Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն 2016 թվականին կարատեն ճանաչեց որպես օլիմպիական մարզաձեւ: Մեր երկրում կան կարատեի բազմաթիվ ֆեդերացիաներ եւ ակումբներ: Հայաստանի կարատեի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Գրիգոր Միքայելյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ ՀԱՕԿ-ը հանրապետության տարածքում պաշտոնապես ճանաչել է միայն իրենց ֆեդերացիան:
«Հայաստանում համաշխարհային ֆեդերացիայի միակ պաշտոնական անդամը մենք ենք: Մեր ֆեդերացիային անդամակցում են վեց ոճերի 26 ֆեդերացիաներ ու ակումբներ Երեւանից եւ բոլոր մարզերից:
Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար հայկական ֆեդերացիաները պետք է ընդունեն միջազգային ֆեդերացիայի կանոնները, որով եւ առաջնորդվում ենք մենք:
Օլիմպիական ձեւ դարձած կարատեում միակ մարզահագուստը սպիտակ կիմոնոն է: Դրա վրա չպետք է լինեն տարբեր գունավորումներ, նույնիսկ չի թույլատրվում կապել վարպետության աստիճանի գոտի: Բոլորն ունեն միեւնույն կարգավիճակը»,-նշեց Գրիգոր Միքայելյանը:
Կիոկուշինկայ կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Կարեն Մանուկյանը նշեց, որ Հայաստանի կարատեի ազգային ֆեդերացիայի հետ իրենց համագործակցությունը շատ արդյունավետ է: Ըստ նրա` կարատեն ամբողջական տեսք է ստացել:
«Մինչեւ նախորդ տարի կարատեն պայմանականորեն բաժանվում էր երկու մասի` կոնտակտային եւ ոչ կոնտակտային: Դրանց միավորման ոչ մի եզր չկար: Սակայն, մեծ ջանքերով Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն այս երկու կարատեները ճանաչեց օլիմպիական մարզաձեւ:
Այս միավորումից հետո բոլոր երկրներում համապատասխան ֆեդերացիաները սկսեցին համագործակցել: Այսօր արդեն կարատեն տարբերակում են այսպես` օլիմպիական եւ ոչ օլիմպիական»,-ասաց Կարեն Մանուկյանը:

В 2016 году Международный олимпийский комитет признал каратэ олимпийским видом спорта. В нашей стране есть различные федерации и клуба каратэ. Президент национальной федерации каратэ Армении Григор Микаелян сегодня в беседе с журналистами заявил, что НОКА на территории республики официально признал только их организацию.
"Усилиями Всемирной федерации каратэ (WKF) в 2016 году этот вид спорта стал олимпийским. Лишь мы являемся представителем WKF в Армении. В ФКА состоят 26 федераций и клубов из Еревана и марзов республики.
Для участия в Олимпийских играх армянские федерации должны принять правила WKF, которыми руководствуемся также и мы.
Единственной формой одежды в каратэ является кимоно. На нем не должно быть других раскрасок, не разрешается даже носить пояс, свидетельствующий о степени мастерства. У всех должен быть равный статус", - заявил глава ФКА.
Президент Федерации Киокушинкай каратэ Карен Манукян отметил, что их сотрудничество с ФКА весьма плодотворно.
"До 2016 года каратэ условно разделялось на две разновидности: контактное и бесконтактное. Не было точек соприкосновений этих видов. Однако в результате совместных усилий WKF и Международной организации Киокушинкай каратэ МОК признал обе эти дисциплины каратэ олимпийским видом спорта.
После этого объединения соответствующие федерации во всех странах начали тесно сотрудничать. Сегодня каратэ квалифицируют так: олимпийское и неолимпийское", - сказал Карен Манукян.