Արմեն Նազարյան. Մարզադպրոցներում ձյուդոյի խմբերը թերբեռնված են
«Ձյուդոյի Հայաստանի այս տարվա առաջնությունում մասնակցությունը թե քանակական, թե աշխարհագրական առումով զգալիորեն նվազել է նախորդ տարիների հետ համեմատած, ինչը վատ է: Պատճառը մեկը չէ, բայց գլխավորը մարզադպրոցներում խմբերի թերբեռնվածությունն է ու կատարվող աշխատանքների ցածր մակարդակը: Մենք արդեն ունենք, թե քանի մարզադպրոց է մարզիկ գործուղել Հայաստանի առաջնություն եւ յուրաքանչյուրը՝ որքան:
Հայաստանի առաջնությունից հետո ֆեդերացիան մտադիր է լուրջ աշխատանք ծավալել մարզադպրոցների եւ մարզիչների հետ: Հակառակ դեպքում ձյուդոյով զբաղվողների քանակը գնալով կկրճատվի: Կարծում եմ, նշանակություն ունի նաեւ սերնդափոխությունը», - ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց ձյուդոյի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Նազարյանը:
Մարզչին չի բավարարում նաեւ առաջնությունում որոշ քաշային կարգերում պայքարի մակարդակը.
«Որոշ  քաշային կարգերում պայքար չկա, եւ միջազգային մրցումներում մենք անելիք չունենք: Պետք է այդ մարզիկների հետ ներսում պարապեմ, այստեղ նրանց համար ուսումնամարզական հավաքներ կազմակերպեմ, որպեսզի մի ինչ-որ մակարդակի հասնեն», - տեղեկացրեց մասնագետը:
Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիան ունի 2018 թվականի հաստատված ծրագիրը: Ազգային հավաքականի մոտ չորս հիմնական անդամներ հունվարին ուսումնամարզական հավաք են անցկացնելու Ավստրիայում: Վերադառնալուց հետո Օլիմպավանում կազմակերպվելիք ընդլայնված հավաքին նրանց կմիանան ներքին առաջնությունում մրցանակային տեղեր զբաղեցրածները, որից հետո առավել աչքի ընկածները կմասնակցեն Եվրոպայի գավաթին (Ավստրիայում).
«Այնուհետեւ, ամենափորձառուները կնախապատրաստվեն Փարիզում կայանալիք «Գրանդ Շլեմ» հեղինակավոր մրցաշարին եւ այլ կարևորագույն մրցաշարերի, կընդգրկվեն արտագնա եւ ներքին ուսումնամարզական հավաքներում եւ ապրիլի վերջին Իսրայելում լավագույնները կմասնակցեն Եվրոպայի առաջնությանը»:
Արմեն Նազարյանը նշեց նաեւ, որ 2018 թվականի աշխարհի առաջնությունն անցկացվելու է Բաքվում.
«Մենք նախապատրաստվելու ենք: Ֆեդերացիայի ծրագրում մասնակցությունը նախատեսված է, բայց ժամանակը ցույց կտա», - եզրափակեց գլխավոր մարզիչը:

Армен Назарян: В спортшколах группы дзюдо недоукомплектованы
"По сравнению с прошлыми годами в чемпионате Армении по дзюдо сейчас значительно уменьшилось, как количество участников, так и география турнира. Это – очень плохо. Причин несколько, но главная из них состоит в том, что группы дзюдо в спортшколах недоукомплектованы, а уровень работы в них низкий. Мы уже знаем, сколько спортшкол командировало спортсменов на чемпионат Армении, сколько конкретно человек – каждая из них.
После чемпионата Армении федерация намерена развернуть серьезную работу со спортивными школами и тренерами. В противном случае количество занимающихся дзюдо будет уменьшаться. Думаю, что имеет значение также смена поколений", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА главный тренер национальной сборной Армении по дзюдо Армен Назарян.
Наставника не удовлетворяет также уровень борьбы в некоторых весовых категориях.
"В некоторых весовых категориях отсутствует борьба, и нам нечего делать на международных соревнованиях. Я должен заниматься с этими спортсменами здесь, организовать для них учебно-тренировочные сборы, чтобы достичь какого-то уровня", – сообщил специалист.
Федерация дзюдо Армении имеет утвержденную программу на 2018 год. Около четырех основных членов национальной сборной в январе проведут учебно-тренировочный сбор в Австрии. После возвращения на расширенном сборе в Олимпаване к ним присоединятся занявшие призовые места во внутреннем первенстве, после чего наиболее отличившиеся примут участие в Кубке Европы (Австрия).
"Затем самые опытные будут готовиться к предстоящему в Париже престижному турниру "Большой шлем" и другим соревнованиям, будут задействованы в зарубежных и внутренних учебно-тренировочных сборах. В конце апреля лучшие выступят на чемпионате Европы в Израиле.
Армен Назарян также отметил, что в 2018 году чемпионат мира пройдет в Баку.
"Мы будем готовиться. В планах федерации участие предусмотрено, но время покажет", - заключил главный тренер.