ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ընդունել է աթլետիկայի եվրոպական ֆեդերացիայի նախագահին
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ընդունել է աթլետիկայի եվրոպական ֆեդերացիայի նախագահ Սվեին Առնե Հանսենին և գլխավոր քարտուղար Քրիստիան Միլցին: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանում աթլետիկայի զարգացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ու աթլետիկական վազքուղու բացակայության խնդիրը մասին: Սվեին Առնե Հանսենը հայտնել է, որ իր գլխավորած ֆեդերացիան, հաշվի առնելով, որ ՀԱՕԿ-ը Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ վայելում է միջազգային օլիմպիական հանրության անվերապահ վստահությունը, պատրաստ է համատեղ ջանքերով լրացնել այդ բացը: ՀԱՕԿ նախագահն իր հերթին հայտնել է, որ պատրաստ է ներդրումներ կատարել, որպեսզի ծրագիրն իրականություն դառնա:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար Եվրոպայի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահը նշել է, որ բարձր է գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի անձնական մեծ ներդրումը հայկական սպորտի զարգացման բնագավառում և քաջատեղյակ է այն ահռելի աշխատանքի մասին, որը վերջին 10-ը տարիների ընթացքում իրականացրել է ՀԱՕԿ նախագահը:
Երևանը եվրոպական միակ քաղաքն է, որը չունի աթլետիկական վազքուղի: «Մենք այսօր հանդիպել ենք ձեր երիտասարդ մարզիկների հետ, վստահաբար կարող եմ ասել, որ նրանք շատ մեծ պոտենցիալ ունեն: Աթլետիկական վազքուղու առկայությունը խիստ կարևոր է: Պարոն Ծառուկյան, հաշվի առնելով այն մեծ հարգանքն ու վստահությունը, որը դուք ունեք միջազգային օլիմպիական ընտանիքում, մենք ցանկություն ունենք ձեզ հետ միասին ներդրումներ կատարել ընդհանուր այս գործի համար: Բացի այդ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն ԵՕԿ-ի առանցքային դերակատարներից է և այդ մասին բազմիցս հայտարարել է նաև Պատրիկ Հիկեն: Ուստի մենք վստահ ենք, որ ձեր աջակցության շնորհիվ մեզ կհաջողվի այս ծրագիրը հաջողությամբ կյանքի կոչել»,-ասել է նա:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հայտնել է, որ իր կողմից պատրաստ է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ սպորտի զարգացմանը միտված յուրաքանչյուր նախաձեռնություն կյանքի կոչելու համար: Հայրենական սպորտի ղեկավարը ներդրումներ կատարելու պատրաստակամություն է հայտնել: «Մենք շատ ուրախ ենք, որ նրանք եկել են մեր երկիր, զարգացնելու աթլետիկան: Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեն պատրաստ է իր աջակցությունը ցուցաբերելու: Մեր գործունեությունը սպորտի զարգացումն է, պետք է հնարավորություն ստեղծենք, որ մեր երիտասարդները կարողանան մարզվել: Հարգելով նրանց այս քայլը՝ մենք պարտավոր ենք աջակցելու և միասնական այդ գաղափարը կյանքի կոչել»,-ասել է ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:
Հանդիպման ավարտին Սվեին Առնե Հանսենին, ի նշան երախտագիտության, Գագիկ Ծառուկյանին Եվրոպայի աթլետիկայի ֆեդերացիայի կողմից հատուկ հուշանվեր է հանձնել: ՀԱՕԿ նախագահը ևս մեկ անգամ վստահեցրել է, որ կանի առավելագույնը՝ նախաձեռնությունը մինչև վերջ կյանքի կոչելու համար:
Սվեին Առնե Հանսենն ու Քրիստիան Միլցը Գագիկ Ծառուկյանի ուղեկցությամբ շրջել են Դավիթաշենում կառուցված օլիմպական ավանով:  Եվրոպայի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահը հայտնել է, որ 50 տարի սպորտի ոլորտում է և իր գործունեության ընթացքում երբևէ նման կառույց չի տեսել:

Президент НОК Армении Гагик Царукян принял президента Европейской федерации легкой атлетики Свена Арне Хансена и генерального секретаря Кристиана Милца. Во время встречи стороны обсудили проводимые работы по развитию легкой атлетики в Армении и проблему отсуствия атлетической беговой дорожки. Свен Арне Хансен сообщил, что возглавляемая им федерация, учитывая безграничное доверие международной олимпийской общественности к возглавляемому Гагиком Царукяном НОК Армении, готова совместными усилиями восполнить этот пробел. Президент НОК Армении в свою очередь сообщил, что готов сделать вложения для осуществления программы.
Поблагодарив за теплый прием, президент Европейской федерации легкой атлетики отметил, что высоко оценивает большой личный вклад Гагика Царукяна в развитие армянского спорта и осведомлен об огромной работе, проделанной президентом НОК Армении за последние 10 лет.
Ереван – единственный европейский город, который не имеет атлетической беговой дорожки. «Мы сегодня встречались с вашими молодыми спортсменами, с уверенностью могу сказать, что у них есть большой потенциал. Наличие атлетической беговой дорожки очень важно. Господин Царукян, учитывая большое уважение и доверие к вам в международной олимпийской семье, мы хотим вместе с вами сделать вложения в это дело. Кроме того, НОК Армении является ключевым действующим лицом ЕОК, об этом неоднократно заявлял также Патрик Хикки. Поэтому мы уверены, что благодаря вашей поддержке, нам удастся осуществить эту программу»,-отметил он.
Президент НОК Армении Гагик Царукян сообщил, что со своей стороны готов приложить все усилия для осуществления любой инициативы, направленной на развитие спорта. Руководитель отечественного спорта выразил готовность сделать вложения. «Мы очень рады, что вы прибыли в нашу страну для развития атлетики. Олимпийский комитет Армении готов оказать свою поддержку. Наша деятельность заключается в развитии спорта, мы должны создавать возможности для тренировок молодежи. Уважая ваше решение, мы обязаны поддержать и осуществить эту идею»,-отметил Гагик Царукян.
В конце встречи Свен Арне Хансен, в знак признательности, передал Гагику Царукяну специальный сувенир от Европейской федерации легкой атлетики. Президент НОК Армении еще раз потвердил готовность сделать все для осуществления инициативы.
Свен Арне Хансен и Кристиан Милц в сопровождении Гагика Царукяна посетили олимпийский городок в Давидашене. Президент Европейской федерации легкой атлетики отметил, что за 50 лет своей деятельности в области спорта никогда не видел подобного сооружения.