Գիտեմ՝ լավ ենք մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին.Սեյրան Նիկողոսյան
31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը հրաձգությունում կներկայացնի Նանկինի պատանեկան Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Հրաչ Բաբայանը: Մինչ Խաղերի մեկնարկն այս օրերին Բաբայանը և հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը ՀԱՕԿ-ի աջակցությամբ ուսումնամարզական հավաք անցկացնում են Լեհաստանում: Հավաքականի գլխավոր մարզիչը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց Բաբայանի հնարավորությունների և Խաղերից ակնկալիքների մասին:
-Պարոն Նիկողոսյան, ստացվեց այնպես, որ այս Խաղերին մենք ունենք միայն մեկ հրաձիգ՝ Հրաչ Բաբայանը: Պատմեք, խնդրեմ, թե առաջին անգամ երբ եք հանդիպել Հրաչին:
-Առաջին անգամ, երբ տեսա Հրաչին շատ փոքր-մոքր երեխա էր: Նրա անձնական մարզիչի մոտ տեսա և ասացի. «էս երեխեն մեղք չի՞, մեծ հրացանը տվել եք, գոնե ատրճանակ տվեք»: Հակառակվեցին ու ասացին, որ մեծ տաղանդի տեր երեխա է: 5 կգ զենքը բռնել էր մեծի պես և չէր էլ շարժվում: Հետո, երբ կրակում էր մեկ 10 էր կրակում, 9, 10 և միշտ դիպուկ: Կամաց-կամաց, երբ սկսեց կազմավորվել և պատանի հասակում մեծի նման կրակում էր: Հրաչին հարգանքով են վերաբերվում ամեն մրցաշարին, նա հասել է այդ մակարդակին:
՞նչ է պետք, որ մարզիկները, ինչպես Հրաչն է, պահպանեն իրենց բարձր արդյունքները:
-Մարզիկին կայության մեջ պահելու համար հարկավոր է տարեկան մի քանի ուսումնամարզական հավաք անցկացնել և միջազգային մի շարք մրցաշարերի մասնակցել: Այսօրվանից պետք է նախապատրաստվենք հաջորդ պատանեկան Օլիմպիական խաղերին: Հենց այսօրվա սերունդ է, որ պետք է միջազգային մրցաշարերի մասնակցի: Մենք ունենք տաղանդավոր և ընդունակ երեխաներ:
-Ավելի վաղ Ձեզ հետ զրույցներում Դուք ասում էիք որ ակնկալում եք գոնե 2-3 մարզիկի մասնակցություն: Ինչո՞ւ այս կերպ ստացվեց:
-Մեծահասակների մեր հավաքականն այդքան էլ ուժեղ չէ և մեզ հարկավոր էր առավել շատ ուսումնամարզական հավաքներ, որն անել մեզ չհաջողվեց: Գնացինք Եվրոպայի առաջնություն և պատահեց այն, ինչ պատահեց:
-Կարծում եմ արդեն հասցրել եք խոսել Հրաչի հետ Օլիմպիական խաղերի մասին: Ի՞նչ տրամադրվածություն ունի:
-Գիտեմ՝ լավ ենք մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին: Տեղերի մասին բան չեմ կարող ասել, քանի որ 50 մասնակից միայն 8 է անցնում եզրափակիչ: Ընդհանուր «կրակ»-ի ժամանակ մարզիկն ուրիշ տպավորություն ունի, իսկ եզրափակչի ժամանակ՝ այլ: Որքան էլ մարզիչը փորձի օգնել հրաձիգին, եթե մարզիկի ներսից ինքնակառավարման բնազը չի գործում, ոչինչ չի ստացվի: Լիահույս եմ, որ Հրաչն ունի այս բոլոր որակները:
-Ընդհանուր առմամբ (Օլիմպիական խաղեր, Պատանեկան խաղեր. Խմբ.) սա Ձեր որերո՞րդ Խաղերն են:
-Հաշվի առնելով պատանեկան խաղերն էլ՝ 6-րդն են:
-Ի՞նչ է փոխվում մարզիկի մոտ աշխարհի առաջնության մասնակցության ժամանակ և Օլիմպիական խաղերին մասնակցելիս:
-Առանձնապես ոչինչ էլ չի փոխվում: Մրցաշարը մնում է մրցաշար: Օլիմպիական խաղերի ժամանակ ավելի հեշտ է կրակելը, քանի որ մարզիկների քանակն ավելի քիչ է: Եթե Եվրոպայի և աշխարհի առաջնությունների ժամանակ մասնակիցների քանակը հասնում է մինչև 45-50-ի, ապա Խաղերի ժամանակ եռակի անգամ պակաս է:
-Արդյո՞ք հրաձգությունում ուժեղ բոլոր երկրները մասնակցության իրավունք ստացել են, թե՝ ոչ:
-Օրինակ Խորվաթիան, Ռումինիան և եվրոպական մի շարք այլ երկրներից, որոնք ուժեղ են այս մարզաձևում, չեն մասնակցելու խաղերին:
-Նախապատրաստական ի՞նչ փուլեր եք անցնելու:
-Հուլիսի 10-ից 13 օրյա ուսումնամարզական հավաք ենք անցկացնում Լեհաստանում: Հավաքին մասնակցում են Բելառուսի, Ուկրաինայի, Լեհաստանի, Գերմանիայի ուժեղագույն մարզիկները: Կարցում են նման մրցակցության մեջ Հրաչին կհաջողվի լավագույնս նախապատրաստվել Օլիմպիական խաղերին: Նրա գրանցած արդյունքները բարձր են, պետք է ամրապնդել այն: Այս հավաքականը կազմակերպեցինք Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի աջակցությամբ: Մինչ Խաղերի մեկնարկը մի քանի օր կմարզվենք հենց Ռիոյում: Մենք Ռիո ենք մեկնելու հուլիսի 26-ին:

Сейран Никогосян. Я знаю, что мы хорошо выступим на Олимпийских играх
На 31-х летних Олимпийских играх Армению в соревнованиях по стрельбе представит вице-чемпион юношеских Олимпийских игр в Нанкине Грач Бабаян. В настоящее время, перед началом Игр Бабаян и главный тренер сборной Сейран Никогосян проводят учебно-тренировочный сбор в Польше при поддержке НОК Армении. Главный тренер сборной в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал о возможностях Бабаяна и ожиданиях от Игр.
-Господин Никогосян, получилось так, что у нас на этих Играх будет всего один стрелок Грач Бабаян. Расскажите, пожалуйста, когда вы впервые встретились с Грачом?
-Первый раз, когда я увидел Грача, он был совсем мелким ребенком. Я увидел его у личного тренера и сказал: «Не жалко этого ребенка, что вы дали ему такую большую винтовку, дайте хотя бы пистолет». Мне возразили и сказали, что этот ребенок очень талантлив. Он держал 5-килограммовое оружие как взрослый и даже не двигался. Потом, когда стрелял, то выбивал или 9, или 10, и всегда метко. Постепенно, когда он начал формироваться, в юношеском возрасте уже стрелял как взрослый. К Грачу относятся с уважением на всех турнирах, он уже достиг такого уровня.
-Что необходимо для того, чтобы такие спортсмены, как Грач, сохраняли свои высокие результаты?
-Для сохранения стабильности спортсмена необходимо проведение нескольких учебно-тренировочных сборов и участие в ряде международных турниров в год. С сегодняшнего дня мы должны уже готовиться к следующим юношеским Олимпийским играм. Именно сегодняшнее поколение должно участвовать в международных турнирах. У нас есть талантливые и способные дети.
-В более ранних беседах вы говорили, что ожидаете участия хотя бы 2-3-х спортсменов. Почему не удалось этого достичь?
-Наша взрослая сборная не очень сильна, и нам необходимо проводить много учебно-тренировочных сборов, что нам сделать не удалось. Мы отправились на чемпионат Европы, и случилось, то, что случилось.
-Думаю, что вы уже успели поговорить с Грачом об Олимпийских играх? Как он настроен?
-Я знаю, что мы хорошо выступим на Олимпийских играх. О местах не могу ничего сказать, поскольку из 50-и участников только 8 выходят в финал. Во время общей «стрельбы» спортсмен имеет одни впечатления, а во время финала – другие. Сколько бы тренер не пытался помочь стрелку, если у спортсмена не действует инстинкт внутреннего самоуправления, то ничего не получится. Я полон надежд, что Грач обладает всеми этими свойствами.
-Какие, в целом (ред. Олимпийские, юношеские игры), по счету эти Игры для вас?
-Если учитывать и юношеские игры, то 6-е.
-Что меняется в спортсмене во время участия в чемпионатах мира и в Олимпийских играх?
-Особенно ничего не менятся. Турнир остается турниром. Во время Олимпийских игр легче стрелять, поскольку там меньше спортсменов. Если на чемпионатах мира и Европы число участников доходит до 45-50, то на Играх их в 3 раза меньше.
-Получили ли все сильные в стрельбе страны право участия?
-Например, Хорватия, Румыния и ряд других европейских стран, которые сильны в этом виде спорта, не будут участвовать в Играх.
-Какие подготовительные этапы вы пройдете?
-С 10-го июля мы проведем 13-дневный сбор в Польше. В сборе примут участие сильнейшие спортсмены Беларуси, Украины, Польши и Германии. Думаю, что при такой конкуренции Грачу удастся наилучшим образом подготовиться к Олимпийским играм. У него высокие результаты, это надо закрепить. Этот сбор мы организовали при поддержке президента Национального олимпийского комитета Армении Гагика Царукяна. До начала Игр мы несколько дней потренируемся также в Рио, куда отправимся 26-го июня.