Երեկ Սլովենիայի Մարիբոր քաղաքում ավարտվեց հրաձգության Եվրոպայի մեծահասակների եւ երիտասարդների առաջնությունը:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանին չեն գոհացրել արդյունքները: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում մարզիչը նշեց, որ եզրափակչում ավելի շատ մասնակիցներ էր ակնկալում:
«Դժգոհ եմ հատկապես մեծահասակների ցույց տված արդյունքից: Եզրափակչում ընդամենը երկու մասնակից ենք ունեցել` Լիլիթ Մկրտչյանը, որը մեծահասակների պայքարին առաջին անգամ մասնակցելով փոխչեմիոն դարձավ եւ 4-րդ տեղը գրաված ավելի փորձառու Զավեն Իգիթյանը:
Մեծահասակների հետ մեծ հույսեր էինք կապում նաեւ թիմային պայքարում, սակայն նրանք վատ հանդես եկան: Մեր հրաձիգները հոգեբանորեն չկարողացան իրենք իրենց հաղթահարել: Նրանք շատ լավ էին պատրաստվել եւ ամեն ինչով ապահոված են եղել»,-ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Սեյրան Նիկողոսյանի հիմնական սպասելիքները պատանիներից էին: Մարզիչը հայտնեց, որ նրանք մասնակցեցին երիտասարդների առաջնությանը, որ փորձ ձեռք բերեն մինչեւ 2018 թվականի պատանեկան օլիմպիական խաղերը.
«Բենիկ Խլղաթյանը, Ալլա Պողոսյանն ու Նարեկ Ադամյանը միջին արդյունք են ցույց տվել, բայց դա առայժմ բավարարում է պատանիների օլիմպիական խաղերի վարկանիշ ձեռք բերելու համար:
Բաքվում կայանալու է օդամղիչ զենքերի Եվրոպայի առաջնությունը, որտեղ խաղարկվելու են օլիմպիական վարկանիշեր: Մեր պատանիները հասկանալի պատճառով չեն մասնակցի: Նրանք վարկանիշի համար պայքարել կկարողանան հաջորդ տարվա Եվրոպայի առաջնությունում:
Հունիսին կայանալու է երիտասարդների Լեհաստանի բաց առաջնությունը, որին կմասնակցեն մեր պատանիները: Այնուհետեւ լեհերի, ուկրաինացիների եւ լատվիացիների հետ ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք:
Հետո կմեկնենք Գերմանիա` աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: Հավաքականի կազմում հավանաբար կընդգրկվի 6 մարզիկ: Մեծահասակները վատ մրցելույթի պատճառով պատժված են եւ բաց կթողնեն աշխարհի գավաթի խաղարկությունը»,-հայտնեց Սեյրան Նիկողոսյանը:

Вчера в словенском Мариборе завершился чемпионат Европы по стрельбе из пневматического оружия среди мужчин и молодежи. Результаты не удовлетворили главного тренера сборной Армении Сейрана Никогосяна. В беседе с пресс-службой НОК РА наставник отметил, что он ожидать увидеть больше участников в финале.
"Особенно я недоволен результатами взрослых стрелков. В финале у нас был всего два спортсмена. Лилит Мкртчян, которая стала вице-чемпионкой, впервые участвуя во взрослом первенстве, и более опытный Завен Игитян, занявший 4-е место.
Мы связывали большие надежды с взрослыми стрелками также в командной борьбе, однако они выступили плохо. Наши спортсмены психологически не смогли преодолеть сами себя. Они были хорошо подготовлены и обеспечены всем необходимым", - сказал главный тренер сборной.
Основные надежды были связаны с юными стрелками. Тренер сообщил, что они выступили в молодежном чемпионате, чтобы приобрести необходимый опыт до летних юношеских Олимпийских игр 2018 года.
"Беник Хлгатян, Алла Погосян и Нарек Адамян показали средние результаты, но этого сейчас достаточно для приобретения юношеского олимпийского рейтинга. В Баку пройдет юношеский чемпионат Европы по стрельбе из пневматического оружия, где будет разыгрываться олимпийский рейтинг. Наши стрелки там не выступят по понятным причинам. Они смогут бороться за рейтинг на чемпионате Европы следующего года.
В июне состоится открытый чемпионат Польши среди молодежи, в котором выступят юные стрелки. Затем проведем совместные сборы вместе с поляками, украинцами и латвийцами. Потом отправимся в Германию для участия в этапе розыгрыша Кубка мира. В состав сборной, вероятно, войдут 6 спортсменов.
Взрослые стрелки в виду плохих результатов наказаны и пропустят розыгрыш Кубка мира", - сказал Сейран Никогосян.