31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի և մարզչական շտաբի անդամները լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփեց Խաղերում գրանցած արդյունքները:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյան. Մեր անցած ուղին բոլորդ գիտեք: Միշտ վերադարձել ենք տարբեր քանակի և գույնի մեդալներով և դա վկայում էր, որ Խաղերին մոտենում ենք պատշաճ կերպով: Սպասում էինք ոսկե մեդալների: Ստացվեց մեկ ոսկե և մեկ արծաթե մեդալ, սակայն գիտենք, որ Արսեն Ջուլֆալակյանն էլ պետք է պայքարեր մեդալի և ոսկու համար: Սայթաքում եղավ, որը բոլորիս համար շատ անհասկանալի էր: Արսենի ընկերները կարողացան ուրախացնել մեր ժողովրդին: Երկար դադարից հետո, մենք չեմպիոն ունենք: Փառք ու պատիվ Արթուրին: Նույնը կարող եմ ասել նաև Միհրանի մասին, փաստն այն է, որ նա արծաթե մեդալակիր է, սակայն ամբողջ աշխարհը գիտի և տեսավ, որ այդ գոտեմարտը անարդար էր, մենք պետք է ունենայինք 2 ոսկե մեդալ: Մաքսիմ Մանուկյանը մինչ Օլիմպիական խաղերը թեթև վնասվածք ուներ բուժումներ անցավ, սակայն դա չօգնեց: Նա վստահեցրեց, որ դա իրեն չի խանգարի, սակայն հենց առաջին գոտեմարտից զգացվեց, որ նա իր հնարավորությունները լիարժեք չօգտագործեց: Եթե 75 կգ էլ կարողանայինք արդյունք ցույց տալ, կստացվեր որ 100 տոկոսով կատարել ենք մեր աշխատանքը: Թիմային հաշվարկում մենք 3-րդ տեղում ենք Կուբայից և Ռուսաստանից հետո: Մեր այս ձեռքբերումներում մեծ ավանդն ունեն Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն և ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը, ըմբշամարտի ֆեդերացիան:
Արթուր Ալեքսանյանի անձնական մարզիչ Գևորգ Ալեքսանյան. Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ մեր ազգին շնորհակալություն հայտնել նման ջերմ ընդունելության և մեր ուրախությունը կիսելու համար: Երկար տարիներ պատրաստվել էինք և ձգտում էինք հասնել այդ բարձունքին: 2012 թվականին Արթուրը դեռ երիտասարդ էր և բրոնզե մեդալով վերադարձավ: Այս 4 տարիների ընթացքում տիտանական աշխատանք կատարվեց, թե իր, թե մարզիչների կողմից և հասանք բաղձալի արդյունքին:
Հայաստանի հավաքականի մարզիչ, Միհրան Հարությունյանի համար պատասխանատու մարզիչ Սամվել Գևորգյան.Միհրան Հարությունյանն արդեն 4 տարի է, ինչ Հայաստանում է: Նա կունենար ևս երկու մեդալ Բաքվում և աշխարհի առաջնությունում, սակայն մրցավարական կոպիտ խախտումների պատճառով՝ զրկվեց: Օլիմպիական խաղերին նա պատրաստ էր իր ամենաբարձր որակներով: Բոլորդ տեսաք, թե ինչ անբարո կերպով խլեցին մեր ոսկե մեդալը: Նա ոչ մի բացթողում չի արել, անգամ տեղ չի թողել, որ մենք նկատողություն անեինք: Մենք խորհրդակցել ենք ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ և փորձելու ենք մեր մեդալը ետ բերել: Պայքարելու ենք, որ հետո չզղջանք, որ ոչինչ չենք արել:
Միհրան Հարությունյան. Ես միայն ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ մարզիչներին, ազգին և ղեկավարներին: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհավորել Արթուր Ալեքսանյանին այս փայլուն հաղթանակի համար: Մենք շատ բարդ ճանապարհ ենք անցել: Իսկ ինչ կապված է դատարան դիմելուն և մեդալը հետ ստանալու, ես չեմ կարծում, որ մեդալը հետ կտան, սակայն սա դաս կլինի հետագայի համար:
Արթուր Ալեքսանյան. Ես հպարտ եմ, որ Հայաստանի 14-րդ օլիմպիական չեմպիոնն եմ: Հպարտանում և ուրախանում եմ, երբ մարդիկ ինձ մոտենում և շնորհավորում են, դա է իրական հաղթանակը: Ինձ համար դրանից ավելի մեծ հաղթանակ գոյություն չունի: Ես նշել եմ, որ իմ գլխավոր երազանքը Ռիոյի Օլիմպիական խաղերը չեմպիոնությամբ ավարտելն է, սակայն չեմ բավարարվելու այս արդյունքներով՝ շարունակելու եմ առաջ շարժվել և ձգտելու եմ դառնալ նաև Օլիմպիական խաղերի կրկնակի չեմպիոն:

Члены сборной Армении по греко-римской борьбе и тренерского штаба на 31-х летних Олимпийских играх во время встречи с журналистами подвели итоги результатов, показанных на Играх.
