Հակոբ Սերոբյան. Ցանկանում ենք ավելացնել ուսումնամարզական հավաքների քանակը
Մարտի 2-4-ը Երեւանում կանցկացվի սպորտային մարզմնամարզության Հայաստանի առաջնությունը: Առաջնության արդյունքներով կձեւավորվի ազգային հավաքականը, որը կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը: Այս մասին ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հայտնեց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը:
Գլխավոր թիմն այժմ մարզվում է Երեւանում, իսկ մարտի 9-20-ը մարմնամարզիկները հավաքի կմեկնեն Քաթարի մայրաքաղաք Դոհա: Այնուհետեւ, մարտի 20-25-ը հայ մարմնամարզիկները նույն տեղում կմասնակցեն Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: Հավաքականի կազմում կլինեն Արթուր Դավթյանը, Հարություն Մերդինյանը, Վահագն Դավթյանը եւ Արթուր Թովմասյանը:
Եվրոպայի անհատական առաջնությունը կկայանա ապրիլի 19-23-ը Ռումինիայում: Այնտեղ թիմին կմիանա եւս երկու մարմնամարզիկ, ամենայն հավանականությամբ Վիգեն Խաչատրյանն ու Արմեն Պետրոսյանը.
«Հոկտեմբերի սկզբին Մոնրեալում տեղի կունենա աշխարհի առաջնությունը: Դեռեւս հայտնի չէ` թիմային պայքարին կմասնակցենք, թե ոչ: Դա կախված է մի քանի գործոններից»,- ասաց մասնագետը:
Հակոբ Սերոբյանի խոսքով` նախորդ օլիմպիական ցիկլում ազգային ֆեդերացիային եւ մարմնամարզիկներին մեծապես աջակցել է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն.
«Շատ շնորհակալ ենք ՀԱՕԿ-ին` օլիմպիական տարում մեր կողքին լինելու համար: Իսկ այս տարի հատկացված հավելյալ պետական ֆինանսավորմամբ ավելի շատ ուսումնամարզական հավաքներ կանցկացնենք: Կփորձենք հավաք ունենալ Փարիզում, որտեղ սեպտեմբերին կկայանա Աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլերից մեկը: Իսկ որպես այլընտրանք` քննարկում ենք աշխարհի առաջնությունից առաջ Թբիլիսիում մարզվելու հարցը»,-ասաց Հակոբ Սերոբյանը:

Со 2 по 4 марта в Ереване пройдет чемпионат Армении по спортивной гимнастике, по итогам которого будет сформирована национальная команда для участия в чемпионате Европы, сообщил пресс-службе НОК РА главный тренер мужской сборной Акоп Серопян.
После учебно-тренировочного сбора в Цахкадзоре члены сборной тренируются в Ереване, а с 9 по 20 марта им предстоит сбор в столице Катара Дохе. Там же с 20 по 25 марта пройдет один из этапов Кубка мира, в котором примут участие Артур Давтян, Арутюн Мердинян, Ваагн Давтян и Артур Товмасян.
Индивидуальный чемпионат Европы пройдет с 19 по 23 апреля в Румынии. К 4 лидерам сборной добавятся еще два гимнаста, имена которых станут известны по итогам чемпионата республики. Наибольшие шансы присоединиться к команде у Вигена Хачатряна и Армена Петросяна.
''В начале октября в Монреале пройдет чемпионат мира, который будет также командным. Пока окончательно не ясно, выступим ли мы в командном зачете – это зависит от нескольких факторов'', - отметил наставник.
По словам Серопяна, прошлый олимпийский цикл большую поддержку национальной федерации и спортсменам оказал Национальный олимпийский комитет. ''Мы очень благодарны за эту поддержку. Увеличенное государственное финансирование хотим использовать для организации дополнительных сборов. В этом году постараемся провести сбор в Париже, где в сентябре пройдет один из этапов Кубка мира. Как альтернативный вариант рассматриваем проведение сбора в Тбилиси перед чемпионатом мира'', - сказал Акоп Серопян.