Գագիկ Ծառուկյան. Մեր նպատակը բռնցքամարտի զարգացումն է
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը դեկտեմբերի 13-ին ներկա էր Երևանի «Դինամո» մարզադահլիճում մեկնարկած «Կաշվե ձեռնոց» բռնցքամարտի մրցաշարի բացման արարողությանը, որի ընթացքում ճեպազրույց է ունեցել լրագրողների հետ։
«Մեր նպատակը մարզաձևի զարգացումն է, որպեսզի յուրաքանչյուր քաշային կարգում հավասար պայքար ընթանա ոչ թե մեկ-երկու մարզիկի միջև, այլ՝ 5-6։ Այս մրցաշարի արդյունքում կընտրվեն լավագույնները, ովքեր կմասնակցեն Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարերին։ Մեզ համար կարևոր է, որ մարզիկը ուժեղ լինի, ոչ ազգանունն է էական, ոչ էլ այն, թե որտեղից է նա։ Նախորդ Օլիմպիական խաղերում ունեինք հինգ ուղեգիր, բայց կարևորը ոչ թե ուղեգրերի քանակն է, այլ արդյունքը և որակը: Թող լինեն 2-3 մասնակիցներ, բայց Օլիմպիական խաղերում մեդալներ ունենանք։ Ցանկացած մարզիկ, եթե նպատակ է դնում իր առջև, կարող է դառնալ չեմպիոն: Անհնարին ոչինչ չկա, քանի որ մենք բոլոր պայմանները ստեղծել ենք»,- նշել է ՀԱՕԿ նախագահը։
Հիշեցնենք, որ «Կաշվե ձեռնոց» մրցաշարի արդյունքում կձևավորվի բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականը, որը կմասնակցի ՄՕԿ-ի կողմից անցկացվող վարկանիշային մրցումներին ու Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերին: Մրցաշարին մասնակցում են 75 բռնցքամարտիկներ Երևանից ու Հայաստանի մարզերից (ֆոտոշարք

Гагик Царукян: Наша цель - развитие бокса
13-го декабря президент НОК Армении Гагик Царукян присутствовал на церемонии открытия стартовавшего в ереванском спортзале «Динамо» турнире по боксу «Кожаная перчатка», во время которого провел брифинг с журналистами.
«Наша цель - развитие бокса, чтобы в каждой весовой категории проходила борьба между 5-6-ю, а не 1-2-мя спортсменами. По результатам этого турнира будут отобраны лучшие, которые примут участие в рейтинговых турнирах Олимпийских игр в Токио. Для нас важно, чтобы спортсмен был сильным, а какая у него фамилия и откуда он - неважно. У нас было 5 путевок на прошлые Олимпийские игры, но важно не количество путевок, а результат и качество. Пусть будет 2-3 участника, но у нас будут медали Олимпийских игр. Любой спортсмен, если поставит перед собой цель, может стать чемпионом. Нет ничего невозможного, поскольку мы создали все условия», - отметил президент НОК Армении.
Напомним, что по результатам турнира «Кожаная перчатка» будет сформирована сборная Армении по боксу, которая примет участие в проводимых НОК Армении рейтинговых соревнованиях и в Олимпийских играх Токио-2020. В турнире принимают участие 75 боксеров из Еревана и областей Армении (фото).