Սեպտեմբերի 29-ին Մուլտի Գրանդ հյուրանոցում կայացավ ԱՊՀ, Բալթյան երկրների և Վրաստանի Ազգայի Օլիմպիական Կոմիտեների ղեկավարների ռեգիոնալ ֆորումը:
Բացման խոսքով ելույթ ունեցավ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին մասնակցության համար:
«Հարգարժան Պարոն Հիկկե Ֆորումի հարգելի մասնակիցներ, հյուրեր Ուրախ եմ Ձեզ բոլորին տեսնելու Երևանում: Սա իսկապես լավ առիթ է՝ օրակարգային հարցերի շուրջ մտքերի ազատ փոխանակման, կատարված և կատարվելիք աշխատանքների քննարկման համար: Վստահ եմ՝ մեզ բոլորիս սպասում է հետաքրքիր և արդյունավետ աշխատանք: Արագ փոփոխվող և մշտապես նոր մարտահրավերների առաջ կանգնող աշխարհում մեզնից պահանջվելու են շատ ավելի մեծ ջանքեր և իհարկե, նոր մոտեցումներ` հավատարիմ լինելու համար օլիմպիական շարժման գաղարախոսությանը: Մի գաղափարախոսություն, որի հիմքում ընկած է մարդու արժանապատվությունը, հավասարությունը, ազատ և արդար մրցակցությունը: Օլիմպիական գաղափարախոսությունն առաջարկում է ազգերի և պետությունների փոխհարաբերութունների այնպիսի մոդել, որտեղ բացառվում է ազգային, կրոնական, ռասսայական որևէ խտրականություն: Օլիմպիական մեծ ընտանիքը սերնդեսերունդ ձգտել է ինքնակատարելագործվել և իր ավանդը ներդնել պետությունների և ազգերի խաղաղ երկխոսության և խաղաղ մրցակցության գործում: Փոխվում է աշխարհը, փոխվում են նաև խնդիրները, սակայն սկզբունքները, որոնց շուրջ ձևավորվել է համաշխարհային օլիմպիական ընտանիքը և որոնք կորիզն են օլիմպիական գաղափարախոսության, նույնն են, և դրանք անցել են ժամանակի ամենադժվար փորձությունները: Ժամանակակից աշխարհի գլոբալիզացիոն պրոցեսներն իրենց հետ բերում են նաև նոր խնդիրներ: Մասնավորապես, փոքր պետությունները, որոնք տնօրինում են ֆինանսական և նյութական սահմանափակ ռեսուրսներ, կարող են ետ մնալ ժամանակակից աշխարհի զարգացման միտումներից: Դա կանդրադառնա թե՛ մարզական ենթակառուցվածքների, թե՛ մարզիկների և մարզիչների պատրաստման խնդրի, թե՛ կրթական նոր ծրագրերի ներդրման վրա: Մենք պետք է կարողանանք գտնել պետության, մասնավոր բիզնեսի և միջազգային հանրության, այդ թվում՝ օլիմպիական ընտանիքի համագործակցության նոր մեխանիզմներ: Ասածս ավելի ակնառու է դառնում համաշխարհային տնտեսության այսօրվա դժվարությունների և անկայունությունների ֆոնին: Ձեզ բոլորիդ սիրով հրավիրում եմ ներկա գտնվել Երևանում նոր օլիմպիական ավանի բացմանը: Այն իր չափանիշներով համապատասխանում է ամենաբարձր պահանջներին: Բացառապես մասնավոր ներդրումներով կառուցված ավանը իսկապես մեծ խթան է դառնալու Հայաստանում սպորտի զարգացման համար: Ինչպես նաև, այն մեծ հնարավորություններ է տալիս արտերկրից մարզական պատվիրակությունների և հավաքականների ընդունման, համատեղ մարզումների համար: Հայաստանի բնակլիմայական պայմանները շատ հարմար են բազմաթիվ մարզաձևերի համար: Այնպես որ՝ բոլորիդ սիրով սպասում ենք և կհյուրընկալենք մեզ մոտ: Հաջորդ խնդիրը, որը ես ուզում եմ կարևորել, վերաբերում է մեր աշխատանքներին հատկապես երիտասարդության շրջանում: Սպորտի, առողջ ապրելակերպի գաղափարների և օլիմպիական արժեքների տարածմանը զուգահեռ, մենք պետք է միասնական և անզիջում պայքար մղենք երիտասարդների շրջանում խթանիչների և թմրանյութերի օգտագործման դեմ: Հապաղումը, խնդիրների վրա աչք փակելը ուղղակի կարող են անդառնալի կորուստների բերել: Մենք այստեղ լուրջ աշխատանք ունենք անելու, և կարծում եմ՝ որևէ պետություն չի կարող ինքնուրույն լուծել խնդիրները: Իհարկե,ՄՕԿ-ը և ազգային օլիմպիական կոմիտեները կատարում են լուրջ աշխատանք, բայց երբեք չի կարելի կանգ առնել: Այստեղ պետք է լուրջ համագործակցություն պետությունների և օլիմպիական կոմիտեների միջև, պետք են միասնական ծրագրեր: Պատերազմներով և հակամարտություններով լեցուն այսօրվա աշխարհում Օլիմպիական ընտանիքը պետք է դառնա ժողովուրդների խաղաղության, համերաշխության և փոխադարձ հարգանքի օազիս: Ինչպես գիտեք՝ անկախ բոլոր խոչընդոտներից, Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեն որոշեց մասնակցել առաջին Եվրոպական օլիմպիական խաղերին: Ես սա համարում եմ ոչ միայն մեր ճիշտ որոշումը, այլև` եվրոպական օլիմպիական ընտանիքի հաղթանակը: Մեր պատվիրակությունը զգացել է բազմաթիվ պետությունների օլիմպիական կոմիտեների և մարզիկների մշտական աջակցությունը: Շնորհակալություն բոլորիդ, և հատուկ շնորհակալություն Պարոն Հիկկե Ձեզ` կատարած հսկայական աշխատանքի համար: Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ ֆորումի մասնակիցներին` մաղթելով շահագրգիռ, անկաշկանդ քննարկումներ, և իհարկե՝ անմոռանալի օրեր Հայաստանում:»,-շեշտեց նախագահը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԱՕԿԱ-ի նախագահ շեյխ Ահմադ Ալ-Ֆահադ Ալ Սաբահը և ԵՕԿ նախագահ Պատրիկ Հիկեն, ովքեր իրենց գոհունակությունը հատնեցին կազմակերպիչներին՝ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ, միջոցառումները հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար:

