Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) ներկայացրել է հանձնաժողովը, որը կզբաղվի 2026 թվականին Իտալիայի Միլան եւ Կորտինա դ՝Ամպեցո քաղաքներում անցկացվելիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերի համակարգման աշխատանքներով: Հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել նախկին աթլետ, 2 Օլիմպիական խաղերի մասնակից, ՄՕԿ-ի անդամ, ֆինն Սարի Էսայնը: Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվել են նաև Ռիչարդ Կարիոնը (Պուերտո-Ռիկո), Տրիշա Սմիթը (Կանադա), Իրժի Կեյվալը (Չեխիա), Դայնա Գուդզինևիչյուտեն (Լիտվա) և Կին Հին Լին (Հարավային Կորեա):
«Համակարգող հանձնաժողովն ունի բավականաչափ իրավասություն, որպեսզի Կազմկոմիտեին օգնի բացահայտել իտալական հայտի ամբողջ ներուժը: Նրանց միասնական աշխատանքը երկրպագուներին ու մարզիկներին կօգնի ունենալ անմոռանալի հույզեր, իսկ Խաղերը հյուրընկալող երկրին՝ հրաշալի օլիմպիական ժառանգություն»,- ասել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը:
Հիշեցնենք, որ 2026թ. ձմեռային Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն փետրվարի 6-22-ը։ Իտալիան նախորդ անգամ ձմեռային Օլիմպիական խաղեր ընդունել է 2006-ին Թուրինում։

17:02 - 22 Nov, 2019
The International Olympic Committee (IOC) has unveiled the composition of the commission that will support the organization of the Winter Olympic Games Milano Cortina 2026. Former athlete, two-time Olympic Games participant IOC member Finnish Sari Essayah was appointed the chairman of the commission. Richard Carrion (Puerto-Rico), Tricia Smith (Canada), Jiri Kejval (Czech Republic), Daina Gudzineviciute (Lithuania) and Kee Heung Lee (South Korea) were included in the commission.
“The Coordination Commission holds the necessary combination of knowledge and skills to partner with the Organising Committee in unlocking the full potential of this project. They will work hand in hand for an unforgettable experience for athletes and fans, and an indelible positive legacy for the hosts,” IOC President Thomas Bach said.
The Winter Olympic Games Milano Cortina 2026 will be held from 6-22 February. Last time Italy hosted the Olympic Games in Turin in 2006.