Լիլիթ Պողոսյան. Եվրոպայի առաջնությունից հետո կմասնակցեմ միջազգային հավաքի
Հայաստանի առաջատար բադմինտոնիստ Լիլիթ Պողոսյանը պատրաստվում է Դանիայի Կոլդինգ քաղաքում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Պողոսյանը նշեց, որ այժմ ավելի լավ մարզավիճակում է, քան նախորդ տարի.
«Այժմ մարզվում եմ հորս` Հրաչյա Պողոսանի գլխավորությամբ: Մեզ օգնում է ԱՄԷ-ից ժամանած մի մարզիչ` Ալի Դաշտհանին: Նա Հայաստան է եկել հանգստանալու նպատակով, բայց իմանալով իմ մասին` օգնում է ինձ պատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը: Կմարզվենք մինչեւ ապրիլի 23-ը, իսկ հաջորդ օրը կմեկնեմ Դանիա:
Մարզվում եմ օրական երկու անգամ: Ուշադրություն ենք դարձնում տեխնիկային, տակտիկային, ֆիզիկական պատրաստվածությանը: Նախորդ տարվա համեմատ շատ ավելի լավ մարզավիճակում եմ: Կարծում եմ` հաջող հանդես կգամ առաջնությունում»,- ասաց բադմինտոնիստը:
Պողոսյանն աշխարհամասի առաջնությունից հետո Դանիայի մեկ այլ` Հոլբեկ քաղաքում կմասնակցի Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի կազմակերպած հավաքին: Նա ընտրվել է «Centre of Excellence» ծրագրի անդամ.
«Առաջնությունից հետո հնգօրյա հավաք կունենանք նույն երկրում: Կծանոթանանք մարզիչների հետ, նաեւ ծրագրի պայմաններին: Իսկ սեպտեմբերից պետք է մարզվեմ եւ սովորեմ Դանիայում: Այլ երկրներից եւս 10-11 մարզիկ է ընդգրկված այդ ծրագրում: Օրական երկու մարզում կունենանք:
Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի հավաքին մեկ անգամ արդեն մասնակցել եմ: Մեծ փորձ եմ կուտակում: Տարբեր երկրներից ուժեղ մարզիկների հետ խաղալով, ավելի եմ հմտանում:  Իսկ Հայաստանում բոլորի խաղը շատ լավ գիտեմ, մրցակցություն չկա:

Ведущая бадминтонистка Армении Лилит Погосян готовится к чемпионату Европы, который пройдет в датском Кольдинге. В беседе с пресс-службой НОК РА Погосян отметила, что сейчас находится в лучшей спортивной форме, чем год назад.
"Сейчас тренируюсь под руководством моего отца Грачья Погосяна. Нам помогает приехавший из ОАЭ тренер Али Даштани. Он находится в Армении на отдыхе, но, узнав обо мне, сейчас помогает готовиться к первенству Европы. Будем тренироваться до 23 апреля, а на следующий день я уеду в Данию.
Тренируюсь дважды в день. Обращаем внимание на технику, тактику и физическую подготовку. По сравнению с прошлым годом я сейчас нахожусь в лучшей спортивной форме. Думаю, что успешно выступлю в Дании",- сказала бадминтонистка.
После первенства континента Погосян в датском Хольбеке примет участие в сборе, организованном Европейской конфедерацией бадминтона. Спортсменка избрана членом программы "Centre of Excellence".
"После чемпионата Европы в Дании пройдет пятидневный сбор. Познакомимся с тренерами и условиями сбора. А с сентября я должна тренироваться и учиться в Дании. 10-11 спортсменов из других стран задействованы в этой программе. В день будем проводить по две тренировки.
Я уже однажды участвовала в сборе Европейской конфедерации. Накапливаю большой опыт. Играя с сильными спортсменами из разных стран, я становлюсь сильнее. А в Армении соперники хорошо известны, отсутствует конкуренция.