Հաբեթնակ Կուրղինյան. Խոստումնալից ըմբիշներ ունենք
«Ընդհանուր առմամբ գոհ եմ Ստեփան Սարգսյանի անվան միջազգային մրցաշարում Հայաստանի ըմբիշների մրցելույթներից: Հիանալի է, որ մեծ թվով ազատ ոճայիններ իրենց դրսեւորելու հնարավորություն ունեցան»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփելով մրցաշարի արդյունքներն ասաց ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
«Այս մրցաշարն ինձ համար լավ առիթ էր՝ նորից տեսնելու մեր ըմբիշների գոտեմարտերը, հասկանալու նրանց հնարավորությունները: Բոլորին ուսումնասիրեցի: Խոստումնալից ըմբիշներ ունենք, որոնք կհրավիրվեն հավաքական:
61 կգ քաշային կարգում հաղթող դարձած Ղազար Համբարձումյանը լավ գոտեմարտեր անցկացրեց, 57 կգ քաշային կարգում բոլոր մրցանակակիրները մեր տղաներն էին:
Վալոդյա Ֆրանգուլյանն այս մրցաշարում կրկին գոտեմարտեց 65 կգ քաշային կարգում: Ըմբշամարտի նոր կանոնները հաշվի առնելով՝ ավելի նպատակահարմար է, որ Ֆրանգուլյանն այսուհետ հանդես գա այդ քաշում»- ասաց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Մարզիչը տեղեկացրեց՝ տարվա վերջին կկայանա Հայաստանի առաջնությունը, որի արդյունքում կձեւավորվի ազգային հավաքականը: Հունվարից Հաբեթնակ Կուրղինյանի թիմը կսկսի պատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը:

Апетнак Кургинян: Есть многообещающие борцы
"В общем, я доволен выступлениями армянских борцов на международном турнире имени Степана Саргсяна. Здорово, что вольники в большом количестве получили возможность проявить себя", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА главный тренер сборной Армении Апетнак Кургинян, подводя итоги соревнования.
"Этот турнир был для меня хорошим поводом вновь увидеть схватки наших борцов, понять их возможности. Я смог просмотреть всех. Есть многообещающие борцы, которых пригласим в сборную.
Победителем в весовой категории 61 кг стал Казар Амбарцумян, проведший хорошие поединки. В весовой категории 57 кг все призеры оказались нашими спортсменами.
Володя Франгулян на этом соревновании вновь боролся в весовой категории 65 кг. Учитывая новые правила борьбы, более целесообразно, чтобы Франгулян в дальнейшем выступал в этой весовой категории", - сказал Апетнак Кургинян.
Наставник сообщил, что в конце года состоится чемпионат Армении, по результатам которого будет сформирована национальная сборная. С января подопечные Апетнака Кургиняна начнут готовиться к чемпионату Европы.