Արթուր Գեւորգյան. Բռնցքամարտիկների մարզավիճակը տպավորիչ չէր
«2017 թվականը կամփոփենք ավելի ուշ՝ ֆեդերացիայի համաժողովում: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի առաջնությանը, ասեմ, որ բռնցքամարտիկների մարզավիճակը տպավորիչ չէ»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի բնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գեւորգյանը:
«Հանրապետության առաջնությանը մասնակցեց մոտ 100 բռնցքամարտիկ, դա վատ ցուցանիշ է: Սկզբում մենամարտերի մակարդակը շատ ցածր էր, բայց եզրափակչին մոտ, իրավիճակը լավացավ»,-նշեց ֆեդերացիայի նախագահը:
Արթուր Գեւորգյանի խոսքով, մի քանի առաջատար բռնցքամարտիկներ, օրինակ Եվրոպայի չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովը եւ Նարեկ Մանասյանը, որը վիրահատվել է, հանգստանում են:
Հաջորդ տարի աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններ չեն անցկացվի, սակայն հանրապետության առաջնության արդյունքներով լավագույն մարզիկները հավաքականի կազմում հնարավորություն կստանան ուժերը փորձել հավաքների ժամանակ եւ միջազգային մրցաշարերում:
«Մեր նպատակն է՝ բարձրացնել մարզչական աշխատանքի մակարդակը: Դրա համար ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության հետ համատեղ նոր ռազմավարություն ենք մշակել: Ֆեդերացիան հավաքականի կազմ ընդունում է արդեն ձեւավորված բնռցքամարտիկներին: Այժմ մենք, մարզադպրոցներում աշխատելու համար մարզիչներ կերաշխավորենք: Մասնագետները պետք է քննություն հանձնեն եւ ֆեդերացիայից որակավորման լիցենզիա ստանան, ինչն իրավունք կտա նրանց պատրաստելու մարզիկներ հավաքականի եւ հանրապետության առաջնության համար: Ովքեր չեն համապատասխանի ժամանակակից պահանջներին, կփոխարինվեն: Նախարարությունը հաշվի կառնի մեր առաջարկները»,- ասաց Արթուր Գեւորգյանը:

"Итоги 2017 года мы подведем немного позже, на конгрессе федерации. Что касается чемпионата страны, скажу, что спортивная форма боксеров меня не впечатлила", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА президент Федерации бокса Армении Артур Геворгян.
"В первенстве республики приняли участие около 100 боксеров - это плохой показатель. Вначале уровень боев был очень слабый, но ближе к финалу ситуация улучшилась", - отметил президент федерации.
По словам Артура Геворгяна, несколько ведущих боксеров получили отдых, например чемпион Европы Оганес Бачков и Нарек Манасян, перенесший операцию.
В следующем году чемпионаты мира и Европы проводиться не будут, однако лучшие спортсмены по итогам первенства Армении получат возможность проявить себя в сборной на сборах и международных соревнованиях.
"Наша цель поднять уровень тренерской работы. Для этого мы вместе с Министерством спорта и по делам молодежи РА избрали новую стратегию. Федерация для сборной получает уже сформированного боксера. Теперь мы будем рекомендовать тренеров для работы в спортивных школах. Специалисты должны сдать экзамен и получить в федерации квалификационную лицензию, дающую право готовить спортсменов для чемпионата страны и сборной. Те, кто не соответствует современным требованиям, будут заменены. Министерство со своей стороны будет учитывать наши рекомендации", - сказал Артур Геворгян.