Գիտեմ՝ լավ ենք մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին.Սեյրան Նիկողոսյան
31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը հրաձգությունում կներկայացնի Նանկինի պատանեկան Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Հրաչ Բաբայանը: Մինչ Խաղերի մեկնարկն այս օրերին Բաբայանը և հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը ՀԱՕԿ-ի աջակցությամբ ուսումնամարզական հավաք անցկացնում են Լեհաստանում: Հավաքականի գլխավոր մարզիչը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց Բաբայանի հնարավորությունների և Խաղերից ակնկալիքների մասին:
-Պարոն Նիկողոսյան, ստացվեց այնպես, որ այս Խաղերին մենք ունենք միայն մեկ հրաձիգ՝ Հրաչ Բաբայանը: Պատմեք, խնդրեմ, թե առաջին անգամ երբ եք հանդիպել Հրաչին:
-Առաջին անգամ, երբ տեսա Հրաչին շատ փոքր-մոքր երեխա էր: Նրա անձնական մարզիչի մոտ տեսա և ասացի. «էս երեխեն մեղք չի՞, մեծ հրացանը տվել եք, գոնե ատրճանակ տվեք»: Հակառակվեցին ու ասացին, որ մեծ տաղանդի տեր երեխա է: 5 կգ զենքը բռնել էր մեծի պես և չէր էլ շարժվում: Հետո, երբ կրակում էր մեկ 10 էր կրակում, 9, 10 և միշտ դիպուկ: Կամաց-կամաց, երբ սկսեց կազմավորվել և պատանի հասակում մեծի նման կրակում էր: Հրաչին հարգանքով են վերաբերվում ամեն մրցաշարին, նա հասել է այդ մակարդակին:
՞նչ է պետք, որ մարզիկները, ինչպես Հրաչն է, պահպանեն իրենց բարձր արդյունքները:
-Մարզիկին կայության մեջ պահելու համար հարկավոր է տարեկան մի քանի ուսումնամարզական հավաք անցկացնել և միջազգային մի շարք մրցաշարերի մասնակցել: Այսօրվանից պետք է նախապատրաստվենք հաջորդ պատանեկան Օլիմպիական խաղերին: Հենց այսօրվա սերունդ է, որ պետք է միջազգային մրցաշարերի մասնակցի: Մենք ունենք տաղանդավոր և ընդունակ երեխաներ:
-Ավելի վաղ Ձեզ հետ զրույցներում Դուք ասում էիք որ ակնկալում եք գոնե 2-3 մարզիկի մասնակցություն: Ինչո՞ւ այս կերպ ստացվեց:
-Մեծահասակների մեր հավաքականն այդքան էլ ուժեղ չէ և մեզ հարկավոր էր առավել շատ ուսումնամարզական հավաքներ, որն անել մեզ չհաջողվեց: Գնացինք Եվրոպայի առաջնություն և պատահեց այն, ինչ պատահեց:
-Կարծում եմ արդեն հասցրել եք խոսել Հրաչի հետ Օլիմպիական խաղերի մասին: Ի՞նչ տրամադրվածություն ունի:
-Գիտեմ՝ լավ ենք մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին: Տեղերի մասին բան չեմ կարող ասել, քանի որ 50 մասնակից միայն 8 է անցնում եզրափակիչ: Ընդհանուր «կրակ»-ի ժամանակ մարզիկն ուրիշ տպավորություն ունի, իսկ եզրափակչի ժամանակ՝ այլ: Որքան էլ մարզիչը փորձի օգնել հրաձիգին, եթե մարզիկի ներսից ինքնակառավարման բնազը չի գործում, ոչինչ չի ստացվի: Լիահույս եմ, որ Հրաչն ունի այս բոլոր որակները:
-Ընդհանուր առմամբ (Օլիմպիական խաղեր, Պատանեկան խաղեր. Խմբ.) սա Ձեր որերո՞րդ Խաղերն են:
-Հաշվի առնելով պատանեկան խաղերն էլ՝ 6-րդն են:
-Ի՞նչ է փոխվում մարզիկի մոտ աշխարհի առաջնության մասնակցության ժամանակ և Օլիմպիական խաղերին մասնակցելիս:
-Առանձնապես ոչինչ էլ չի փոխվում: Մրցաշարը մնում է մրցաշար: Օլիմպիական խաղերի ժամանակ ավելի հեշտ է կրակելը, քանի որ մարզիկների քանակն ավելի քիչ է: Եթե Եվրոպայի և աշխարհի առաջնությունների ժամանակ մասնակիցների քանակը հասնում է մինչև 45-50-ի, ապա Խաղերի ժամանակ եռակի անգամ պակաս է:
-Արդյո՞ք հրաձգությունում ուժեղ բոլոր երկրները մասնակցության իրավունք ստացել են, թե՝ ոչ:
-Օրինակ Խորվաթիան, Ռումինիան և եվրոպական մի շարք այլ երկրներից, որոնք ուժեղ են այս մարզաձևում, չեն մասնակցելու խաղերին:
-Նախապատրաստական ի՞նչ փուլեր եք անցնելու:
-Հուլիսի 10-ից 13 օրյա ուսումնամարզական հավաք ենք անցկացնում Լեհաստանում: Հավաքին մասնակցում են Բելառուսի, Ուկրաինայի, Լեհաստանի, Գերմանիայի ուժեղագույն մարզիկները: Կարցում են նման մրցակցության մեջ Հրաչին կհաջողվի լավագույնս նախապատրաստվել Օլիմպիական խաղերին: Նրա գրանցած արդյունքները բարձր են, պետք է ամրապնդել այն: Այս հավաքականը կազմակերպեցինք Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի աջակցությամբ: Մինչ Խաղերի մեկնարկը մի քանի օր կմարզվենք հենց Ռիոյում: Մենք Ռիո ենք մեկնելու հուլիսի 26-ին:

