Երեւանում ընթացող սուսերամարտի մինչև 20 տարեկան երիտասարդների Հայաստանի առաջնության ավարտից հետո վերջնականապես կորոշվի հավաքականի կազմը, որը կմասնակցի Պլովդիվում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց սուսերամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արտաշես Մադոյանը:
«Աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունները կկայանան Պլովդիվում:
Ապրիլի 1-4-ը խոցասուսեր զենքաձեւում հանդես կգան մինչև 17 տարեկան պատանիները` Արմեն Դալլաքյանը և Անահիտ Ալոյանը:
Ապրիլի 5-8-ը երիտասարդները` Էդուարդ Հովակիմյան, Էմմա Պողոսովա (երկուսն էլ խոցասուսեր), Մայքլ Հովհաննիսյան (ճկասուսեր):
Երիտասարդների հավաքականի վերջնական կազմը պարզ կլինի Հայաստանի առաջնությունից հետո: Հնարավոր է մեկ մարզիկ եւս ավելանա»,- ասաց Արտաշես Մադոյանը:
Նրա կարծիքով մարտի 1-9-ը Պլովդիվում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում այս տարիքային խմբերի անհաջող ելույթը պայմանավորված էր նախապատրաստական ընթացքի հետ:
Ամեն ինչ արվում է սահմանափակ ֆինանսական հնարավորություններով: Չկարողացանք ուսումնամարզական հավաք կազմակերպել: Այո, մենք համատեղ մարզումներ անցկացրինք, բայց դա բավարար չէ այս մակարդակի մրցաշարում հանդես գալու համար:
Ինչ վերաբերում է արդյունքներին, Արմեն Դալլաքյանը, Անահիտ Ալոյանը և Մայքլ Հովհաննիսյանը կարողացան հաղթահարել թիմային փուլը և մտնել 64 լավագույնների կազմ, սակայն ավելին անել նրանց չհաջողվեց:
Մեր մարզիկները չունեն ծավալուն մարտական պրակտիկա, իսկ այս մակարդակի մրցաշարերում դա վճռորոշ նշանակություն ունի»,- նշեց գլխավոր քարտուղարը:
2018 թվականի գարնանն ընթացալիք աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններում կխաղարկվեն ամառային պատանեկան օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր:
«Պետք է մտնել 8 լավագույնների ցանկ, ինչը շատ դժվար է: Կա եւս մեկ ճանապարհ, դա Եվրոպայի գավաթի խաղարկության փուլերում բավարար քանակով միավորներ հավաքելն է: Դա էլ դժվար կլինի, բայց մենք կպայքարենք»,- ասաց Արտաշես Մադոյանը:
Մեծահասակների Հայաստանի առաջնությունն ամենայն հավանականությամբ կանցկացվի մայիսին:
Ապրիլի 21-26-ը Մինսկում կկայանա մինչև 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը, որին կմասնակցեն Էդուարդ Հովակիմյանը, Մայքլ Հովհաննիսյանը եւ Էմմա Պողոսովան:

Чемпионат мира по фехтованию до 20 лет пройдет в Пловдиве
В ходе проходящего в Ереване чемпионата Армении среди юниоров (до 20 лет) по фехтованию окончательно станет известен состав команды, которая примет участие в чемпионате мира в болгарском Пловдиве.
Об этом в беседе с пресс-службой НОК РА заявил генеральный секретарь Федерации фехтования Армении Арташес Мадоян.
"Мировое первенство пройдет там же, где и чемпионат Европы – в Пловдиве.
С 1 по 4 апреля будут соревноваться кадеты (до 17 лет) – Армен Даллакян и Анаит Алоян (рапира).
С 5 по 8 апреля – юниоры – Эдуард Овикян (шпага), Майкл Оганесян (рапира), Эмма Погосова (шпага).
Окончательный состав юниорской команды будет определен по итогам нынешнего первенства. Возможно, добавится еще один участник", - сказал Арташес Мадоян.
По его мнению, неудачное выступление на чемпионате Европы этих возрастных групп, проходившего с 1 по 9 марта в Пловдиве, было связано с подготовительным процессом.
"Все упирается в бюджет и наши ограниченные финансовые возможности. Не смогли организовать учебно-тренировочный сбор. Да, мы проводили совместные тренировки, но этого недостаточно для успешного выступления в соревновании и такого уровня.
Что касается непосредственно результатов, Армен Даллакян, Анаит Алоян и Майкл Оганесян смогли преодолеть групповой этап и выйти в число 64 сильнейших. Дальше пройти им не удалось.
У наших спортсменов нет обширной боевой практики, а на таком уровне это имеет решающее значение", - считает генеральный секретарь национальной федерации.
В 2018 году на чемпионатах мира и Европы, которые вновь пройдут весной, будут разыгрываться путевки на летние юношеские Олимпийские игры.
"Нужно попасть в восьмерку сильнейших, что очень трудно. Еще один путь – набрать соответствующее количество очков на этапах розыгрыша Кубка Европы. Будет трудно, но мы поборемся", - сказал Арташес Мадоян.
Взрослый чемпионат Армении по всей вероятности состоится в мае. С 21 по 26 апреля в Минске состоится чемпионат Европы до 23 лет, в котором выступят Эдуард Овикян, Майкл Оганесян и Эмма Погосова.