Երեկ Երեւանում մեկնարկել է սուսերամարտի Հայաստանի երիտասարդների (մինչեւ 20) առաջնությունը: Շուրջ 100 մարզիկ Երեւանից, Գյումրիից, Վանաձորից եւ Բյուրեղավանից պայքարում են մրցանակային տեղերի համար:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում սուսերամարտի Հայաստանի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արտաշես Մադոյանը հայտնեց, որ առաջնությունից հետո մարզիկները կմեկնեն Ծաղկաձոր ուսումնամարզական հավաքի (փետրվարի 15-25), որտեղ կպատրաստվեն մարտի 1-11-ը Սոչիում կայանալիք պատանիների (մինչեւ 17) եւ երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությանը:
Եվրոպայի առաջնությունը պատանիների համար ընտրական կարգավիճակ ունի: 2018 թվականին Բուենոս Այրեսում կայանալիք ամառային պատանեկան օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար պետք է տեղ զբաղեցնել լավագույն ութնյակում: Վարկանիշ նվաճելու այլ հնարավորություն չի ընձեռվի: Այնուհետեւ Հայաստանի սուսերամարտիկները Վերոնայում (Իտալիա) կմասնակցեն նույն տարիքային խմբերի աշխարհի առաջնությանը, որը կմեկնարկի ապրիլի 1-ին: Մինչ այդ Էդուարդ Օվիկյանը հենց այնտեղ էլ կմասնակցի ուսումնամարզական հավաքի, որն անցկացնում է սուսերամարտի միջազգային ֆեդերացիան (մարտի 25-31):
Մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունը տեղի կունենա Սերբիայի Նովի-Սադ քաղաքում (հունիսի 16-22), որում Հայաստան կներկայացնի 1-2 սուսերամարտիկ: Աշխարհի առաջնությունը կկայանա Չինաստանում` հուլիսին:
«Աշխարհամասի առաջնությունում լավ արդյունք ցույց տալու դեպքում, Չինաստան կուղարկենք մեկ մարզիկ: Մեր առաջատար սուսերամարտիկները դեռ շատ երիտասարդ են եւ նոր են մուտք գործում մեծահասակների տարիքային խումբ»,-ասաց Արտաշես Մադոյանը:

Армянские фехтовальщики начали сезон
Вчера в Ереване стартовал молодежный чемпионат Армении (до 20 лет) по фехтованию. Около 100 спортсменов из Еревана, Гюмри, Ванадзора и Бюрегавана борются за призовые места.
Как сообщил пресс-службе НОКА генеральный секретарь Федерации фехтования Армении Арташес Мадоян, после этого турнира спортсмены отправятся в Цахкадзор для участия в учебно-тренировочном сборе (15-25 февраля). Там они будут готовиться к чемпионату Европы среди юношей (до 17 лет) и молодежи в Сочи (1-11 марта). Для юношей оно имеет отборочный статус. Для попадания на юношеские Олимпийские игры 2018 года в Буэнос-Айресе нужно оказаться в восьмерке сильнейших. Другой возможности завоевать рейтинг не представится.
Затем армянские фехтовальщики отправятся на чемпионат мира в этих же возрастных категориях в Вероне (Италия). Турнир стартует 1 апреля. Непосредственно перед этим Эдуард Овикян там же примет участие в учебно-тренировочном сборе, который проводит Международная федерация фехтования (25-31 марта).
Взрослый чемпионат Европы пройдет в сербском городе Нови-Саде (16-22 июня). От Армении выступят 1-2 фехтовальщика. Чемпионат мира пройдет в Китае в июле. "Если покажем на первенстве континента хороший результат, пошлем в Китай одного спортсмена. Наши ведущие фехтовальщики еще очень молоды и только вступают во взрослый спорт", - сказал Арташес Мадоян.