Главный тренер сборной Левон Джулфалакян: Вам всем известен пройденный нами путь. Мы всегда возвращались с разным количеством медалей различного цвета, и это свидетельствует о том, что мы относимся к Играм должным образом. Мы ждали золотых медалей. Получилась одна золотая и одна серебряная медаль, однако мы знаем, что Арсен Джулфалакян также должен был бороться за золотую медаль. Он промахнулся по непонятной причине, но друзья Арсена смогли порадовать наш народ. После долгого перерыва у нас есть чемпион. Честь и слава Артуру. Тоже самое могу сказать и о Мигране, фактически он серебряный медалист, но весь мир увидел, что этот поединок был несправедливым, у нас должно было быть 2 золотые медали. У Максима Манукяна перед Олимпийскими играми была легкая травма, он лечился, но это не помогло. Максим уверял, что это ему не помешает, но уже в первом поединке было видно, что он не использует полностью свои возможности. Если бы мы смогли показать результат и в 75 кг, то выполнили бы работу на 100 процентов. В командном зачете мы на 3-м месте после Кубы и России. Большой вклад в наши достижения имеют Национальный олимпийский комитет Армении, Министерство спорта и по делам молодежи РА и федерация борьбы.
Личный тренер Артура Алексаняна Геворг Алексанян: Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность нашему народу за такой теплый прием и за то, что разделили с нами нашу радость. Мы долгие годы готовились и стремились к этой вершине. В 2012-м году Артур был еще молод и вернулся с бронзовой медалью. За эти 4 года и он, и тренеры проделали титаническую работу и достигли желаемого результата.
Тренер сборной Армении, ответственный за Миграна Арутюняна, Самвел Геворгян: Мигран Арутюнян уже 4 года находится в Армении. Он мог иметь еще 2 медали из Баку и с чемпионата мира, однако лишился их из-за грубых судейских нарушений. К Олимпийским играм он был готов на своем самом высоком уровне. Вы все увидели, каким безнравственным способом у нас отняли золотую медаль. Мигран не допустил никаких промахов, даже нам не к чему было придраться. Мы посовещались с президентом НОК Армении Гагиком Царукяном и попробуем вернуть нашу медаль. Будем бороться, чтобы потом не пожалеть о бездействии.
Мигран Арутюнян: Я только хочу поблагодарить своих тренеров, свой народ и руководителей. Хочу еще раз поздравить Артура Алексаняна с блестящей победой. Мы прошли очень трудный путь. А что касается обращения в суд, чтобы вернуть медаль, я не думаю, что ее вернут, однако это станет уроком на будущее.
Артур Алексанян: Я горд, что являюсь 14-м олимпийским чемпионом Армении. Горжусь и радуюсь, когда люди подходят и поздравляют меня, это настоящая победа. Для меня нет большей победы. Я отмечал, что моей главной мечтой являлось чемпионство на Олимпийских играх в Рио, однако я не буду останавливаться на достигнутом, буду идти вперед и стремиться стать также двукратным чемпионом Олимпийских игр.