Արսեն Գաբրիելյան. Ուսանողական առաջնությունը նպաստում է բազկամարտի զարգացմանն ու մասսայականացմանը
Այսօր Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտում անցկացվեց բազկամարտի հանրապետության ուսանողական առաջնությունը, որին մասնակցեց Երեւանի, Հայաստանի մարզերի, Արցախի եւ Ջավախքի 360 ուսանող:
«Ամեն տարի, ավանդույթի համաձայն անցկացնում ենք այս առաջնությունը ուսանողի միջազգային օրը՝ նոյեմբերի 17-ին: Ուսանողական առաջնությունն անցկացվում է ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հովանու ներքո: Նա մեծ ուշադրություն եւ աջակցություն է ցուցաբերում մեր մարզաձեւին, ինչի համար շատ շնորհակալ ենք նրան: Այս տարի առաջին անգամ առաջնությունում հանդես են գալիս նաեւ աղջիկներ»,-ՀԱՕԿ լրատավականի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի բազկամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արսեն Գաբիելյանը:
Նոյեմբերի 20-ին կկայանա բազկամարտի Հայաստանի հերթական առաջնությունը, նվիրված ազգային ֆեդերացիայի առաջին նախագահ Աշոտ Սարգսյանի հիշատակին: Առաջնությանը կմասնակցեն նաեւ սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններ ունեցող անձիք:
Արսեն Գաբրիելյանի խոսքով ուսանողական առաջնությունը նպաստում է Հայաստանում բազկամատի զարգացմանն ու մասսայականացմանը.
«Շատ ուսանողներ հետագայում որոշում են գալ մեզ մոտ եւ պրոֆեսիոնալ մարզվել: Շատ հնարավոր է, որ այսօրվա մասնակիցներից ոմանք ցանկություն հայտնեն հանդես գալ հանրապետության առաջնությունում: Ուսանողական առաջնությունում չի թույլատվում մասնակցել պրոֆեսիոնալ մարզիկներին»,-ասաց ՀԲՖ-ի նախագահը:
Ընթացիկ տարին հաջող էր հայկական բազկամարտի համար: Աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններում նվաճվել է 9 մեդալ, որից 2-ը՝ ոսկե:

Арсен Габриелян: Студенческий чемпионат способствует развитию и популяризации армрестлинга
Сегодня в Армянском государственном институте физической культуры прошел студенческий чемпионат республики по армрестлингу. В соревновании приняли участие 360 студентов из вузов Еревана, марзов Армении, Арцаха и Джавахка.
"Каждый год мы традиционно проводим это первенство в Международный день студента – 17 ноября, - сообщил в беседе с пресс-службой НОКА президент Федерации армрестлинга Армении Арсен Габриелян. – Студенческий чемпионат проводится под патронажем президента НОКА Гагика Царукяна. Он оказывает большое внимание и поддержку нашему виду спорта, за что мы ему очень благодарны. В этом году впервые соревнуются также девушки".
20 ноября состоится очередной чемпионат Армении по армрестлингу, посвященный памяти первого президента национальной федерации Ашота Саргсяна. Соревнование пройдет также среди людей с ограниченными физическими возможностями.
По словам Арсена Габриеляна, студенческий чемпионат способствует развитию и популяризации армрестлинга в Армении.
"Многие студенты впоследствии решают прийти к нам и профессионально тренироваться. Вполне возможно, что некоторые из сегодняшних участников смогут выступить в чемпионате страны. В студенческом чемпионате профессиональным спортсменам участвовать не разрешено", - сказал президент ФАА.
Нынешний год выдался для армянского армрестлинга успешным. На чемпионатах мира и Европы завоевано 9 медалей, в том числе 2 золотые.