Կայացավ ճապոնական մարտարվեստների «Բուդո» փառատոնը
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ՊԵԿ մարզահամալիրում (նախկին «Միկա» մարզադահլիճ) կայացավ ճապոնական մարտարվեստների «Բուդո» փառատոնը։ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հովանու ներքո Ճապոնիայից Երեւան ժամանած կարատեի վարպետ Մասարու Կուսանոն, ձյուդոյի մասնագետներ Յուշիհարու Մակիշին եւ Հիրոշի Իզումին հանդես եկան ցուցադրական ելույթներով։ Փառատոնի շրջանակներում նրանք վարպետության դասեր են անցկացրել հայ մարզիչների հետ։
Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Դավիթ Խիթարյանը կարեւորում է նման միջոցառումների անցկացումը.
«Մեզ համար սա լավ հնարավորություն է եւս մեկ անգամ քարոզել ձյուդո մարզաձեւը։ Օգտվելով առիթից, մենք կազմակերպեցինք սեմինար-պարապմունքներ, որոնք բավականին արդյունավետ էին։ Վարպետները հետեւեցին մեր պատանի ձյուդոիստների ելույթներին։ Ճապոնացի մասնագետները հաճելիորեն զարմացած էին՝ Հայաստանում ձյուդոն նրանց սպասածից ավելի բարձր մակարդակի է։ Կարծում եմ՝ վարպետների հետ շփումը հայ մարզիկների եւ մարզիչների վրա նաեւ հոգեբանորեն է դրական ազդել»,-ասաց Դավիթ Խիթարյանը։
Ցուցադրական ելույթներ ունեցան նաեւ ճապոնական մարտարվեստների հայ մարզիկները։ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Գաբրիել Ղազարյանը նշեց, որ երկրորդ անգամ անընդմեջ անցկացվող փառատոնի դրական կողմերն արդեն նկատելի են.
«Հայաստանում կարատեի տարբեր ճյուղեր միավորվել են մեկ ֆեդերացիայի շուրջ։ Շատ կարեւոր է, որ այժմ անցկացվում է մեկ միասնական Հայաստանի առաջնություն։ Ինչպես հայտնի է, այս մարզաձեւը ներառվել է օլիմպիական խաղերի ծրագրում եւ մեր կարատեիստները պատրաստվում են ձեռք բերել Տոկիո-2020-ի ուղեգրեր։ Այս փառատոնը եւս մեկ անգամ փաստում է հայ-ճապոնական սերտ հարաբերությունները նաեւ սպորտային ոլորտում»,- նշեց Գաբրիել Ղազարյանը։
Միջոցառումն անցկացվեց ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի եւ ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանատան աջակցությամբ:
«Բուդո» փատատոնն այս անգամ նվիրված էր Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին:

В спорткомплексе КГД при правительстве РА (бывший спорткомплекс "Мика") состоялся фестиваль японских боевых искусств "Будо". Приехавшие в Ереван при поддержке Национального олимпийского комитета Армении мастер каратэ Масару Кусано, специалисты дзюдо Юшихару Макиши и Хироши Изуми продемонстрировали показательные выступления. В рамках фестиваля они провели уроки мастерства с армянскими тренерами.
Вице-президент Федерации дзюдо Армении Давид Хитарян придает важное значение проведению подобных мероприятий:
"Для нас это хорошая возможность еще раз пропагандировать дзюдо. Пользуясь случаем, мы организовали семинар-занятия, которые оказались довольно эффективными. Мастера проследили за выступлением наших юных дзюдоистов. Японские специалисты были приятно удивлены тем, что дзюдо в Армении находится на более высоком уровне, чем они ожидали. Думаю, что общение с мастерами психологически положительно сказалось на армянских спортсменах и тренерах", - сказал Давид Хитарян.
Показательные выступления по боевым японским искусствам продемонстрировали также армянские спортсмены. Заместитель министра спорта и по делам молодежи Габриел Казарян отметил, что положительные стороны во второй раз проводящегося фестиваля уже заметны.
"Различные направления каратэ в Армении объединились вокруг одной федерации. Очень важно, что сейчас проводится единый чемпионат Армении. Как известно, этот вид спорта включен в программу Олимпийских игр, и наши каратисты готовятся завоевать олимпийские путевки. Этот фестиваль еще раз подтверждает тесные армяно-японские отношения также в спортивной сфере", – отметил Габриел Казарян.
Мероприятия прошло по инициативе Министерства спорта и по делам молодежи РА, при поддержке Национального олимпийского комитета Армении и посольства Японии в РА.
Фестиваль "Будо" в этот раз был посвящен 25-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Японией.