Հայաստանի երեք լողորդներ կմասնակցեն պատանիների աշխարհի առաջնությանը
Հայաստանի լողի պատանեկան հավաքականն օգոստոսի 23-ից 28-ը ԱՄՆ-ի Ինդիանապոլիս քաղաքում կմասնակցի պատանիների աշխարհի առաջնությանը:
Լողի հայկական դաշնության նախագահ  Հովսեփ Մեսրոպյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ մրցավայր մեկնելու են մեր լավագույն պատանի լողորդները՝ Արթուր Բարսեղյանը (50 եւ 100 մ. ազատ ոճ, 50 մ. բատերֆլայ), Վարսենիկ Մանուչարյանը (50 եւ 100 մ. ազատ ոճ, 50 մ. բատերֆլայ) եւ Անի Պողոսյանը (50 եւ 100 մ. ազատ ոճ, 50 մ. թիկնալող):
«Հուլիսին, աշխարհի մեծահասակների առաջնությունում Անի Պողոսյանը 2018 թ. պատանեկան օլիմպիական խաղերի մասնակցության «B» կարգի վարկանիշ ձեռք բերեց: Նույնպիսի հաջողության հասավ նաեւ Արթուր Բարսեղյանը: Նա «B» կարգի ուղեգիր նվաճեց Եվրոպայի պատանեկան օլիմպիական փառատոնում: Ընդ որում, Արթուրի արդյունքը շատ մոտ է «A» կարգի վարկանիշին: Հավատում ենք, որ մեր լողորդները կարող են հաջող հանդես գալ նաեւ աշխարհի պատանեկան առաջնությունում», - ասաց Հովսեփ Մեսրոպյանը:
Լողի հայկական դաշնությունում չեն բացառում նաեւ, որ Հայաստանը կարող է 2020 թվականի Տոկիոյի օլիմպիական խաղերի մասնակից ունենալ:
«Մենք փոքրիկ քայլերով, բայց նպատակասլաց շարժվում ենք առաջ ու այս երեք պատանի լողորդների ցուցանիշների կայուն աճը մեզ հույս է ներշնչում, որ հնարավոր է՝ Տոկիոյի օլիմպիական լողուղյակում Հայաստանը ներկայացուցիչ ունենա», - ասաց Հովսեփ Մեսրոպյանը:

Три армянских пловца примут участие в юношеском чемпионате мира
Юношеская сборная Армении по плаванию с 23 по 28 августа примет участие в чемпионате мира по плаванию в американском Индианаполисе.
Президент Армянской федерации плавания Овсеп Месропян в беседе с пресс-службой НОКА сообщил, что на соревнования отправятся наши лучшие спортсмены: Артур Барсегян (50 и 100 м, вольный стиль; 50 м, баттерфляй), Варсеник Манучарян (50 и 100 м вольным стилем, 50 м баттерфляем) и Ани Погосян (50 и 100 м вольным стилем, 50 м на спине).
"В июле на взрослом чемпионате мира Ани Погосян приобрела рейтинг категории "В" для участия в Юношеских олимпийских играх 2018 года. Аналогичного успеха достиг также Артур Барсегян. Он завоевал путевку категории "В" на Европейском юношеском олимпийском фестивале. Причем, результат Артура близок к рейтингу категории "А". Верим, что наши пловцы могут удачно выступить также на юношеском чемпионате мира", - сказал Овсеп Месропян.
В Армянской федерации плавания не исключают, что Армения может иметь своего участника на Олимпийских играх 2020 года в Токио.
"Мы маленькими шагами, но целеустремленно, движемся вперед. Результаты этих трех юных пловцов вселяют надежду, что, возможно, на олимпийской плавательной дорожке в Токио у Армении будет свой представитель", - сказал Овсеп Месропян.