Ծանրամարտի Հայաստանի տղամարդկանց եւ կանանց ազգային հավաքականները Խորվաթիայի Սպլիտ քաղաքից այս գիշեր վերադարձան Երեւան: Նրանք մասնակցում էին Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությանը:
ՀԱՕԿ լրատվականը «Զվարթնոց» օդանավակայանում հարցազրույց վարեց Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանի հետ:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում տղաների եւ աղջիկների մասնակցությունը Եվրոպայի առաջնությանը:
-Գլխավոր խնդիրը կատարված է: Ինչի համար մեկնել էինք, արվեց: Փորձարկեցինք նաեւ երիտասարդ մարզիկների: Ծանրորդները մեդալներ նվաճելու համար օգտագործեցին բոլոր հնարավորությունները:
-Ավելին անել հնարավոր չէ՞ր:
-Ոչ: Արվեց առավելագույնը, ինչ պլանավորված էր:
-Անդրանիկ Կարապետյանը Ռիոյում ստացած ծանր վնասվածքից հետո առաջին անգամ մասնակցեց մրցման: Ի՞նչ կասեք:
-Նա գերազանց հանդես եկավ: Բոլոր մասնագետներն էին զարմացած, թե նա ինչպես կարողացավ այդպիսի ծանրություններ բարձրացնել:
-Մրցավարները հրում վարժությունում Անդրանիկի վերջին մոտեցման 175 կիլոգրամը չհաշվեցին:
-Դա մեր ու Անդրանիկի համար նշանակություն չունեցող հարց է: Կարեւորն այն էր, որպեսզի նա գլխավերեւում զգար այդ ծանրությունները: Կարելի է ասել, Անդրանիկն իր առջեւ դրված խնդիրները լուծեց:
-Աղջիկների մասնակցության մասի՞ն ինչ կասեք:
-Սոնա Պողոսյանն ու Տաթեւ Հակոբյանը դեռ երիտասարդ են: Նրանց մասնակցությունից դժգոհ չենք: Կարծում եմ, երկուսն էլ մեծահասակների մեջ դեռ անցնելու ճանապարհ ունեն:
-Իզաբելլա Յայլյանը պոկում վարժությունում զրո ստացավ՝ չկարողանալով բարձրացնել իր պատվիրած նախնական 87 կիլոգրամը:
-Դա անհաջողություն էր: Սպորտում հաջողությունն ու անհաջողությունը կողք-կողքի են քայլում: Ֆեդերացիայում քննարկում կլինի: Որոշման մասին կտեղեկացնենք:
-Որպես ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, անշուշտ, հետեւում էիք Թաիլանդում զուգահեռ ընթացող մինչեւ 17 տարեկանների աշխարհի առաջնությանը:
-Այո, հետեւում եմ: Ցավոք, գործերը լավ չեն դասավորվում: Այսօր վերջին օրն է, ու երկու մասնակից դեռ ունենք: Պատանեկան օլիմպիական խաղերի՝ պլանավորված վարկանիշեր նվաճելու շանսերը նվազեցին, քանի որ ծանրորդներից մեկը զրո ստացավ: Առաջնությունն այսօր ավարտվում է: Կվերադառնան՝ կվերլուծենք:

Мужская и женская сборные Армении по тяжелой атлетике этой ночью вернулись в Ереван из хорватского города Сплит. Команды участвовали в чемпионате Европы.
Пресс-служба НОК РА в аэропорту "Звартноц" провела интервью с генеральным секретарем Федерации тяжелой атлетики Армении, главным тренером мужской сборной Пашиком Алавердяном.
- Как оценивает выступление двух сборных на чемпионате Европы?
- Главная задача выполнена. Сделали то, за чем ехали. Также попробовали в деле молодых спортсменов. Тяжелоатлеты использовали все возможности для завоевания медалей.
- Можно было сделать больше?
- Нет. Сделано максимум из того, что планировалось.
- Андраник Карапетян после полученной в Рио тяжелой травмы впервые участвовал в соревновании. Что скажете об этом?
- Он превосходно выступил. Все специалисты были удивлены, как он смог поднять такие килограммы.
- В толчке судьи не засчитали последний подход Андраника на 175 кг.
- Это для нас и Андраника не имеет значения. Главное, что он почувствовал поднятую тяжесть над головой. Можно сказать, что Андраник решил поставленные перед ним задачи.
- Что скажете о женской сборной?
- Сона Погосян и Татев Акопян еще молоды. Мы довольны их выступлением. Думаю, обоим еще предстоит путь во взрослой тяжелой атлетике.
- Изабелла Яйлян в рывке получила "0", не сумев поднять предварительно заказанный вес 87 кг.
- Это - неудача. В спорте удачи и неудачи шагают рядом друг с другом. Будет обсуждение в федерации. О решении сообщим.
- Как генеральный секретарь федерации тяжелой атлетики, вы, наверняка, следите за проходящим в Таиланде чемпионате мира до 17 лет.
- Да, слежу. К сожалению, дела складываются нехорошо. Сегодня последний день, у нас еще остаются два участника. Шансы на завоевание запланированного олимпийского рейтинга уменьшились, поскольку один из тяжелоатлетов получил "0". Чемпионат сегодня завершается. Вернутся - проанализируем.