Ծանրորդ Անդրանիկ Կարապետյանն արժանացավ աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալի
Համաշխարհային հակադոպինգային կազմակերպությունը (WADA) խախտումներ էր գրանցել ԱՄՆ-ի Հյուսթոն քաղաքում կայացած ծանրամարտի աշխարհի 2015 թվականի առաջնությունում:
Վերջինիս կողմից կատարված դոպինգ-թեստերի արդյունքում 24 ծանրորդի թեստերը դրական արդյունք էին ցույց տվել:
Նրանց թվում է եղել ծանրամարտի 2015 թվականի 77 կգ քաշային կարգի փոխչեմպիոն, Հյուսիսային Կորեան ներկայացնող Կիմ Կվանգ Սոնգը, ում որակազրկման պատճառով Անդրանիկ Կարապետյանը երկամարտի 363 կգ արդյունքով արժանացել է աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալի: Հայ ծանրորդը փոքր բրոնզե մեդալ էր նվաճել պոկում վարժությունում, իսկ երկամարտում՝ չորրորդն էր:
Հարկ է նշել, որ նույն արդյունքը գրանցել էր նաև աշխարհի փոխչեմպիոն եգիպտացի Մահմուդ Մուհամեդ Ահմեդը, ով անձնական քաշով ավելի թեթև էր Կարապետյանից: Չեմպիոն էր դարձել Ղազախստանի ներկայացուցիչ Նիժատ Ռահիմովը (372 կգ):

12:25 - 25 Jun, 2016
The world Anti-Doping Agency (WADA) has registered violations during the 2015 World Weightlifting Championship held in Houston, USA.
The doping tests of 24 weightlifters made by WADA have showed positive results.
The 2015 silver medalist at 77kg, Northern Korea’s Kim Kwang Song, has also been in the list and due to his disqualification Andranik Karapetyan has been bestowed the world bronze medal in the double-event of 363kg. The Armenian weightlifter captured a bronze medal in the snatch but placed 4th in the double-event.
It should be noted that the same result was also registered by world silver medalist, Egyptian Mohamed Ahmed Mahmoud who was lighter than Karapetyan by the personal weight. At the championship the winners title was taken by Kazakhstan’s Nijat Rahimov (a total of 372kg).