IWF-ն ազգային ֆեդերացիաներին կոչ է արել չկորցնել զգոնությունը
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (IWF) նախագահ Տամաշ Այանն ազգային ֆեդերացիաներին կոչ է արել շարունակել արգելված խթանիչների դեմ պայքարը:
Նրա խոսքով՝ դոպինգի հետ կապված խնդիրների պատճառով ծանրամարտը նույնիսկ կարող է դուրս մնալ Օլիմպիական խաղերի ծրագրից: ««Մաքուր» ծանրամարտ ունենալու համար պայքարը նոր է սկսվել:
ՄՕԿ-ի՝ ծանրամարտը Փարիզի Օլիմպիական խաղերի ծրագրում թողնելու որոշումը չի նշանակում, որ պետք է թուլացնել զգոնությունը:
Պետք է շարունակել աշխատանքը տարբեր երկրներում հակադոպինգային մշակույթի փոփոխության ուղղությամբ»,- ասել է Տամաշ Այանը:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ծանրամարտը պաշտոնապես ընդգրկվել էր Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում 2024թ. անցկացվելիք 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի ծրագրում:
2017-ի հունիսին ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը հայտնել էր, որ եթե դոպինգ սկանդալները շարունակական բնույթ կրեն ծանրամարտում, ապա այդ մարզաձեւը կարող է հեռացվել Փարիզ-2024-ի ծրագրից:

President of the International Weightlifting Federation (IWF) Tamas Ajan has urged the national federations to continue the anti-doping struggle.
In his words weightlifting can be excluded from the Olympic Games program due to doping issues. “The struggle for having a “pure” wrestling has just started.
The IOC’s decision to keep weightlifting in the Paris Olympic Games program doesn’t mean that we should loosen our alertness.
We must keep on working on the anti-doping struggle in various countries,” Tamas Ajan said.
Earlier weightlifting was officially included in the Olympic Games Paris 2024 program.
In June, 2017 IOC President Thomas Bach announced that if the doping scandals were of continuous nature the sport could be removed from the Paris 2024 program.