Մալթայի խաղաոճին ծանոթ ենք դեռևս նախորդ առաջնությունից. Վահագն Հարությունյան
Բասկետբոլի Հայաստանի կանանց մինչև 18 տարեկանների ազգային թիմը Եվրոպայի առաջնության C դիվիզիոնի կիսաեզրափակչում մրցելու է Մալթայի  թիմի հետ: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վահագն Հարությունյանը խոսեց խմբային փուլի, հավաքականի համակցվածությանը մասին և անդրադարձավ կիսաեզրափակչին:
-Պարոն Հարությունյանը, ինչպիսի՞նն էր թիմի համակցվածությունը մեկնարկային խաղերում, հաշվի առնելով այն, որ թիմում 4 նորեկներ կան:
-Ամեն խաղի հետ բասկետբոլիստներն ավելի լավ են իրար հասկանում: Մենք խոսում ենք մի լեզվով՝ բասկետբոլի լեզվով: Մեր երեք խաղացողների Ռուսաստանից են և նույն դպրոցն ունեն ու ինչ որ տեղ մեր խաղաոճին նման են:
-Անդրադառնալով նախորդ երկու խաղերին (Անդորրա, Ուելս), որտեղ հաղթեցիք մեծ առավելությամբ, ինչպիսի՞ մրցակից էին նրանք մեզ համար:
-Անդորրան ցածրահասակ թիմ էր, թեպետ նաև արագ էին: Մենք մեր հասակի և տեխնիկայի հաշվին գերազանցում էինք նրանց և մեծ դժվարություն չէր նրանց հաղթելը: Ուելսի հետ խաղի առաջին խաղակեսին մի քիչ «մատների արանքով» նայեցինք, սակայն երկրորդ կեսում այլ մակարդակի բասկետբոլ ցույց տվեցինք: Եթե պարզ խոսենք, ապա մենք գիտեինք, որ այդ երկու խաղերում առավելություն ենք ունենալու:
-Կիսաեզրափակչում մրցելու եք Մալթայի հետ: Արդյո՞ք նրանց դեմ խաղացել եք, ինչ մրցակից են մեզ համար:
-Այո, նախորդ տարի մենք խաղացել ենք Մալթայի հետ և կրկին կիսաեզրափակչում: Այդ խաղը մեզ համար բավականին բարդ ստացվեց, բայց հաղթել ենք 8 միավորի առավելությամբ: Մալթային խաղաոճին ծանոթ ենք դեռևս նախորդ առաջնությունից:  Ամեն ինչ անելու ենք, որ եզրափակիչ դուրս գանք:
-Կիսաեզրափակչի մյուս զույգը Անդորրան և Վրաստանն են: Ո՞վ է այդ զույգի ֆավորիտը ըստ Ձեզ:
-Որևէ գուշակություն չեմ անի, բայց անկհայտ կերպով տարբեր տեսակի և ոճի բասկետբոլ են խաղում: Անդորրան բավականին արագ է և հրաշալի է գործում պաշտպանությունում: Վրաստանը չունի այն հնարավորությունները, ինչ ունի Հայաստանը: Նրանց համար շատ դժվար է լինելու:

Женская национальная сборная Армении по баскетболу до 18-и лет в полуфинале чемпионата Европы дивизиона C встретится с командой Мальты. В беседе с пресс-службой НОК Армении главный тренер сборной Ваагн Арутюнян рассказал о групповом этапе, сыгранности сборной и предстоящем полуфинале.
-Господин Арутюнян, какова сыгранность команды в стартовых играх, учитывая, что в сборной есть 4 новичка?
-С каждой игрой баскетболистки все лучше понимают друг друга. Мы говорим на одном языке - языке баскетбола. Трое наших игроков из России, у них та же школа и наши стили игры где-то похожи.
-Возвращаясь к прошедшим 2-м играм (с Андоррой и Уэльсом), в которых вы одержали победы с большим преимуществом, какими соперниками они были для нас?
-Игроки Андорры невысокие, но быстрые. Мы превосходили их ростом и техникой, и нам не трудно были одержать победу. На первый тайм игры с Уэльсом мы смотрели «сквозь пальцы», однако во втором тайме показали баскетбол другого уровня. Если честно, то мы знали, что будем иметь преимущество в этих двух играх.
-В полуфинале вы встречаетесь с Мальтой. Играли ли вы с ними раньше, какими соперниками они являются для нас?
-Да, в прошлом году мы играли с Мальтой и тоже в полуфинале. Та игра была довольно сложной для нас, но мы победили с преимуществом в 8 очков. Мы знакомы с игровым стилем Мальты еще с прошлого чемпионата. сделаем все, чтобы выйти в финал.
-Другой парой полуфинала будут Андорра и Грузия. Кто, по-вашему, является фаворитом в этой паре?
-Не хочу ничего предсказывать, но они явно играют в баскетбол разного стиля. Андорра довольно быстрая команда и прекрасно действует в защите. У Грузии нет тех преимуществ, которые есть у Армении, им будет очень сложно.