Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, աշխարհի և Եվրոպայի 2013 թվականի չեմպիոն Դավիթ Սաֆարյանը (65 կգ) դարձավ Շևալյե Նուսուևի հուշամրցաշարի հաղթող:
1/8 եզրափակչում հայ ըմբիշը վստահ հաղթանակ տարավ ռուսաստանցի Արտեմիր Կուանտովի նկատմամբ (10:0): Քառորդ եզրափակչում Սաֆարյանը 10:6 հաշվով հաղթեց օսեթ Ասլան Քոշտիին: Եզրափակչի ուղեգիրը հայ մարզիկը վիճարկեց 19-ամյա դազստանցի Ահմեդ Ուսմանովի հետ: Սաֆարյանը միչև վերջին պահը 1:3 հաշվով պարտվում էր պատանի ըմբիշին, սակայն գոտեմարտի ավարտից 3 վայրկյան առաջ, նրան հաջողվեց հաղթանակ կորզել (6:3): Եզրափակչում հայ ըմբիշը 3:1 հաշվով հաղթեց դաղստանցի Մուրշիդ Մութալիմովին:
2014 թվականի Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, 57 կգ քաշային Գարիկ Բարսեղյանը մեկնարկային գոտեմարտում 6:1 հաշվով առավելության հասավ Մագոմեդրասուլ Մագոմեդովի նկատմամբ, սակայն քառորդ եզրափակչում պարտվեց դաղստանցի Արտյոմ Գեբեկովին, վերջինս մտավ եզրափակիչ, ինչը հայ ըմբիշին թույլ տվեց շարունակել պայքարը բրոնզե մեդալի համար: Սփոփիչ գոտեմարտում Բարսեղյանը 2:3 հաշվով առավելության հասավ Ստեփան Սորկոմովի նկատմամբ: Բրոնզե մեդալի համար պայքարում հայ ըմբիշը 10:3 հաշվով հաղթեց Մոլդովան ներկայացնող Ալեքսանդր Կիրտոակեին:
Դեկտեմբերի 5-ին մրցագորգ դուրս կգա Հայաստանը ներկայացնեղ վերջին ըմբիշը` Հաջիմուրադ Նուրմագոմեդովը:
Ռուս վաստակավոր մարզիչ Շևալյե Նուսուևի հուշամրցաշարը մեկնարկել է դեկտեմբերի 4-ին, կեզրափակվի 5-ին Մոսկվայի ԲԿՄԱ-ի մարզապալատում:

Борец Давид Сафарян – победитель турнира памяти Нусуева
Член сборной Армении по вольной борьбе, чемпион мира и Европы 2013-го года Давид Сафарян (65 кг) стал победителем турнира памяти Шевалье Нусуева.
В 1/8 финала армянский борец одержал уверенную победу над россиянином Астемиром Куантовым (10:0). В четвертьфинале Сафарян добился преимущества над осетином Асланом Кошти со счетом 10:6. В полуфинале армянский борец встречался с 19-летним дагестанцем Ахмедом Усмановым. Сафарян до последней минуты уступал юному борцу со счетом 1 : 3, но за 3 секунды до окончания поединка смог одержать победу (6 : 3). В финале армянский борец добился преимущества над дагестанцем Муршидом Муталимовым со счетом 3:1.
Вице-чемпион чемпионата Европы 2014-го года Гарик Барсегян (57 кг) в стартовом поединке одержалпобеду над Магомедрасулом Магомедовым со счетом 6:1, но в четвертьфинале уступил дагестанцу Артему Гебекову, который прошел в полуфинал, что позволило армянскому борцу продолжить борьбу за бронзовую медаль. В утешительном поединке Барсегян добился преимущества над Степаном Соркомовым со счетом 3:2. В борьбе за бронзовую медаль армянский борец одержал победу над молдованином Александром Киртоакэ со счетом 10: 3.
5-го декабря на ковер выйдет последний представитель Армении Хаджимурад Нурмагомедов.
Турнир памяти заслуженного тренера России Шевалье Нусуева стартовал 4-го и завершится 5-го декабря во Дворце спортивных единоборств ЦСКА в Москве.