Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանն այսօր ԶԼՄ-ների հետ հանդիպման ժամանակ գնահատեց բասկետբոլի Եվրոպայի «C» դիվիզիոնի առաջնությունում Հայաստանի մինչեւ 16 տարեկան տղաների եւ աղջիկների մասնակցությունը, խոսեց Հայաստանում խաղային մարզաձեւերի զարգացման հնարավորության մասին.
«Հայկական բասկետբոլն այս տարի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությանը մասնակցեց հինգ թիմով: Դուք գիտեք, որ մինչեւ 18 տարեկան աղջիկները նաեւ արծաթե մեդալ նվաճեցին, իսկ երեկ մեր Մ 16 տղաներն ու աղջիկները դարձան չեմպիոն:
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք ընթանում: Եթե նայեք վերջին երեք տարիների պատմությունը, կտեսնեք, որ Եվրոպայի առաջնություններում մեր թիմերի եւ´ քանակն է ավելանում եւ´ մեդալների:
Մեզանում թյուր կարծիք կա, թե մենք ուժեղ ենք միայն մենապայքարային մարզաձեւերում, թե մեզ մոտ թիմային պայքարը չի ստացվում, չենք կարողանում համախմբվել: Այս խնդիրը, թե հնարավո՞ր է Հայաստանում խաղային մարզաձեւերը զարգացնել եւ ինչպե՞ս, քննարկել ենք ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ: Եվ սա ապացույց է, որ հնարավոր է: Դրա համար պետք են իրենց գործին քաջատեղյակ մասնագետներ, որոնք սրտացավ են, եւ որ ամենակարեւորն է, պետք է ուշադրություն դարձնել յուրաքանչյուր մարզիկի վրա: Դա հեշտ չէ: Մեր ֆեդերացիայի փորձից եմ ասում: Մենք մեծ ու դժվարին ճանապարհ անցանք: Այս երեք տարիների քրտնաջան աշխատանքը մեզ հնարավորություն տվեց նաեւ առաջին անգամ ազգային հավաքականի մակարդակով մասնակցել աշխարհի առաջնության խմբային փուլին, ինչը բասկետբոլում շատ բարդ է», - ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը:

Президент Федерации баскетбола Армении Грачья Ростомян сегодня в ходе встречи с представителями СМИ оценил участие сборных юношей и девушек Армении до 16 лет в чемпионатах Европы дивизиона "С", рассказал о возможностях развития в Армении игровых видов спорта.
"Армянский баскетбол в этом году в этом году был представлен на юношеских чемпионатах Европы пятью командами. Вы знаете, что девушки до 18 лет завоевали серебряные медали, а вчера наши команды юношей и девушки до 16 лет стали чемпионами.
Все это показывает, что мы движемся в правильном направлении. Если взглянете на историю последних трех лет, то увидите, что на чемпионатах Европы увеличивается количество наших команд и медалей.
У нас есть превратное мнение, что мы сильны только в индивидуальных видах спорта, а командная борьба у нас не получается, не можем объединиться. Проблему, возможно ли развивать в Армении игровые виды спорта и каким образом, мы обсуждали с президентом НОКА Гагиком Царукяном. И это доказательство того, что да, возможно. Для этого нужны знающие свое дело специалисты, которые болеют за дело. А самое главное, нужно уделять внимание каждому спортсмену. Это - нелегко. Говорю это, исходя из опыта нашей федерации. Мы прошли большой и трудный путь. Усердная работа в течение этих трех лет дала нам также возможность впервые участвовать в отборочном этапе чемпионата мира на уровне национальной сборной, что очень трудно в баскетболе", - сказал Грачья Ростомян.