ՀԱՕԿ-ի աջակցությամբ Երեւանում երկրորդ անգամ կանցկացվի ճապոնական մարտարվեստների «Բուդո» փառատոնը
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ կառավարությանն առընթեր ՊԵԿ մարզահամալիրում (նախկին «Միկա» մարզադահլիճ) երկրորդ անգամ կկայանա ճապոնական մարտարվեստների «Բուդո» փառատոնը՝ նվիրված Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին:
Միջոցառումն անցկացվում է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի եւ ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանատան աջակցությամբ:
Փառատոնին մասնակցելու համար Ճապոնիայից Երեւան են ժամանել կարատեի վարպետ Մասարու Կուսանոն եւ ձյուդոյի մասնագետներ Յուշիհարու Մակիշին եւ Հիրոշի Իզումին, որոնք հայ մասնագետների համար ճապոնական մարտարվեստների սեմինարներ են անցկացնելու Օլիմպավանում, իսկ փառատոնի ժամանակ հանդես են գալու ցուցադրական ելույթներով:
Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էիջի Տագուչին ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունում կայացած հանդիպման ժամանակ շնորհակալություն հայտնեց փառատոնի կազմակերպիչներին, վստահություն հայտնելով, որ նմանատիպ միջոցառումներն օգնում են հինավուրց ավանդույթներ, հարուստ մշակույթ եւ պատմություն ունեցող երկու ժողովուրդներին ավելի լավ ճանաչել միմյանց: Դեսպանը հույս հայտնեց, որ «Բուդո» փառատոնը Հայաստանում կանցկացվի նաեւ առաջիկա տարիներին, առնվազն մինչեւ 2020 թվականի Տոկիոյի օլիմպիական խաղեր:
Պարոն Տագուչին նշեց, որ բոլոր ծախսերը, կապված ճապոնացի մասնագետների Հայաստան այցի հետ, իր վրա է վերցրել ՀԱՕԿ-ը՝ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը ներկա հայ մարզիչները երախտագիտություն հայտնեցին ճապոնացի մասնագետներին ոչ միայն սեմինարներ անցկացնելու, այլեւ բազմաթիվ հարցերին համբերատար պատասխանելու եւ դրանք գործնականում ցույց տալու համար:

17 сентября в спорткомплексе КГД при правительстве РА (бывший спорткомплекс "Мика") состоится II фестиваль японских боевых искусств "Будо", посвященный 25-летию установлению дипломатических отношений между Армения и Японией.
Мероприятие проводится по инициативе Министерства спорта и по делам молодежи, при поддержке Национального олимпийского комитета Армении и посольства Японии в РА.
Для участия в фестивале в Ереван из Японии приехали мастер каратэ Масару Кусано, и специалисты дзюдо Юшихару Макиши и Хироши Изуми, которые проводят семинары для армянских специалистов японских боевых искусств в Олимпаване, а в ходе фестиваля продемонстрируют показательные выступления.
На встрече в Министерстве спорта и по делам молодежи посол Японии в РА Эйджи Тагучи выразил благодарность организаторам фестиваля, выразив уверенность, что подобные мероприятия помогают двум народам с древними традициями, богатой культурой и историей лучше узнать друг друга. Посол выразил надежду, что фестиваль "Будо" будет проводиться в Армении, как минимум до Олимпийских игр 2020 года в Токио.
Господин Тагучи отметил, что все расходы, связанные с визитом японских специалистов в Армению взял на себя НОКА во главе с президентом Гагиком Царукяном.
Присутствующие на встрече армянские тренеры выразили признательность японским мастерам за проведенные семинары, а также терпение, с которым они отвечали на многочисленные вопросы, не только объясняя, но и наглядно показывая все на практике.