Ծանրամարտի աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը լիահույս է աշխարհի վարկանիշային առաջնությունից առաջ:
«Վիրահատությունիցս 2-3 ամիս անց սկսեցի մարզվել, սակայն ծանրաձողով լիարժեք սկսել եմ մարզվել միայն հունվարից: 9 ամիս է, ինչ մարզվում եմ և բավականին լավ մարզավիճակ եմ ձեռք բերել: Հիմա մեջքս ինձ այդքան շատ չի խանգարում: Լիահույս եմ՝ հետագայում ավելի մեծ արդյունքների կհասնեմ, քան այն ժամանակ, երբ նոր էի վերադարձել մարզումների:
Պետք է իրատես լինենք մեր հնարավորությունների հարցում: Հիմա բարձրացրածս կիլոգրամներով մեդալների համար չեմ կարող պայքարել: Գնում ենք օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելու: Իմ կարծիքով այդքան էլ հեշտ չէ աշխարհի չեմպիոն դառնալուց 6 տարի անց, մի քանի ամիս մարզվելուց հետո, նորից հին կիլոգրամները բարձրացնել»,-ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի լրագրողի հետ զրույցում ասաց Ավդալյանը:
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականն Աբովյանի մարզաբազայում նախապատրաստվում է աշխարհի վարկանիշային առաջնությանը: Աբովյանում ընթացող ուսումնամարզական հավաքը, որն անց է կացվում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի և Արման Ղազարյանի (Հռիփսիմե Խուրշուդյանի անձնական մարզիչ) գլխավորությամբ, կավարտվի հոկտեմբերի 25-ին:
Հոկտեմբերի 29-ին հավաքականը կմեկնի Կազան՝ հերթական ուսումնամարզական հավաքի: Իսկ արդեն նոյեմբերի 16-ին թիմը կմեկնի Հյուսթոն՝ աշխարհի առաջնության: Հայաստանն այդ առաջնությանը կներկայացնեն Աննա Գովելյանը (53 կգ), Իզաբելլա Յայլյանը (58 կգ), Նազիկ Ավդալյանը (69 կգ), Սոնա Պողոսյանը (75 կգ) և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (75+ կգ): Աշխարհի առաջնությունը մեկնարկում է նոյեմբերի 20-ին և կեզրափակվի նոյեմբերի 28-ին:

16:40 - 23 Oct, 2015
The World and Europe weightlifting champion, Nazik Avdalyan is full of hope before the qualifying World Championship. '' I started trainings after 2-3 months of my surgery but the full training began only in January. I have been training for 9 months and my physical condition is rather good. Now my back isn’t bothering me so much. I hope to get better results when started trainings. We should be realistic about our capacities. Now I can't fight for medals raising such weight. Our goal is to gain qualification. I think it's not so easy to raise the old weight after 6 years of becoming champion or training a few months '', said Avdalyan to the ANOC reporter.
Armenia's women's weightlifting team prepares for the qualifying World Championship in Abovyan sports base. The trainings held by the head coach, Artashes Nersisyan and Arman Ghazaryan (the personal coach of Hripsime Khurshudyan) will be finished on October 25. On October 29 the team leaves for Kazan to pass new trainings. On November 16 it will leave for Houston to the World Championship. At this Championship Armenia will be represented by Anna Govelyan (53kg),Izabella Yaylyan (58kg), Nazik Avdalyan (69kg), Sona Poghosyan (75kg), Hripsime Khurshudyan (75+kg). The World Championship kicks off on November 20 and ends on November 28. ANOC press department