IWF-ն ազգային ֆեդերացիաներին կոչ է արել չկորցնել զգոնությունը
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (IWF) նախագահ Տամաշ Այանն ազգային ֆեդերացիաներին կոչ է արել շարունակել արգելված խթանիչների դեմ պայքարը:
Նրա խոսքով՝ դոպինգի հետ կապված խնդիրների պատճառով ծանրամարտը նույնիսկ կարող է դուրս մնալ Օլիմպիական խաղերի ծրագրից: ««Մաքուր» ծանրամարտ ունենալու համար պայքարը նոր է սկսվել:
ՄՕԿ-ի՝ ծանրամարտը Փարիզի Օլիմպիական խաղերի ծրագրում թողնելու որոշումը չի նշանակում, որ պետք է թուլացնել զգոնությունը:
Պետք է շարունակել աշխատանքը տարբեր երկրներում հակադոպինգային մշակույթի փոփոխության ուղղությամբ»,- ասել է Տամաշ Այանը:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ծանրամարտը պաշտոնապես ընդգրկվել էր Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում 2024թ. անցկացվելիք 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի ծրագրում:
2017-ի հունիսին ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը հայտնել էր, որ եթե դոպինգ սկանդալները շարունակական բնույթ կրեն ծանրամարտում, ապա այդ մարզաձեւը կարող է հեռացվել Փարիզ-2024-ի ծրագրից:

Президент Международной федерации тяжелой атлетики (IWF) Тамаш Аян призвал национальные федерации продолжить борьбу с запрещенными препаратами.
По его словам, из-за проблем с допингом тяжелая атлетика может быть даже исключена из программы Олимпийских игр. Борьба за «чистую» тяжелую атлетику только начинается.
Решение МОК о том, чтобы оставить тяжелую атлетику в программе Олимпийских игр в Париже, не означает, что надо ослабить бдительность.
«Необходимо продолжить работу по изменению антидопинговой культуры в разных странах», - отметил Тамаш Аян.
Напомним, что недавно тяжелая атлетика была официально включена в программу 33-х летних Олимпийских игр, которые пройдут в столице Франции Париже в 2024-м году.
В июне 2017-го года президент МОК Томас Бах заявил, что если допинговые скандалы в тяжелой атлетике будут носить постоянный характер, то этот вид спорта может быть исключен из программы Париж-2024.