Ազգային օլիմպիական կոմիտեների 22-րդ գլխավոր ասամբլեան, որն այս տարի անցկացվեց Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում, հերթական անգամ միմյանց շուրջ էր համախմբել համաշխարհային սպորտի լիդերներին ու առանցքային դեմքերին:
Միջազգային մարզական օրացույցի նշանակալի այս միջոցառմանը մասնակցում էր նաեւ ՀԱՕԿ պատվիրակությունը՝ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ:
Մինչեւ Համաժողովի աշխատանքների մեկնարկելը, ՀԱՕԿ նախագահին որպես պատվավոր հյուրի ընդունեց Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի (ԱՕԿԱ) նախագահ շեյխ Ահմադ Ալ Ֆահադ Ալ Սաբահը: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ Քաթարի նախկին էմիրի որդին՝ շեյխ Ջոան Համադ խալիֆ Բա Ալթանին եւ ճապոնիայի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Ցունեկաձու Տակեդան:
Ջերմ ընդունելության արժանացնելով ՀԱՕԿ նախագահին՝ շեյխ Համադ Ալ Ֆահադ Ալ Սաբահը նշել է, որ չնայած մեկ ամիս է անցել Հայաստան կատարած իր վերջին այցից, սակայն ինքն անչափ ուրախ է կրկին տեսնել իր եղբորն ու լավագույն ընկերոջը եւ հավասարը հավասարի հետ խոսել միջազգային օլիմպիական ընտանիքի ձեռքբերումների մասին, միասնաբար քննարկել առաջիկա անելիքները:
Շեյխ Ալ Սաբահը շնորհավորել է Գագիկ Ծառուկյանին՝ Ալբանիայում կայացած ծանրամարտի մինչեւ 20 եւ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում հայ մարզիկների փայլուն հաղթարշավի կապակցությամբ՝ նշելով, որ հպարտ է տեսնել իր ընկերոջ հսկայական աշխատանքի արդյունքը եւ հայկական սպորտի օր-օրի աճող հաջողությունները: Շեյխ Ալ Սաբահը ՀԱՕԿ նախագահին եւ հայկական սպորտին նորանոր նվաճումներ է մաղթել՝ հավելելով, որ ցանկացած հարցի դեպքում որպես մեկ ընտանիքի անդամ եղբոր կողքին է:

22-я генеральная Ассамблея Национальных олимпийских комитетов, которая в этом году прошла в столице Чехии Праге, в очередной раз объединила лидеров и ключевых лиц мирового спорта.
В этом значительном мероприятии международного спортивного календаря участвовал также делегация НОКА во главе с президентом Гагиком Царукяном.
Перед началом работы Конгресса президента НОКА как почетного гостя принял президент Ассоциации национальных олимпийских комитетов, шейх Ахмад Аль Фахад Аль Сабах. Во встрече участвовали также сын бывшего эмира Катара шейх Джоан Хамад халиф Ба Алтани и президент национального олимпийского комитета Японии Цонекадзу Токеда.
Удостоив президента НОКА теплого приема, шейх Хамад Аль Фахад Аль Сабах отметил, что несмотря на то, что с момента его последнего визита в Армению прошел один месяц, однако он очень рад вновь увидеть своего брата и лучшего друга, как равный с равным поговорить о достижениях международной олимпийской семьи, совместно обсудить ближайшие действия.
Шейх Аль Сабах поздравил Гагика Царукяна в связи с блестящим выступлением армянских спортсменов на прошедшем в Албании чемпионате Европы по тяжелой атлетике до 20 и 23 лет, отметив, что он горд видеть результат работы своего армянского друга, а также растущие изо дня в день успехи армянского спорта. Шейх Аль Сабах пожелал президенту НОКА и армянскому спорту новых достижений, добавив, что в любом вопросе он, как член семьи, рядом со своим братом.