Հոկտեմբերի 27-29-ը Վանաձորում կկայանա կոխ ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնությունը: Կոխ ըմբշամարտը հայկական ազգային մարզաձեւ է եւ հիմք է հանդիսացել մենապայքարային այլ մարզաձեւերի զարգացման համար: Ֆեդերացիայի նախագահ Վաղինակ Գալուստյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց առաջնության մանրամասների, հայկական կոխ ըմբշամարտի զարգացման ու նպատակների մասին.
Նրա խոսքով, շատ լուրջ պատրաստվել են հանրապետության առաջնությանը: Երկար դադարից հետո, նման մակարդակով կոխ ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնություն անցկացնում են առաջին անգամ:
- Ինչո՞վ է հայկական կոխ ըմբշամարտը տարբերվում ըմբշամարտի մյուս ոճերից:
- Հայկական կոխ ըմբշամարտը կանոններով շատ նման է ազատ ոճի ըմբշամարտին, ձյուդոյին եւ սամբոյին: Մրցման ժամանակահատվածը հինգ րոպե է: Մեր գոտեմարտերը սկսվում են ազգային երգ ու պարով:
- Քանի՞ մարզիկ է Հայաստանում զբաղվում կոխ ըմբշամարտով:
- Առայժմ միայն կոխ ըմբշամարտով զբաղվող մարզիկներ չունենք: Մեր ֆեդերացիան պայմանավորվածություն ունի, եւ ըմբշամարտի, սամբոյի ու ձյուդոյի մարզադպրոցներում շաբաթական երկու անգամ ուսուցանում են կոխ ըմբշամարտ: Հենց այս մարզաձեւերի ներկայացուցիչները կմրցեն Հայաստանի առաջնությունում:
- Քանի՞ քաշային կարգերում են մրցելու մարզիկները:
- Մեծահասակների Հայաստանի առաջնությունը կանցկացնենք ութ քաշային կարգում: Նախատեսում ենք, որ կմասնակցեն շուրջ 100 մարզիկներ:
- Ի՞նչ մարզահագուստով են հանդես գալու կոխ ըմբիշները:
- Նախկինում գոտեմարտել են ազգային տարազներով: Մենք փորձել ենք մի փոքր ժամանակակից տեսք տալ մարզահագուստին՝ պահպանելով ազգային տարրերը:
- Ի՞նչ նպատակներ ունի ֆեդերացիան:
- Ցանկանում ենք, որ կոխ ըմբշամարտը Հայաստանում մեծ տարածում գտնի, ունենանք բուն այս մարզաձեւի խմբեր: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել սպորտի պետական կառույցին, ՀԱՕԿ-ին: Հայկական կոխ ըմբշամարտի զարգացման ծրագիրը ներառված է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության տարեկան միջոցառումներում: Եվ քանի որ, կոխ ըմբշամարտը ազգային արժեք է ու մշակույթ, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն նույնպես մեծ ուշադրություն է ցույց տալիս եւ աջակցել է այս առաջնության կազմակերպմանը:
Առաջնության արդյունքներով կձեւավորենք ազգային հավաքականը, որը հետագայում կմասնակցի միջազգային մրցաշարերի: Ըմբշամարտի համաշխարհային միությունը (UWW) ազգային մարզաձեւերի ֆեդերացիա ունի: Դրա նպատակն է՝ բոլորին համախմբել մեկ տանիքի ներքո եւ անցկացնել ազգային մարզաձեւերի աշխարհի առաջնություն:
Մենք նպատակ ունենք հասնել այն մակարդակին, որ կարողանանք անցկացնել նաեւ հայկական կոխ ըմբշամարտի աշխարհի առաջնություն:

С 27 по 29 октября в Ванадзоре пройдет чемпионат Армении по борьбе кох. Борьба кох – армянский национальный вид спорта, ставший основой для развития других видов единоборств. Президент Федерации коха Вагинак Галустян в интервью пресс-службе НОКА рассказал о подробностях первенства, развитии и целях армянской борьбы кох.
По его словам, к первенству республики готовились очень серьезно. После длительной паузы чемпионат Армении по борьбе кох на таком уровне проводится впервые.
- Чем армянская борьба кох отличается от других видов борьбы?
- Армянская борьба кох по правилам очень похожа на вольную борьбу, дзюдо и самбо. Соревновательный отрезок составляет пять минут. Наши схватки начинают национальными песнями и танцами.
- Сколько спортсменов в Армении занимается борьбой кох?
- Сейчас у нас нет спортсменов, которые занимаются только борьбой кох. Наша федерация имеет договоренность, что в спортшколах борьбы, самбо и дзюдо два раза в неделю преподается борьба кох. Представители именно этих видов спорта будут состязаться в первенстве Армении.
- Во скольких весовых категориях будут соревноваться?
- Взрослый чемпионат Армении проведем в восьми весовых категориях. Планируем участие около 100 спортсменов.
- В какой форме будут выступать борцы коха?
- Раньше боролись в национальных таразах. Мы попробовали придать немного современный вид спортивной форме, сохранив национальные элементы.
- Каковы цели федерации?
- Хотим, чтобы борьба кох была распространена в Армении, иметь специализированные группы по этому виду спорта. Хотим выразить благодарность государственному спортивному ведомству и НОКА. Программа развития армянской борьбы кох включена в список годовых мероприятий Министерства спорта и молодежи РА. И поскольку борьба кох является национальной ценностью и частью культуры, Национальный олимпийский комитет Армении также оказывает большое внимание, оказав поддержку в организации этого первенства.
По результатам чемпионата будет сформирована национальная сборная, которая в дальнейшем примет участие в международных соревнованиях. Объединенный мир борьбы (UWW) имеет федерацию национальных видов борьбы. Ее цель объединить всех под одной крышей и провести чемпионат мира по национальным видам борьбы.