Հեծանվահրապարակի աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլի սկրեչ մրցաձեւում նվաճած արծաթե մեդալը հեծանվորդ Էդգար Ստեփանյանի համար առաջինն է մեծահասակների մրցաշարում: Եզրագիծը հատելուց հետո Էդգարը հուզված էր, բայց եւ հպարտ՝ իրենից հետ էր թողել օլիմպիական խաղերի մեդալակիրների, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոնի.
«Բառերով չեմ կարող նկարարագրել՝ ինչ զգացի, երբ եզրագիծը հատելուց հետո տեսա մարզչիս ուրախությունը: Զգացված եմ, որ շատ հայեր եկել էին ինձ երկրպագելու: Հասկանում եմ, որ կարողացա արդարացնել մարզչիս ու երկրպագուների սպասելիքները: Ուրախ եմ, որ ինձ հաջողվեց առաջ ացնել աշխարհի ուժեղագույն մարզիկներից: Այս մեդալը թիմային աշխատանքի արդյունք է: Շնորհակալ եմ մարզչիս՝ Արմեն Գյոզալյանին: Նա իմ կողքին է ամեն պահ, օգնում է ինձ ցանկացած հարցում թե´սպորտում, թե´ սպորտից դուրս: Ես էլ փորձում եմ նրան շնորհակալությունս ասել իմ հաջողություններով:
Մեծահասակների խումբ անցնելը միանգամայն այլ է, այստեղ պայքարը շատ մեծ է: Այս մրցումից հետո հասկանում եմ, որ կարող եմ նոր հաջողությունների հասնել: Պետք է պայքարեմ, շարունակեմ առաջ շարժվել»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Էդգար Ստեփանյանը:
Հայ հեծանվորդի գլխավոր նպատակն է` մասնակցել 2018թ. Նիդերլանդներում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը, ապա նվաճել Տոկիո-2020-ի ուղեգիր: Աշխարհի առաջնությունում հանդես գալու իրավունք ստանալու են 24 լավագույնները:
«Գավաթի խաղարկությունում կարեւոր միավորներ վաստակեցի, որի արդյունքում վարկանիշային աղյուսակում դիրքս զգալիորեն բարելավել եմ: Ներկայումս 23-րդն եմ: Բայց դեռ ժամանակ ունեմ էլի միավորներ վաստակելու: Առաջիկայում պատրաստվում եմ մասնակցել եւս մեկ մրցաշարի, որը ԱԱ-ի միավորներ է տալիս:
Հավատում եմ ուժերիս: Ցանկացած մրցման պետք է պատրաստվել լրջորեն: Եթե մի պահ թերագնահատես կամ գերագնահատես քեզ, չպահպանես մարզիկի օրակարգը՝ ճիշտ քնելը, սնվելը, ապա հաջողության հասնել չես կարող»,- նշեց հեծանվորդը:

Эдгар Степанян: После этой медали понял, что вновь могу достичь успехов
Для велосипедиста Эдгара Степаняна, занявшего второе место в дисциплине скрэтч на этапе розыгрыша Кубка мира, серебряная медаль стала первой во взрослых соревнованиях. После финиша Эдгар был взволнован, но в то же время горд, поскольку оставил позади себя призеров Олимпийских игр, чемпиона мира и Европы.
"Не могу словами описать, что я почувствовал, когда пересек финишуную черту и увидел радость тренера. Я тронут, что многие армяне пришли поболеть за меня. Понимаю, что смог оправдать ожидания своего наставника и болельщиков. Рад, что мне удалось опередить сильнейших спортсменов мира. Эта медаль - результат командной работы. Я благодарен тренеру Армену Гезаляну. Он рядом со мной в любой момент, помогает мне в любом вопросе, будть то в спорте или вне него. А я пробую отблагодарить его своими успехами.
Переход во взрослую возрастную категорию совсем другое, здесь борьба очень велика. После этого соревнования понимаю, что мог снова достигнуть успехов. Нужно бороться и продолжать двигаться вперед", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Эдгар Степанян.
Главная цель армянского велосипедиста - участие в чемпионате мира 2018 года в Нидерландах и завоевание олимпийской путевки в Токио-2020. Право выступления на чемпионате мира получат 24 лучших спортсмена.
"На Кубке мира я завоевал важные очки, в результате чего мои позиции в рейтинговой таблице существенно улучшатся. На данный момент я занимаю 23-е место. Но еще есть время набрать больше очков. В ближайшем будущем готовлюсь участвовать в еще одном соревновании, которое дает рейтинговые очки.
Верю в свои силы. К любому соревнованию нужно готовиться серьезно. Если недооценишь себя или не соблюдешь спортивный режим (правильные сон и питание), не можешь достигуть успехов", - отметил велосипедист.