Ծանրամարտի աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը լիահույս է աշխարհի վարկանիշային առաջնությունից առաջ:
«Վիրահատությունիցս 2-3 ամիս անց սկսեցի մարզվել, սակայն ծանրաձողով լիարժեք սկսել եմ մարզվել միայն հունվարից: 9 ամիս է, ինչ մարզվում եմ և բավականին լավ մարզավիճակ եմ ձեռք բերել: Հիմա մեջքս ինձ այդքան շատ չի խանգարում: Լիահույս եմ՝ հետագայում ավելի մեծ արդյունքների կհասնեմ, քան այն ժամանակ, երբ նոր էի վերադարձել մարզումների:
Պետք է իրատես լինենք մեր հնարավորությունների հարցում: Հիմա բարձրացրածս կիլոգրամներով մեդալների համար չեմ կարող պայքարել: Գնում ենք օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելու: Իմ կարծիքով այդքան էլ հեշտ չէ աշխարհի չեմպիոն դառնալուց 6 տարի անց, մի քանի ամիս մարզվելուց հետո, նորից հին կիլոգրամները բարձրացնել»,-ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի լրագրողի հետ զրույցում ասաց Ավդալյանը:
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականն Աբովյանի մարզաբազայում նախապատրաստվում է աշխարհի վարկանիշային առաջնությանը: Աբովյանում ընթացող ուսումնամարզական հավաքը, որն անց է կացվում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի և Արման Ղազարյանի (Հռիփսիմե Խուրշուդյանի անձնական մարզիչ) գլխավորությամբ, կավարտվի հոկտեմբերի 25-ին:
Հոկտեմբերի 29-ին հավաքականը կմեկնի Կազան՝ հերթական ուսումնամարզական հավաքի: Իսկ արդեն նոյեմբերի 16-ին թիմը կմեկնի Հյուսթոն՝ աշխարհի առաջնության: Հայաստանն այդ առաջնությանը կներկայացնեն Աննա Գովելյանը (53 կգ), Իզաբելլա Յայլյանը (58 կգ), Նազիկ Ավդալյանը (69 կգ), Սոնա Պողոսյանը (75 կգ) և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (75+ կգ): Աշխարհի առաջնությունը մեկնարկում է նոյեմբերի 20-ին և կեզրափակվի նոյեմբերի 28-ին:

Чемпионка мира и Европы по тяжелой атлетике Назик Авдалян полна надежд перед рейтинговым чемпионатом мира.
«Через 2-3 месяца после операции я начала тренироваться, но полноценно со штангой – только с января. Тренируюсь 9 месяцев и нахожусь в хорошей спортивной форме. Спина уже не так сильно беспокоит меня. Надеюсь, что в дальнейшем добьюсь еще больших успехов, чем в начале возвращения к тренировкам.
Мы должны реально оценивать свои возможности, с поднимаемыми сейчас килограммами не могу бороться за медали. Отправляемся за олимпийским рейтингом. Я думаю, что нелегко, став чемпионкой мира 6 лет назад и потренировавшись несколько месяцев, повторить тот результат»,- отметила Авдалян в беседе с корреспондентом пресс-службы НОК Армении.
Женская сборная Армении по тяжелой атлетике готовится к рейтинговому чемпионату мира на спортбазе в Абовяне. Этот учебно-тренировочный сбор, проводимый под руководством главного тренера сборной Арташеса Нерсисяна и Армана Казаряна (личного тренера Рипсиме Хуршудян), завершится 25-го октября. 29-го октября сборная отправится на очередной учебно-тренировочный сбор в Казань, а уже 16-го ноября – на чемпионат мира в Хьюстон. Армению на чемпионате представят Анна Говелян (53 кг), Изабелла Яйлян (58 кг), Назик Авдалян (69 кг), Сона Погосян (75 кг) и Рипсиме Хуршудян (75+ кг). Чемпионат мира стартует 20-го и завершится 28-го ноября.