Արա Պողոսյան. Հայաստանում կանցկացնենք բասկետբոլի միջազգային մրցաշար
Երեւանի 2800-ամյա տոնակատարության շրջանակներում Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան մայրաքաղաքում կանցկացնի ակումբային ընկերական միջազգային մրցաշար: Այն կկայանա մարտի 10-15-ը նախկին «Միկա» մարզահամալիրում եւ կանցկացվի շրջանաձեւ համակարգով:
Ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց, որ Հայաստանի Ա լիգայի առաջությունից մրցաշարին կմասնակցի միայն «Ուրարտուն».
«Այս ընկերական միջազգային մրցաշարը Երեւանի 2800-ամյակին նվիրված մարզական միջոցառումներից միայն մեկն է: Առայժմ նախատեսված է, որ կմասնակցեն չորս թիմեր: Մենք համաձայնության ենք եկել Մոսկվայի «Գազպրոմ Մոսկովսկի», Թբիլիսիի «Հունդայի» եւ Թեհրանի «Արարատ» ակումբների հետ: «Գազպրոմ Մոսկովսկին» եւ «Հունդային»  շատ ուժեղ թիմեր են, ունեն բարձր մակարդակի խաղացողներ եւ իրենց առաջնությունների առաջատարներն են:  «Արարատը» վերջերս հաղթեց Իրանի երկրորդ լիգան եւ իրավունք ստացավ հանդես գալու Սուպեր լիգայում: Նրանց կազմում բավականին երիտասարդ եւ խոստումնալից հայ բասկետբոլիստներ կան:
Հայաստանի Ա լիգայից կմասնակցի «Ուրարտուն»:  Մենք ցանկանում ենք, որ այդ մրցաշարը լինի բարձր որակի, իսկ այսօր Ա լիգայից այդ որակը կարող է ապահովել միայն «Ուրարտուն»:
«Արցախը» նույնպես ցանկանում է մասնակցել, ասացին, որ պետք է ուժեղացնեն կազմը: Մրցաշարի ձեւաչափն այնպիսին է, որ պետք է զույգ թվով թիմեր լինեն, եթե եւս մեկ ակումբի հետ համաձայնության գանք՝ գուցե «Արցախը» եւս մասնակցի»,- ասաց ֆեդերացիայի փոխնախագահը:
Արա Պողոսյանը նշեց, որ ֆեդերացիան ցանկանում է մրցաշարը դարձնել ավանդական եւ անցկացնել ամեն տարի:
«Այս մրցաշարը մեզ կօգնի հասկանալ Ա լիգայի թիմերի մակարդակը, որակը, արդյո՞ք մրցունակ են Հայաստանից դուրս:
«Ուրարտուն» այս կազմով Ա լիգայում հաղթում է բոլոր թիմերին, հարց է, նրանք կկարողանան մրցել արտասահմանյան թիմերի հետ: Իհարկե, «Ուրարտուն» նույնպես կհամալրվի նոր խաղացողներով: Բայց, պարտությունը ողբերգական չէ, սա ընկերական մրցաշար է: Հույս ունենք, որ մեր մարզասերները կաջակցեն մեզ»,-  ասաց Արա Պողոսյանը:
Պողոսյանը հայտնեց, որ մրցաշարը դատելու են հայ մրցավարները: Նրանց հետ աշխատանքներ են տարվում, անցկացվում սեմինարներ՝ որակները բարձրացնելու համար:

Ара Погосян: Проведем в Армении международный баскетбольный турнир
В рамках празднования 2800-летия Еревана Федерация баскетбола Армении проведет в столице международный товарищеский клубный турнир. Он состоится 10-15 марта в бывшем спорткомплексе "Мика" и пройдет по круговой системе.
Вице-президент федерации Ара Погосян в беседе с пресс-службой НОКА сказал, что из чемпионата Армении "А" лиги в турнире будет участвовать только "Урарту".
"Этот товарищеский международный турнир лишь одно из спортивных мероприятий, посвященное 2800-летию Еревана. На данный момент планируется участие четырех команд. Мы пришли к соглашению с клубами московский "Газпром-Московский", тбилисский "Хундаи" и тегеранский "Арарат". "Газпром-Московский" и "Хундаи" очень сильные команды, имеют игроков высокого уровня и являются лидерами своих первенств. "Арарат" недавно победил во второй лиге Ирана и получил право выступать в Суперлиге. В их составе есть довольно молодые и многообещающие армянские баскетболисты.
От "А" лиги Армении примет участие "Урарту". Мы хотим, чтобы этот турнир был высокого класса, а сегодня из "А" лиги обеспечить этот класс может только "Урарту".
"Арцах" тоже хочет участвовать, они сказали, что должны усилить состав. Формат соревнования таков, что количество команд должно быть четным. Если придем к соглашению с еще одним клубом, может тогда выступит и "Арцах" ", - сказал вице-президент федерации.
Ара Погосян отметил, что федерация желает сделать турнир традиционным и проводить ежегодно.
"Этот турнир поможет нам понять уровень команд "А" лиги, их качество, действительно ли они конкурентоспособны вне Армении?
"Урарту" в этом составе побеждает все команды "А" лиги. Вопрос, смогут ли они соревноваться с зарубежными командами. Конечно, "Урарту" также пополнится новыми игроками. Но поражение не трагично, это товарищеский турнир. Надеемся, что наши болельщики поддержат нас", - сказал Ара Погосян.
Погосян заявил, что соревнование будет судить армянские арбитры. С ними ведется работа, проводятся семинары – с целью поднятия квалификации.