Լեւոն Ջուլֆալակյան. Կաննոների փոփոխություննները դրական ազդեցություն կունենան ըմբշամարտի վրա
Հունահռոմեական ըմբիշները մրցաշրջան 2018-ը կմեկնարկեն Հայաստանի առաջնությունով, որը կկայանա հունվարի 27-28-ը Երեւանում: Առաջնությունը կանցկացվի նոր կանոններով, ըմբիշները ութ քաշային կարգի փոխարեն կմրցեն տասում.
«Առաջնության արդյունքներով կձեւավորվոի ազգային հավաքականը: Հետո կսկսենք նախապատրաստվել տարվա կարեւորագույն մրցաշարերին՝ Եվրոպայի, ապա աշխարհի առաջնություններին: Իհարկե, ընթացքում կմասնակցենք նաեւ տարբեր միջազգային մրցաշարերի, ուսումնամարզական հավաքներ կունենանք ե´ւ մեր երկրում, ե´ւ արտասահմանում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Մարզչի կարծիքով՝ կաննոների փոփոխություննները դրական ազդեցություն կունենան ըմբշամարտի վրա.
«Մեզ համար շատ ուրախալի է, որ այս տարվանից չորեքթաթ դրությունը վերադառնում է հունահռոմեական ըմբշամարտ: Օլիմպիական քաշային կարգերը վեցն են՝ 59-67-77-87-97-130: Բնականաբար, տարվա ընթացքում պայքարելու ենք բոլոր քաշերում»,- նշեց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Խոսելով Արսեն Ջուլֆալակյանի մասին, Լեւոն Ջուլֆալակյանը նշեց, որ նախորդ տարի ըմբիշը լիարժեք մարզվել է, պատրաստ է նոր մրցաշրջանին եւ կմասնակցի Հայաստանի առաջնությանը.
«Արսենը Հայաստանի բոլոր տարիքային հավաքականների կազմում տարբեր հարգի մեդալներ է նվաճել, դարձել օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն:
Որոշեցինք նրան հանգստանալու ժամանակ տալ, բայց միայն հոգեպես: Այդ ընթացքում նա մարզվել է, մասնակցել հավաքների, ակումբային առաջնությունների, միջազգային մրցաշարերի, որոնցում հաջող է հանդես եկել»,- եզրափակեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:

Левон Джулфалакян: Изменения в правилах окажут положительное влияние на борьбу
Борцы греко-римского стиля стартуют в сезоне 2018 года чемпионатом Армении, который пройдет 27-28 января в Ереване. Первенство пройдет по новым правилам, борцы вместо десяти весовых категорий выступят в десяти.
"По результатам чемпионата будет сформирована национальная сборная. Затем начнем готовиться к важнейшим соревнованиям года – чемпионатам мира и Европы. Конечно, по ходу будем участвовать также в разных международных соревнованиях, проведем учебно-тренировочные сборы, как в нашей стране, так и заграницей", - сказал в беседе с журналистами главный тренер национальной сборной Левон Джулфалакян.
По мнению тренера, изменения в правилах окажут положительное влияние на борьбу.
"Для нас отрадно, что с этого года в греко-римскую борьбу возвращается позиция партер. Олимпийских весовых категорий станет шесть: 59-67-77-87-97-130. Разумеется, в течение года будем бороться во всех весах", - отметил главный тренер сборной.
Говоря об Арсене Джулфалакяне, Левон Джулфалакян отметил, что в прошлом году борец полноценно тренировался, готов к новому сезону и выступит в чемпионате Армении.
"Арсен в составе сборных всех возрастов завоевал медали разной пробы, стал серебряным призером Олимпийских игр, чемпионом мира и Европы.
Мы решили дать ему время отдохнуть, но психологически. В это время он тренировался, участвовал в сборах, клубных первенствах, международных соревнованиях, на которых он успешно выступал", - заключил Левон Джулфалакян.