Գագիկ Սարգսյան. Սերգեյ Միքայելյանը գրեթե ապահովել է մասնակցությունը ձմեռային օլիմպիական խաղերում
Հայ դահուկավազորդներն ու լեռնադահուկորդները պայքարում են 2018 թ. Հարավային Կորեայում կայանալիք ձմեռային օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի համար: Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանի խոսքով՝ դահուկավազորդ Սերգեյ Միքայելյանը գրեթե ապահովել է իր մասնակցությունը.
«Ուղեգիր ունենալու համար Սերգեյին անհրաժեշտ է լինել 300 լավագույնների շարքում: Այս պահի դրությամբ նա 299-րդն է վարկանիշային աղյուսակում: Միքայել Միքայելյանը շատ մոտ է վարկանիշ ձեռք բերելուն: Նրան հարկավոր է նվազեցնել միավորները՝ հասցնելով 100-ի: Միքայելն այժմ ունի 105 միավոր: Հավանական է նաեւ Թադեւոս Պողոսյանի ուղեգիրը: Նա ունի 115 միավոր:
Աղջիկների դեպքում կարող ենք ստանալ «սպիտակ քարտ»՝ մեկ մարզիկի մասնակցության հնարավորություն: Բայց մարզիկը պետք է 300-ից պակաս միավոր ունենա: Բարեբախտաբար նման 3-4 դահուկավազորդ ունենք: Կընտրենք այն մարզիկին, որն այդ պահի դրությամբ կլինի լավագույն մարզավիճակում:
Փորձում ենք նաեւ օլիմպիական խաղերում ունենալ գոնե մեկ լեռնադահուկորդ: Ամեն ինչ պարզ կլինի հունվարի 20-ից հետո»,- ասաց Գագիկ Սարգսյանը:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ Սերգեյ Միքայելյանն առաջիկայում մասնակցելու է աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլերին:
Դահուկավազքի հավաքականն Արթուր Միքայելյանի գլխավորությամբ այժմ մարզվում է Ֆինլանդիայում: Թիմի կազմում ընդգրկված են Սերգեյ Միքայելյանը, Միքայել Միքայելյանը, Թադեւոս Պողոսյանը, Կատյա Գալուստյանը: Հավաքականի գլխավոր մարզիչն իր միջոցներով հավաքին ներառել է նաեւ Մարիամ Միքայելյանին:

Гагик Саргсян: Сергей Микаелян почти обеспечил участие в зимних Олимпийских играх
Армянские лыжники и горнолыжники борются за путевки на зимние Олимпийские игры 2018 года в Южной Корее. По словам генерального секретаря федерации Гагика Саргсяна, лыжник Сергей Микаелян почти обеспечил свое участие.
"Для завоевания путевки Сергею необходимо быть в числе 300 лучших. На этот момент он 299-й в рейтинговой таблице. Микаел Микаелян очень близок к получению рейтинга. Ему нужно уменьшить очки, доведя их число до 100. У Микаела сейчас 105 очков. Вероятна также путевка Тадевоса Погосяна. Он имеет 115 очков.
В ситуации с девушками мы можем получить "белую карту", дающую возможность участия одного спортсмена. Но спортсмен в этом случае должен иметь меньше 300 очков. К счастью, у нас есть 3-4 таких лыжницы. Выберем тех, кто на данный момент будет в наилучшей спортивной форме.
Попробуем также иметь на Олимпийских играх хотя бы одного горнолыжника. Все станет ясно после 20 января", - сказал Гагик Саргсян.
Генеральный секретарь федерации отметил, что Сергей Микаелян в скором будущем высупит на этапах розыгрыша Кубка мира.
Сборная по лыжным гонкам под руководством Артура Микаеляна сейчас тренируется в Финляндии. В состав команды включены Сергей Микаелян, Микаел Микаелян, Тадевос Погосян, Катя Галстян. Главный тренер сборной на свои средства привлек на сборы также Мариама Микаеляна.