Հայաստանի հավաքականը երկու նորեկ ուներ սուսերամարտի Եվրոպայի առաջնությունում
Երկարամյա դադարից հետո այս տարի սուսերամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը մասնակից ունեցավ թրասուսեր զենքաձեւում: Վարդան Կոսիկովն առաջին անգամ էր հանդես գալիս Հայաստանի դրոշի ներքո: Նա բնակվում է Սանկտ Պետերբուրգում, բայց Հայաստանի քաղաքացի է.
«Կոսիկովը լավ մարզիկ է: Նա դիմել էր Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիային` Եվրոպայի առաջնությանը մեր երկրի կազմում հանդես գալու համար: Մենք էլ համաձայնեցինք: Նա ցանկություն ունի մասնակցել նաեւ աշխարհի առաջնությանը»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արտաշես Մադոյանը:
Այս առաջնությունում Կոսիկովը մեր թիմի միակ նորեկը չէր: Ամերիկահայ Նունե Ասադուրյանը (խոցասուսեր) նույնպես նորամուտը նշեց: Ասադուրյանը եւս հավաքականի կազմում ընդգրկվել էր իր խնդրանքով:
Արտաշես Մադոյանն ավելին էր ակնկալում մեր սուսերամարտիկներից: Սակայն, հաշվի է առնում, որ նախապատրաստական փուլն այնքան էլ լավ չեն անցել, չեն կարողացել ուսումնամարզական հավաք անցկացնել.
«Արդյունքներից գոհ չենք: Չնայած` մեր սուսերամարտիկները նոր են մտնում մեծահասակների տարիքային խումբ, իսկ առաջնությանը մասնակցում էին բոլոր ուժեղագույնները:
Մեր մարզիկներից երեքը ` Էդուարդ Օվիկյանը, Վարդան Կոսիկովը եւ Էմմա Պողոսովան լավագույն 64-ի մեջ էին»,- ասաց ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը:

После многолетней паузы в этом году на чемпионате Европы по фехтованию Армения имела участников в соревновании саблистов. Вардан Косиков впервые выступал под флагом нашей страны. Он живет в Санкт-Петербурге, но является гражданином Армении.
"Косиков – хороший спортсмен. Он обратился в Федерацию фехтования Армении с просьбой выступить за нашу страну на чемпионате Европы. Мы согласились. Он также имеет желание принять участие в чемпионате мира", - отметил в беседе с пресс-службой НОКА генеральный секретарь федерации Арташес Мадоян.
На этом первенстве Косиков был не единственным новичком в нашей команде. Американская армянка Нуне Асадурян (шпага) тоже отметил свой дебют. Асадурян также была привлечена в состав сборной по собственной просьбе.
Арташес Мадоян ожидал большего от наших фехтовальщиков. Однако нужно учесть, что в подготовительный период они не смогли провести учебно-тренировочный сбор:
"Результатами недовольны. Хотя наши фехтовальщики только входят во взрослую возрастную категорию, а в чемпионате Европы участвовали все сильнейшие.
Трое наших спортсменов – Эдуард Овикян, Вардан Косиков и Эмма Погосова – вошли в число 64 лучших", - сказал генеральный секретарь федерации.