At the 31st Summer Olympic Games Armenia’s representative in shooting will be Nanjing Youth Olympic silver medalist Hrach Babayan. These days Babayan and the team head coach, Seyran Nikoghosyan, are holding a training camp in Poland with the support of the NOC of Armenia. In a conversation with the ANOC press service the head coach spoke about Babayan’s chances and expectations from the Games.
-Mr. Nikoghosyan, we have only one shooter in these Games, Hrach Babayan. Please, tell how you met Hrach for the first time.
-He was a very little boy when I first saw him. I saw him with his personal coach and said, “Don’t you pity this boy? Instead of giving him a pistol you have given him a big rifle”. They objected to me saying that he was very talented. He was keeping a 5kg rifle as an adult and was shooting 10, 9 and always accurately. Then he got older and when he was a junior he was shooting like an adult. Hrach enjoys respect at every tournament, he has reached that level.
-What do athletes like Hrach need to maintain their high result?
-Athletes need several training camps and international tournaments in a year to keep in shape. We should start preparing for the next Youth Olympic Games from today. Today’s generation is the generation that must take part in international tournaments because we have talented children.
-Earlier in our conversations you have mentioned that at least two or three athletes are expected to qualify for the Olympics. Why did it happen this way?
-Our adults’ team is not so strong and we needed more training camps which we didn’t managed to do. We went to the European Championship and happened what happened.
-I think you have already spoken to Hrach about the Olympic Games. How is he disposed?
-I know we will participate in the Olympics well. I can’t say anything about positions because from 50 participants only 8 reach the final. During a general “fire” athletes’ impressions differ from those during the final. No matter how the coach tries to help the athlete but if the athlete’s self-control doesn’t work nothing will work out. I am hopeful that Hrach has all these qualities.
-How many Games (Olympic Games, Youth Olympic Games) have you taken part in, including these ones?
-These will be the Sixth Games including the Youth Olympic Games.
-What changes for an athlete after World Championship and Olympic Games?
-Nothing in particular, a tournament is a tournament. During Olympics it’s easier to shoot because the number of shooters is lower. If at World Championships there are 45-50 participants, at Olympic Games the number is three times lower.
-Have all the strongest countries in shooting got the right to participate in the Olympic Games?
-For example, Croatia, Romania and some European countries which are strong in this sport won’t take part in the Games.
-What preparatory stages are you going to have?
-From July 10th we are holding a 13-day training camp in Poland. The training camp is attended by the strongest shooters of Belarus, Ukraine, Poland and Germany. I think Hrach will be able to prepare perfectly for the Olympics in such a competitive atmosphere. His result is high, we need to strengthen it. We formed this team with the support of the president of the National Olympic Committee of Armenia, Gagik Tsarukyan. Before the start of the Games we will train in Rio where we will leave for on July 26th.