Արշակ Հայրապետյան. Շատ կարեւոր է, որ մարզիկն ինքն իրեն հավատա
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանիների հավաքականն ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Օլիմպավանում: Պատանիները պատրաստվում են հուլիսի 24-30-ը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում թիմի ավագ մարզիչ Արշակ Հայրապետյանն ասաց, որ ամեն մի ըմբիշ լավագույն մարզավիճակում է.
«Ընդհանուր թիմի պատրաստվածությունը լավ եմ գնահատում: Եվրոպայի առաջնությանը հայտավորված են հավաքականի առաջին համարները: Նախորդ տարվա թիմից մնացել է երկու ըմբիշ: Նրանց հետ մեծ հույսեր ենք կապում: Մյուսները նորեկներ են: Մեր ըմբիշները ոչ մեկին չեն զիջում: Շատ կարեւոր է, որ մարզիկն ինքն իրեն հավատա: Պետք է պայքարեն, որ հաղթեն:
Մասնակից չենք ունենա միայն 85 կգ քաշային կարգում: Ցավոք, այդ քաշի մեր առաջատար Սերգեյ Սարգսյանը վնասվածք ունի»,- նշեց մարզիչը:
Եվրոպայի առաջնությանը կմասնակցեն Ռաֆայել Հարությունյանը (42 կգ քաշային կարգ), Առաքել Մովսեսյանը (46 կգ), Գենիկ Ասատրյանը (50 կգ), Տիգրան Ղազարյանը (54 կգ), Մեժլում Մեժլումյանը (58 կգ), Դավիթ Հովհաննիսյանը (63 կգ), Դավիթ Գեւորգյանը (69 կգ), Լյովա Գեւորգյանը (76 կգ), Մարտին Սիմոնյանը (100 կգ):

Юношеская сборная Армении по вольной борьбе проводит учебно-тренировочный сбор в Олимпаване. Спортсмены готовятся к чемпионату Европы, который пройдет с 24 по 30 июля в Боснии и Герцеговине. В беседе с пресс-службой НОКА старший тренер команды Аршак Айрапетян сказал, что все борцы находятся в наилучшей спортивной форме.
"В общем, я хорошо оцениваю готовность команды. На чемпионат Европы заявлены первые номера сборной. Из прошлогодней команды осталось два борца. Связываем с ними большие надежды. Остальные – новички. Наши борцы не уступают никому. Очень важно, чтобы спортсмен сам в себя верил. Должны бороться и побеждать.
У нас не будет участника лишь в весовой категории 85 кг. К сожалению, наш лидер в этом весе Сергей Саргсян травмирован", - отметил тренер.
В первенстве Европы примут участие Рафаел Арутюнян (весовая категория 42 кг), Аракел Мовсесян (46 кг), Геник Асатрян (50 кг), Тигран Казарян (54 кг), Межлум Межлумян (58 кг), Давид Оганесян (63 кг), Давид Геворгян (69 кг), Лёва Геворгян (76 кг), Мартин Симонян (100 кг).