Աշխարհի առաջնությանն ազատ ոճի ըմբշամարտի ազգային հավաքականի կազմում կընդգրկվի հինգ ըմբիշ
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականն օրեր առաջ վերադարձել է Կիսլովոդսկից, որտեղ Ռուսաստանի թիմի հետ համատեղ ուսումնամարզական հավաք էր անցկացնում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Հաբեթնակ Կուրղինյանը նշեց, որ Կիսլովոդսկի հավաքին թիմում ընդգրկել էր հինգ ըմբիշ.
«Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու համար նախատեսում ենք հինգ ըմբիշ: Սակայն, թիմի վերջնական կազմը պարզ կլինի մի քանի օր անց` վերջին հավաքի ընթացքում:
Կիսլովոդսկում շատ լավ մարզումներ ենք ունեցել: Տղաները լավ մարզավիկաճկում են: Առաջիկա հավաքի ընթացքում կրկին կաշխատենք բուն գոտեմարտերի, տեխնիկա-տակտիկական հնարքների վրա: Տղաները պետք է հավաքվեն եւ կենտրոնացնեն իրենց ամբողջ ուժերը:
Ինչ վերաբերվում է Լեւան Բերիանիձեին` նա այժմ քաշի հետ կապված որեւէ խնդիր չունի: Այդ առումով լավագույն վիճակում է: Ինձ գոհացնում է նաեւ Բերիանիձեի ֆիզիկական վիճակը:
Վալոդյա Ֆրանգուլյանն աշխարհի առաջնությունում հանդես կգա իր սովորական 61 կգ քաշային կարգում: Նախորդ միջազգային մրցաշարում նա գոտեմարտել էր 65 կգ քաշում:  Իսկ այդ քաշային կարգում Նարեկ Սիրունյանը դեռեւս չի վերականգնվել վնասվածքից եւ բաց կթողնի տարվա գլխավոր ստուգատեսը»,- ասաց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Ազատ ոճի ըմբիշներն աշխարհի առաջնությունից առաջ վերջին ուսումնամարզական հավաքը կանցնացնեն Օլիմպավանում, օգոստոսի 10-23-ը:

Национальная сборная Армении по вольной борьбе на днях вернулась из Кисловодска, где проводился совместный учебно-тренировочный с командой России. В беседе с пресс-службой НОКА исполняющий обязанности главного тренера сборной Апетнак Кургинян отметил, что на сборе в Кисловодске он включил в команду пять борцов.
"Для участия в чемпионате мира мы предусматриваем пять борцов. Однако окончательный состав будет ясен через несколько дней, в течение последнего сбора.
В Кисловодске мы провели очень хорошие тренировки. Ребята находятся в хорошей спортивной форме. На ближайшем сборе вновь будем работать над ведением поединков, технико-тактическими приемами. Ребята должны собраться и централизовать все свои силы.
Что касается Левана Берианидзе, у него сейчас нет каких-либо проблем с весом. В этом плане он в хорошем состоянии. Меня удовлетворяет также физическое состояние Берианидзе.
Володя Франгулян на чемпионате мира выступит в привычной для себя весовой категории 61 кг. На прошлом международном соревновании он боролся в весе 65 кг. А в этой весовой категории Нарек Сирунян пока еще не восстановился от травмы и пропустит главное соревнование года", - сказал Апетнак Кургинян.
Борцы вольного стиля заключительный учебно-тренировочный сбор перед чемпионатом мира проведут в Олимпаване, с 10 по 23 августа.