Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի նախագահ, շեյխ Ահմադ Ալ-Ֆահադ Ալ-Սաբահին հիացրել է ՀԱՕԿ-ի 25-ամյակի կապակցությամբ բացված նոր «Օլիմպավան»-ը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այստեղ գտնվել՝ ականատես լինելով այս միջոցառումներին և ականատեսը դառնալով Հայաստանի նոր պատմությանը: Թեպետ մենք այսօր նշում ենք ՀԱՕԿ-ի հիմնադրման 25-ամյակը, սակայն այդ ամենի արմատները շատ ավելի խորն են: Բոլորն են ծանոթ Հայաստանի պատմությունը և ուրախ են ձեզ հետ կիսելու այս ուրախությունը: Ես ներկայացնում եմ 250 ազգային օլիմպիական կոմիտեներ և այսօր ձեզ հետ միասին ՀԱՕԿ 25-ամյակն են տոնում նրանցից շատերը: Ուրախ եմ` այսօր ձեր շարքերում տեսել աշխարհի և օլիմպիական չեմպիոնների: Մենք ՀՀ վարչապետի, ՀԱՕԿ և ԵՕԿ նախագահների հետ այցելեցինք օլիմպիական նոր կառույցը, որն իսկապես մեծ տպավորություն թողեց ինձ վրա: Այդ կառույցը իսկապես մեծ երջանկություն է բոլոր մարզիկների համար, ինձ մնում է միայն հաջողություն մաղթել նրանց Ռիոյի Օլիմպիական խաղերում: Ուզում եմ իմ շնորհակալությունը հայտնել ձեզ՝ բոլորիդ, և հատկապես ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին մեզ համար այսքան ջերմ ընդունելություն կազմակերպելու համար: Շնորհակալություն նաև ՀՀ վարչապետին և կառավարությանը սպորտի նկատմամբ նման մեծ ուշադրության համար: Եվ կցանկանայի նշել ՀԱՕԿ նախագահի դերը մասին, ով մեծ կապեր է հաստատում միջազգային օլիմպիական ընտանիքի անդամների հետ»,-ՀԱՕԿ հանդիսավոր նիստի ժամանակ ասաց Ալ-Սաբահը:

Шейх Ахмад Аль-Фахад Аль Сабах: «Олимпаван» произвел на меня большое впечатление
Президента Ассоциации национальных олимпийских комитетов, шейха Ахмада Аль-Фахада Аль Сабаха восхитил новый «Олимпаван», открытый в связи с 25-летием НОК РА.
«Для меня большая честь находиться здесь сегодня, и быть свидетелем этих мероприятий, а также стать свидетелем новой истории Армении. Мы сегодня отмечаем 25-летие НОК РА, но корни всего этого гораздо глубже. Все знакомы с историей Армении и рады разделить с вами эту радость. Я представляю 250 Национальных олимпиийских комитетов, и сегодня вместе с вами 25-летие НОК РА празднуют многие из них. Рад сегодня видеть в ваших рядах мировых и олимпийских чемпионов. Мы с премьер-министром РА, президентами НОК РА и ЕОК посетили новое олимпийское строение, которое произвело на меня большое впечатление. Это строение – большое счастье для всех спортсменов, мне остается только пожелать им удачи на Олимпийских играх в Рио. Хочу поблагодарить всех вас, и особенно президента НОК РА Гагика Царукяна, за оказанный нам теплый прием. Спасибо также премьер-министру РА и правительству за такое большое внимание к спорту. Хочу отметить роль президента НОК РА, который устанавливает крепкие связи с членами международной олимпийской семьи»,- заявил Аль Сабах во время торжественного заседания НОК РА.