On September 29 the regional forum of the heads of National Olympic Committees of CIS, the Baltic countries and Georgia was held at Multi Grand Hotel.
The president of NOC of Armenia, Mr. Gagik Tsarukyan made an opening speech at the ceremony and thanked those present for their participation.
"Dear Mr. Hickey, forum members and guests, I am pleased to see you in Yerevan. This is a really good opportunity for exchanging ideas and discussing issues of the agenda. I am sure all of us are looking forward to an interesting and productive work. The fast-changing and always new challenges in the world require a much greater effort and of course, new approaches for staying faithful to the ideology of Olympic movement. An ideology based on human dignity, equality, free and fair competition. It offers such a model of interrelationships between nations and states, which excludes national, religious and racial discrimination. The Olympic family has sought to self-improvement for generations and contributed to peaceful dialogue and fair competition between nations and states. The world changes but the principles that formed the backbone of the global Olympic family and the Olympic ideology are the same, and they passed the toughest tests of time. The globalization processes of the modern world bring with them new problems. In particular, small countries that possess limited financial and material resources can lag behind the development trends of modern world. It will be reflected on the sports infrastructure, the training of athletes and coaches and the investment of new educational programs. We should find new mechanisms of cooperation with state, private business, international community, as well as Olympic family. All of the above becomes more obvious on the background of today’s challenges and instability of global economy. I invite you all to attend the opening of the new Olympic Village. It corresponds to highest standards requirements. Built exclusively by private investments the Olympic village is really a great stimulus for sports development in Armenia. It gives great opportunities to foreign sports delegations and teams for joint training. Armenia's climate is very suitable for many sports. So you all are invited. The next issue that I should like to emphasize is about our work, especially among youth. Besides sports, Olympic ideals and values of a healthy lifestyle, we must be united and uncompromising in fight against drugs and stimulants among young people. Delay and ignoring may simply lead to irreversible losses. We have serious work to do in this sphere and I think that countries should collaborate. Certainly IOC and national Olympic committees are doing serious work, but they should never stop. There should be serious cooperation between states and Olympic committees in common projects. In today's world full of wars and conflicts the Olympic family should be oasis of peace, solidarity, mutual respect for the peoples. As you know, despite all the obstacles, Armenia's Olympic Committee decided to participate in the first European Olympic Games. I think we took right decision and it was the success of the Olympic family. Our delegation had the constant support of many Olympic Committees and athletes. Thank you all, and a special thank you, Mr. Hickey for the tremendous work. Once again, I welcome the participants and wish stakeholder forum, full of discussions and unforgettable days in Armenia”, he said.
Welcome speeches were made by President of NOCA, Sheikh Ahmad al-Fahad Al-Sabah and EOC President Patrick Hickey, who expressed their appreciation to the organizers headed by the President of the National Olympic Committee, Gagik Tsarukyan for proper arrangements.
The Olympic village of NOC of Armenia was put into operation by the president of Armenia's National Olympic Committee, Gagik Tsarukyan, president of the Association of National Olympic Committees, Sheikh Ahmad Al-Fahad Al-Sabah and president of the European Olympic Committee, Patrick Hickey.