Արտաշես Ներսիսյան. Սոնա Պողոսյանը առաջին մեդալը նվաճեց աշխարհի առաջնություններում
Ծանրամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականներն այս գիշեր Տոկիոյից վերադարձան Երեւան: Կանանց ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց, որ գոհ է Սոնա Պողոսյանի եւ Արփինե Դալալյանի մասնակցությունից.
«Կիլոգրամների առումով ինչ սպասում էի, եղավ: Սոնան ուսի վնասվածք եւ նստաներվի բորբոքում ուներ: Բայց որոշակի ցավեր ունենալով՝ կարողացավ մեդալ նվաճել իր եւ հավաքականի համար: Դա Սոնայի առաջին մեդալն էր աշխարհի առաջնություններում:
Ինչ վերաբերում է Արփինե Դալալյանին, երեւում է, որ նա սկսել է աճել, մրցահարթակում հասունանալ: Տոկիոյում Արփինեն կայուն հանդես եկավ, անձնական արդյունքը բարելավեց 14 կգ-ով՝ զբաղեցնելով չորրորդ տեղն աշխարհում: Նա 18 տարեկան է եւ դեռ երկու տարի ունի այս տարիքային խմբում հանդես գալու համար», - ասաց  Արտաշես Ներսիսյանը:
Մարզիչը նաեւ ասաց, որ Սոնա Պողոսյանն ու Արփինե Դալալյանը հիմա սկսելու են նախապատրաստվել հոկտեմբերին կայանալիք Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությանը:

Молодежная сборная Армении по тяжелой атлетике этой ночью вернулась из Токио в Ереван. Главный тренер женской сборной Армении Арташес Нерсисян сообщил пресс-службе НОКА, что доволен выступлениями Соны Погосян и Арпине Далалян.
"В плане поднятых килограммов получилось то, что ожидали. У Соны была травма и воспаление седалищного нерва. Но, несмотря на некоторую боль, смогла завоевать медаль для себя и сборной. Это – первая награда Соны на чемпионатах мира.
Что касается Арпине Далалян, видно, что она начала расти, созревать на помосте. В Токио Арпине выступила стабильно, улучшив личный результат на 14 кг, и заняв 4-е место в мире. Ей 18 лет, и у нее еще есть два года выступления в этой возрастной категории", - сказал Арташес Нерсисян.
Наставник также сказал, что Сона Погосян и Арпине Далалян сейчас начнут готовиться к молодежному чемпионату Европы в октябре.