смит (Канада), Йиржи Кейвал (Чехия), Дайна Гудзиневичюте (Литва) и Ки Хын Ли (Южная Корея).
«Координационная комиссия обладает достаточными полномочиями, чтобы помочь Оргкомитету раскрыть весь потенциал итальянского проекта. Их совместная работа поможет болельщикам и спортсменам испытать незабываемые эмоции, а принимающей стране - получить прекрасное олимпийское наследие», - заявил президент Международного олимпийского комитета Томас Бах.
Напомним, что зимние Олимпийские игры 2026-го года пройдут с 6-го по 22-е февраля. В последний раз Италия принимала зимние Олимпийские игры в 2006-м году в Турине.