Բասկետբոլի 2019 թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում Ռայան Բոաթրայն առաջին անգամ էր հանդես գալիս Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում: Նա մեր թիմի միակ լեգեոներն էր: Բոաթրայթը Հայաստանի անցկացրած վեց հանդիպումներում բավականին արդյունավետ խաղ է ցուցադրել: Նա հատկապես աչքի է ընկել իր երեք միավորանոց նետումներով: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Ռայանը խոսել է իր տպավորությունների մասին.
«Հայաստանի թիմում հանդես գալն ինձ համար մեծ փորձ էր: Ես վայելել եմ այստեղ անցկացրած ժամանակը: Երկրպագուներն ինձ շատ են քաջալերել: Շնորհակալ եմ նրանց ֆանտաստիկ աջակցության համար:
Մեր ուժերի սահմաններում արեցինք հնարավոր ամեն ինչ: Կաշխատեմ ավելի ու ավելի լավ խաղալ: Մենք շատ երիտասարդ թիմ ունենք: Հայաստանի հավաքականի բոլոր տղաների համար սա հիանալի միջազգային փորձ էր: Մեր թիմն առաջին անգամ էր այդ մակարդակի բասկետբոլ խաղում եւ մասնակցում աշխարհի առաջնությանը:
Թիմում հիանալի մթնոլորտ էր, տղաները շատ լավն են: Նրանք պրոֆեսիոնալ են եւ կարող են հետագայում ավելի լավ խաղ ցուցադրել»,- ասել է Ռայան Բոաթրայթը:
Հայաստանի հավաքականն աշխարհի առաջնության նախընտրական փուլի A խմբում զբաղեցրել էր երրորդ տեղը եւ չէր կարողացել անցնել հաջորդ փուլ: Այսպիսով, մեր ընտրանին հանդես է գալու B դիվիզիոնում:

В отборочном раунде чемпионата мира по баскетболу 2019 года Райан Боатрайт впервые выступал в составе национальной сборной Армении. Он стал единственным легионером нашей команды. Боатрайт в шести проведенных за Армению играх показал довольно результативную игру. Он особенно выделялся своими трехочковыми бросками. В беседе с пресс-службой НОКА Райан рассказал о своих впечатлениях.
"Для меня выступление за команду Армению стало большим опытом. Я наслаждался проведенным здесь временем. Болельщики меня очень воодушевляли. Я благодарен им за фантастическую поддержку.
Мы сделали все возможное в пределах наших сил. Постараюсь играть лучше и лучше. У нас очень молодая команда. Для всех ребят этот стало прекрасным международным опытом. Наша команда впервые играла в баскетбол на таком уровне и участвовала в чемпионате мира.
В команде царила великолепная атмосфера. Они – профессионалы и в дальнейшем могут показывать еще более лучшую игру", - сказал Райан Боатрайт.
Сборная Армении заняла третье место в группе "А" на предварительном этапе чемпионата мира, не сумев пройти в следующий раунд. Таким образом, наша сборная будет выступать в дивизионе "В".