Մալթայի խաղաոճին ծանոթ ենք դեռևս նախորդ առաջնությունից. Վահագն Հարությունյան
Բասկետբոլի Հայաստանի կանանց մինչև 18 տարեկանների ազգային թիմը Եվրոպայի առաջնության C դիվիզիոնի կիսաեզրափակչում մրցելու է Մալթայի  թիմի հետ: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վահագն Հարությունյանը խոսեց խմբային փուլի, հավաքականի համակցվածությանը մասին և անդրադարձավ կիսաեզրափակչին:
-Պարոն Հարությունյանը, ինչպիսի՞նն էր թիմի համակցվածությունը մեկնարկային խաղերում, հաշվի առնելով այն, որ թիմում 4 նորեկներ կան:
-Ամեն խաղի հետ բասկետբոլիստներն ավելի լավ են իրար հասկանում: Մենք խոսում ենք մի լեզվով՝ բասկետբոլի լեզվով: Մեր երեք խաղացողների Ռուսաստանից են և նույն դպրոցն ունեն ու ինչ որ տեղ մեր խաղաոճին նման են:
-Անդրադառնալով նախորդ երկու խաղերին (Անդորրա, Ուելս), որտեղ հաղթեցիք մեծ առավելությամբ, ինչպիսի՞ մրցակից էին նրանք մեզ համար:
-Անդորրան ցածրահասակ թիմ էր, թեպետ նաև արագ էին: Մենք մեր հասակի և տեխնիկայի հաշվին գերազանցում էինք նրանց և մեծ դժվարություն չէր նրանց հաղթելը: Ուելսի հետ խաղի առաջին խաղակեսին մի քիչ «մատների արանքով» նայեցինք, սակայն երկրորդ կեսում այլ մակարդակի բասկետբոլ ցույց տվեցինք: Եթե պարզ խոսենք, ապա մենք գիտեինք, որ այդ երկու խաղերում առավելություն ենք ունենալու:
-Կիսաեզրափակչում մրցելու եք Մալթայի հետ: Արդյո՞ք նրանց դեմ խաղացել եք, ինչ մրցակից են մեզ համար:
-Այո, նախորդ տարի մենք խաղացել ենք Մալթայի հետ և կրկին կիսաեզրափակչում: Այդ խաղը մեզ համար բավականին բարդ ստացվեց, բայց հաղթել ենք 8 միավորի առավելությամբ: Մալթային խաղաոճին ծանոթ ենք դեռևս նախորդ առաջնությունից:  Ամեն ինչ անելու ենք, որ եզրափակիչ դուրս գանք:
-Կիսաեզրափակչի մյուս զույգը Անդորրան և Վրաստանն են: Ո՞վ է այդ զույգի ֆավորիտը ըստ Ձեզ:
-Որևէ գուշակություն չեմ անի, բայց անկհայտ կերպով տարբեր տեսակի և ոճի բասկետբոլ են խաղում: Անդորրան բավականին արագ է և հրաշալի է գործում պաշտպանությունում: Վրաստանը չունի այն հնարավորությունները, ինչ ունի Հայաստանը: Նրանց համար շատ դժվար է լինելու:

The Armenia U18 women’s basketball team is going to compete against Malta’s team in the semifinals of the European Championship Division C. In a conversation with the ANOC press service the team’s head coach, Vahagn Harutyunyan, spoke about the group stage, the team’s play style and the upcoming semifinals.
-Mr, Harutyunyan, how was the team playing, taking into account that it has 4 newcomers?
-With every game the players understand each other better. We speak the same language, the basketball language. Our three players are from Russia, they are from the same school and in some way they have the same play style.
-Speaking about the previous two games (Andorra, Wales) which you won with a great advantage, what kind of opponents were they for us?
-Andorra’s players were short though they played fast. We have an advantage over them due to our height and techniques and it wasn’t difficult to win them. In the first quarter of the game with Wales we approached the game with less seriousness but in the second quarter we showed a high-level play. To tell the truth we knew about our advantage in the both games.
-You are going to compete against Malta in the semifinals. Have you played with them and what kind of opponent are they?
-Yew, we have, we have played against Malta and again in the semifinals. The game was rather tough for us but we won by 8 points. We are familiar with Malta’s play style from the previous championship. We are going to do our best to qualify for the final.
-The next pair of the semifinals is Andorra and Georgia. Who is the favorite, in your opinion?
-I won’t do any prediction but they obviously play a different type and style basketball. Andorra plays rather quickly and nicely in defense. As for Georgia it hasn’t got the same chances as Armenia. It’s going to be hard for them.